Holoubek diamantový

Geopelia cuneata

Výskyt: Austrálie
Velikost: 20 cm s ocasem
Hmotnost: 30-50 g
Počet vajec: 2 ks
Délka inkubace: 13 dnů
Potrava: Proso, lesnice, mák a zelené krmení
Cena: 150 Kč
velikost písma:  A A A
27.01.2014     Autor: Bc. Ondřej Šťastník     7973 zobrazení     1 komentář

Do Evropy byl holoubek poprvé dovezen roku 1868 a za tu dobu se dokázal zdejším podmínkám přizpůsobit. Holoubci diamantoví jsou mírumilovní a velice snášenliví ptáci. Bez problémů mohou být chování v bytové i venkovní voliéře. Ovšem chovat mezi sebou více párů holoubků se nedoporučuje, neboť by samečci v době hnízdění mohli mezi sebou bojovat.

Jako „přilepšení“ ke krmné dávce můžeme holoubkům dávat senegalské proso v klasech, které zpestří jejich denní činnost. Měli bychom jim poskytnout písek sloužící jako grit potřebný pro trávení.

Tito ptáci jsou velice klidní. Nemají potřebu koupele. Občasné rosení vodou z rozprašovače jim však nevadí. Rádi se vystavují slunečním paprskům. Holoubci ve voliéře neradi šplhají. Mají rádi procházky po dně voliéry.

Tento ptačí druh je odolný vůči vnějším vlivům. Údajně by zimu v našich podmínkách měl bez problému přežit (v izolované venkovní voliéře). Já však chovám holoubky v zimě v bytové voliéře, neboť jsem neměl zatím odvahu vyzkoušet, zda by zimu opravdu přežili.

Rozlišování pohlaví u tohoto druhu není jednoduché. Okruží oka samečka má hlavně v době hnízdění sytější odstín než u samičky. Jistěji se pohlaví rozezná pozorováním – samečci totiž „houkají“.

Holoubek diamantový - houkání

Stistkněte tlačítko přehrát

Jak jsem již zmínil, v toku je sameček temperamentní. Před svou samičkou dělá řadu poklon a při každé zvedá a rozevírá svá ocasní pera. Jako základ hnízda může posloužit košíček (12 x 12 a výšce dna asi 5 cm) či bednička, do které holoubek nanosí stelivo. Samička snáší 2 vejce, na jejichž sezení se střídá se samečkem. V prvních dnech krmí samička mladé kašovitou hmotou z volete tzv. „holubím mlékem“. Již ve věku 10 dní opouštějí mláďata hnízdo, tudíž rodičovský pár může hnízdit často za sebou – až 3x v jednom létě.

Holoubci diamantoví se vyskytují v různých mutacích – divoká, stříbrná, isabela, achátová, červenohnědá, skořicová.

Příklad koupeného připraveného hnízda Příklad koupeného připraveného hnízda Foto: Bc. Ondřej Šťastník

Holoubek diamantovýNázvy ve světě

Anglicky: Diamond Dove, Francouzsky: Géopélie diamant, Holandsky: Diamantduif, Maďarsky: Gyémántgalambocska, Německy: Diamanttäubchen, Polsky: Gołąbek diamentowy, Rumunsky: Turturică diamant, Rusky: Бриллиантовая полосатая горлица, Slovensky: Holúbok diamantový, Španělsky: Tortolita diamante

Použitá literatura

VEGER Z.; ŠÁLEK J.: Kapesní atlas cizokrajných ptáků. 2. vyd. Praha SPN, 1973, 292 s.

VERHOEF-VERHALLEN, E.: Ptáci v klecích a voliérách: encyklopedie. 3. vyd. Čestlice: Rebo, 2006, 312 s. ISBN 80-723-4603-2.

Bc. Ondřej Šťastník Bc. Ondřej Šťastník
Student zootechniky na Mendelově univerzitě

Studuju na Mendlově univerzitě obor Krmivářství (studijní program Zootechnika). Chovám: želvu nádhernou, holoubky diamantové, křepelky čínské, slepice. Spravuji fb stránku se zootechnickou tematikou.

Autorem od: 12.01.2014

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.03.2014, 16:00
Dobrý den, máme párek holoubků diamantových. Již po druhé samice seděla na dvou vejcích. Po patnácti dnech přestala sedět, ale z vajíček se nic nevyklubalo. Po rozbití byly zárodky zdánlivě vyvinuté, ale mrtvé. Prosím o radu, jak zjistit, co je příčinou úhynu nevylíhlých mláďat. Děkuji za odpověď