Papoušíček šedokřídlý

Papoušíček šedokřídlý

Forpus coelestis

Výskyt: Peru, Ekvádor
Velikost: 12,5-13 cm
Hmotnost: 30 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 20 dnů
Potrava: Směs pro malé papoušky, ovoce, zelenina
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     37625 zobrazení     5 komentářů

Vlastí tohoto jen 12 cm velkého papouška je Peru a Ekvádor.

Rozlišení samce od samice

Samec: má modré znaky na křídlech a kostřeci, nad očima modrý proužek a záhlaví šedé. Samice je zelená, někdy může mít modrý kostřec a znaky nad okem pouze naznačené. Mláďata jsou podobná dospělým, pohlaví se dá určit již v budce. Barvy jsou matnější.

Papoušíček šedokřídlý je poměrně často nabízen k prodeji. Je to druh, který lze jen doporučit i začátečníkům a jenž se vyznačuje poměrně tichým, trylkovým hlasem.

Papoušíček šedokřídlý vyhnízdí i v malé kleci 40x40x50 cm, ale v takové kleci bývá odchováno z hnízda 1 až 2 mláďata(většinou nevalné kvality). Proto je hodnotnější chovat pár v kleci o rozměrech 100x50x60 cm. Zde bývá až 7 mladých. Mláďata vylétají cca po 30 dnech. Na hnízdění jim postačí běžná budka pro andulky. Asi tři týdny po opuštění budky jsou mláďata samostatná a od rodičů je oddělíme do zvláštní klece.

Důležitá pravidla chovu

1. Při více párech nezapomínat na poměrně důležitou věc. Papoušíček šedokřídlý je extrémně teritoriální. Proto jednotlivé páry není vhodné chovat společně. Vzniká možnost agresivních rvaček, které mohou mít i trvalé následky.
2. Mláďata cca do 3 týdnů po vylétnutí z budky nechat u rodičů. Pak je vhodné je přemístit do další voliéry, protože hrozí nebezpečí pronásledování rodiči, pokud se připravují na další hnízdění.
3. Budky je doporučeno zavěšovat na klece z přední strany, ptáci se méně stresují. V letních měsících je vhodné vkládat do klece větve namočené ve vodní lázni. Ptáci se při prolézání větví příjemně osvěžují.

Papoušíček šedokřídlýNázvy ve světě

Anglicky: Pacific Parrotlet, Latinsky: Forpus coelestis, Německy: Himmelsperlingspapagei, Dánsky: Spurvepapegøje, Španělsky: Cotorrita de Piura, Finsky: ecuadorinaranen, Francouzsky: Toui céleste, Italsky: Pappagalletto del Pacifico, Japonsky: mamerurihainko, Japonsky 2: マメルリハシインコ, Holandsky: Blauwe Muspapegaai, Norsky: Grønnmasket Spurvepapegøye, Polsky: wróbliczka zielonolica, Rusky: Воробьиный попугайчик Лессона, Slovensky: papagájik modrokrký, Švédsky: Pacifiksparvpapegoja, Čínsky: 太平洋鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.12.2022, 22:42
Dobry den, vsude ctu jen o chovani papousku v parech. Ale je mozne papouska chovat i samotneho? Dekuji
16.05.2021, 07:58
Prosím řadu. Samička snáší nová vajíčka mezi mláďata ještě dříve než poprvé opustí budku, takže ji nemůžeme odebrat, vždy 7-8....Děkuji za pomoc.
29.04.2021, 12:17
S tvrzením, že se papoušíček vyznačuje poměrně tichým, trylkovým hlasem, si dovoluji nesouhlasit. Má totiž velice pestrou škálu zvukových projevů. Od onoho poměrně tichého trylkování, přes výrazné štěbetání až po hlasitý křik minimálně na úrovni andulek.
23.09.2020, 13:45
Viete poradit, kde sa dá kupit forpusík ? aj na Slovensku
dido.beata@gmail.com
11.11.2015, 21:49
Chtel bych se zeptat kde se daji papoušičci sehnat pište na stodulkadav@seznam.cz