Mihule říční

Lampetra fluviatilis

Výskyt: Moře-podél severoevropských břehů
Délka těla: 50 cm
Hmotnost: 150 g
Počet vajíček: 5-40 000 ks
Inkubace: 3 týdny
Potrava: Parazituje na rybách
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11432 zobrazení     1 komentář

Mihule říční žije v moři podél severoevropských břehů. Dosahuje délky 50 cm. Na podzim se stěhuje do řek a v místech s písčitým dnem v pramenitých oblastech se v dubnu až květnu tře.

Mihule říční, zvaná též okatice, je protáhlého, úhořovitého těla, bez šupin. Párové ploutve nemá vyvinuty, ostatní ploutve jsou přetvořeny v souvislý ploutevní lem, obkličující zadní polovinu těla. V ústech mihule je shora půlměsíčitá destička s hrotem na každém konci. Hřbetní ploutevní lem je rozdělen ve dna zřetelné oddíly. Druhý je vyšší a trojhranný dutina ústní je opatřena v dolní i horní části špičatými zuby. Dole je 6-7 zoubků a krajních z nich opařeny dvěma hroty. Hřbet mihule říční je leskle šedomodrý, nazelenalý, boky žlutavé, břicho bělavé, až stříbřité.

Samec vybuduje „hnízdo“, mělkou prohlubeň o 50 centimetrech v průměru. Do ní naklade samice 5 až 40 tisíc vajíček. Po tření oba partneři zahynou vyčerpáním. Za tři týdny se líhnou larvy, které se živí drobnými organismy. V pozdním létě třetího roku, kdy larvy dosahují délky 18 cm, se přeměňují v dospělé jedince. Za 6 až 8 týdnů je přeměna dokončena. Mladé mihule pak putují do moře, kde se živí různými rybami.

Potravu strouhají zoubky a nasávají. Když jsou zcela dospělé, opět se vracejí třít do řek i potoků. Za den urazí 15 až 25 km. Maso mihule říční je výborné. U nás se však mihule říční už léta nevyskytuje.

Mihule říčníNázvy ve světě

Anglicky: European River Lamprey, Německy: Flußneunauge, Chorvatsky: Riječna paklara

Foto: http://fishindex.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.11.2020, 10:24
máte tam chybu první mihule je mořská