Hlavatka podunajská

Hucho hucho

Výskyt: Přítoky Dunaje
Délka těla: 150 cm
Hmotnost: 30 kg
Počet jiker: 2000-35000 ks
Délka života: 30 let
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5188 zobrazení     0 komentářů

Hlavatka podunajská je rozšířená v čistých vodách přítoků Dunaje. Dorůstá délky až 150 centimetrů a hmotnosti do 30 kilogramů. Je velmi dravá. Pronásleduje ryby i jiné vodní obratlovce. Mladí jedinci se živí také hmyzem. V březnu až dubnu podniká hlavatka krátké cesty proti proudu a tře se na kamenitém dnu.

Původně se u nás vyskytovala v povodí Moravy, kde se asi nejdéle udržela v Bečvě. Na mnoha dalších místech byla s různými úspěchy vysazována (Vltava nad Prahou, Vltava pod Lipnem, Dyje v okolí Znojma, Ohře, Otava, …). Možná nejvýraznější výsledky přineslo vysazení hlavatky na Otavě, kde bylo uloveno nebo nalezeno uhynulých asi 10 jedinců kolem 1 m. V současnosti není v ČR revír, kde by se udržovala stabilní populace hlavatky.

Pohlavně dospívají samci hlavatky ve 3. a samice ve 4. roce života. K výtěru dochází brzy zjara po odchodu sněhových vod, nejčastěji asi v dubnu. Ryby vytahují do mělkých kamenitých úseků ve skupinách, z nichž se později vyčleňují jednotlivé páry. Samci mohou o samice tvrdě bojovat.

Hlavatky kladou jikry do hnízd, která zakládá samice, ale budují je oba partneři. Hnízdo je oválná prohlubeň ve štěrkovitém dně dlouhá 2-3 m a široká 1-2 m. V horní části je o něco hlubší. Jeho stavba trvá několik dnů a ryby při ní mohou přemístit i několik set kg materiálu včetně kamenů do velikosti hlavy. Během stavby jsou obě ryby velmi agresivní a napadají zejména příslušníky vlastního druhu. Výtěr probíhá v podobě mnoha krátkých aktů po dobu několika dní a samice vytřené jikry ihned zahrabává. Celkem jich může naklást 2 000 až 35 000 kusů. Po výtěru ryby hnízdo opouštějí.

Hlavatka podunajskáNázvy ve světě

Anglicky: Danube, Chorvatsky: Mladica, Německy: Huchen, Slovensky: Hlavátka obyčajná

Foto: http://www.pescarhoinar.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.