Papoušíček žlutolící

Papoušíček žlutolící

Forpus xanthops

Výskyt: Severozápad Peru
Velikost: 14-15 cm
Hmotnost: 35 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 3-7 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Směs pro malé papoušky, ovoce, zelenina
Cena: 10 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14466 zobrazení     0 komentářů

Se svou délkou 14-15 centimetrů je papoušíček žlutolící nápadně větší než ostatní příslušníci rodu. Žije na malém území na severozápadě Peru. Obývá tropické lesy do nadmořské výšky 1720 metrů. Ve volné přírodě je velmi vzácný a je zařazen v červené knize ohrožených druhů. Jeho stavy se drasticky snížily po roce 1981 kvůli hromadným odchytům.

Papoušíčci žlutolící hnízdí ve skalních stěnách a skrýších z křoví a jiných přírodních nánosů v koloniích do 70 jedinců. Ve volné přírodě začíná hnízdit v březnu až dubnu, tedy po skončení období dešťů. Živí se převážně semeny balsových stromů a kaktusů.

Především v předešlých letech byli tito papoušci opakovaně importováni a od té doby jsou také pravidelně odchováváni. Při aklimatizaci potřebují pokojovou teplotu. I později se nejlépe cítí v bytě, drženi v párech v menší voliéře nebo prostorné kleci. Brzy ztrácení svou počáteční plachost. U zde odchovaných ptáků odpadá aklimatizace na naše podnebí, bývají také důvěřivější a ještě vhodnější pro chov. Pro chov je ideální klec o rozměrech 100x50x50 centimetrů.

Zbarvením se podobají tito ptáci příbuznému papoušíčkovi šedokřídlému, mají ale na rozdíl od něj žlutou hlavu a také tmavý zobák.

Papoušíček žlutolícíNázvy ve světě

Latinsky: Forpus xanthops, Angličtina: Yellow-faced Parrotlet, Dánsky: Gulmasket Spurvepapegøje, Finsky: perunaranen, Francouzsky: Toui à tête jaune, Holandsky: Geelwangmuspapegaai, Italsky: Pappagalletto facciagialla, Japonsky: kigashiramamerurihainko, Japonsky 2: キガシラマメルリハシインコ, Norsky: Gulmasket Spurvepapegøye, Německy: Gelbmasken-Sperlingspapagei, Polsky: wróbliczka zóltolica, Rusky: Желтолицый воробьиный попугайчик, Slovensky: papagájik žltolíci, Čínsky: 黄脸鹦哥, Španělsky: Cotorrita Carigualda, Švédsky: Gulhuvad sparvpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.