Se svou délkou 14-15 centimetrů je papoušíček žlutolící nápadně větší než ostatní příslušníci rodu. Žije na malém území na severozápadě Peru. Obývá tropické lesy do nadmořské výšky 1720 metrů. Ve volné přírodě je velmi vzácný a je zařazen v červené knize ohrožených druhů. Jeho stavy se drasticky snížily po roce 1981 kvůli hromadným odchytům.
Papoušíčci žlutolící hnízdí ve skalních stěnách a skrýších z křoví a jiných přírodních nánosů v koloniích do 70 jedinců. Ve volné přírodě začíná hnízdit v březnu až dubnu, tedy po skončení období dešťů. Živí se převážně semeny balsových stromů a kaktusů.
Především v předešlých letech byli tito papoušci opakovaně importováni a od té doby jsou také pravidelně odchováváni. Při aklimatizaci potřebují pokojovou teplotu. I později se nejlépe cítí v bytě, drženi v párech v menší voliéře nebo prostorné kleci. Brzy ztrácení svou počáteční plachost. U zde odchovaných ptáků odpadá aklimatizace na naše podnebí, bývají také důvěřivější a ještě vhodnější pro chov. Pro chov je ideální klec o rozměrech 100x50x50 centimetrů.
Zbarvením se podobají tito ptáci příbuznému papoušíčkovi šedokřídlému, mají ale na rozdíl od něj žlutou hlavu a také tmavý zobák.
Komentáře ke zvířeti