Majna žlutolící

Majna žlutolící

Mino dumontii

Výskyt: Nová Guinea a okolní malé ostrovy
Velikost: 21 cm
Hmotnost: 200-220 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 17 dnů
Potrava: Hmyz, pavouci, ještěrky, žáby, vejce, ptačí holata a plody
velikost písma:  A A A
27.11.2013     Autor: Adam Bura     11499 zobrazení     0 komentářů

Majna žlutolící se vyskytuje na Nové Guinei a okolních menších ostrovech. Zde obývá tropický deštný les, nebo subtropický, nížinný mlžný les.

Většina jedinců je zbarvena tmavě hnědě nebo černě s kovovým leskem. Nejnápadnější je žlutá holá kůže okolo očí. V dospělosti dorůstá kolem 25 centimetrů a dosahuje hmotnosti v rozmezí 200-220 gramů. 

Občas je majna žlutolící řazena jako poddruh majny bismarcké (Mino kreffti).

Jedná se o sociální, všežravý druh.

Její potrava obsahuje především hmyz, pavouky, ještěrky, žáby, vejce, ptačí holata a také plody. Při hledání potravy je často viděna společně s dalšími plodožravými ptáky. Na hmyz a jiné bezobratlé často čeká na posedu, podobně jako někteří dravci.

V českých chovech je majna žlutolící velice vzácná, chována je například v Zoo Praha. Hnízdí v dutinách, v nichž si staví hnízdo z trávy, větviček, peří a mechu. Samičky tohoto druhu snáší od 2 do 5 kusů vajec, které jsou pak inkubovány střídavě oběma rodiči po dobu zhruba 17 dnů. V období rozmnožování potřebují dostatek hmyzu.

Majna žlutolícíNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-faced Myna, Německy: Papuaatzel, Dánsky: Papuabeo, Španělsky: Miná Carigualdo, Finsky: Kultanaamamaina, Francouzsky: Mino de Dumont, Italsky: Maina facciagialla, Japonsky: Kigaomukudori, Japonsky 2: キガオムクドリ, Holandsky: Papoeamaina, Norsky: Klovnestær, Polsky: Majna zlotolica, Rusky: Желтолицый мино, Slovensky: Majna žltolíca, Švédsky: Papuamajna, Čínsky: 黄脸树八哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.