Cvrčilka říční
Locustella fluviatilis
Cvrčilka říční
Locustella fluviatilis
- Výskyt: Evropa
- Velikost: 11,5-12,5 cm
- Hmotnost: 15-23 g
- Počet vajec: 4-5 ks
- Inkubační doba: 13 dnů
- Průměr kroužku: 3 mm
- Potrava: Drobný hmyz a pavouci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Locustellidae - cvrčilkovití
- Rod: Locustella - cvrčilka
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Hřbetní strana je jednobarevná, hruď je však na rozdíl od cvrčilky slavíkové nezřetelné pruhovaná. Ptáček je dlouhý 13 centimetrů. Cvrčilka říční žije velice skrytě v houštinách a je jej možno zaznamenat téměř jen podle jeho zpěvu připomínajícího cvrčení kobylek, který se ozývá od poloviny května do konce června.
Prostředí
Cvrčilka říční vyhledává křoviska na lukách, světlé lužní lesy, listnaté i smíšené lesy s hustým podrostem, většinou nedaleko vody, ale i zanedbané zahrady a parky. Už koncem července nebo začátkem srpna odtahuje z hnízdišť a přezimuje v jižní Africe. V České republice hnízdí na celém území po nadmořskou výšku asi 800 m n. m., celková početnost je odhadována na 10–20 tisíc párů.
Rozmnožování
Hnízdo, neuměle zbudovaná číška ze suchých stébel je těsně nad zemí pod hustou vegetací, obvykle při úpatí křoviska. Hnízdění začíná u tohoto druhu zřídka před koncem května, sezení na vejcích trvá asi 13 dnů, ptáci vyvádějí potomstvo jen jednou za sezónu. Mláďata se skrývají v podrostu dlouho předtím, než dovedou létat a vábí rodiče ke svému úkrytu vytrvalým pískotem.
Potrava
Hlavní složku potravy tohoto druhu představuje drobný hmyz a pavouci. Po potravě pátrá na zemi nebo v husté nízké vegetaci.
Názvy ve světě
Cvrčilka říční
Anglicky: Eurasian River Warbler, Dánsky: Flodsanger, Finsky: Viitasirkkalintu, Francouzsky: Locustelle fluviatile, Holandsky: Krekelzanger, Chorvatsky: Cvrčić potočar, Islandsky: Straumsöngvari, Italsky: Salciaiola fluviatile, Maďarsky: Berki tücsökmadár, Německy: Schlagschwirl, Norsky: Elvesanger, Polsky: Strumieniówka, Portugalsky: Felosa-fluvial
Mohlo by vás také zajímat
Ledňáček říční, Osenice vykřičníková, Cvrčilka zelená, Břehule říční, Orlovec říční, Ústřičník velký, Kulík říční, Cvrčilka slavíková, Mihule říční, Okoun říční
Foto: http://www.goldensites.ru