Lama vikuňa

Vicugna vicugna

Výskyt: Peru, Bolivie, Argentina a Chile
Výška: 96 cm
Hmotnost: 45-55 kg
Březost: 11 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 20-25 let
Potrava: Traviny, byliny a sukulenty
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6965 zobrazení     0 komentářů

Popis

Vikuňa patří svým vzrůstem mezi nejmenší lamy, dosahuje výšky 96 cm a hmotnosti 45 - 55 kg. Je to půvabné, velmi čilé zvíře. Má malou hlavu s velkýma očima, dlouhý a tenký krk. Končetiny jsou dlouhé, hrudník je hluboký, břicho vtažené a záď menší. Srst je velmi krátká, 2 až 3 cm dlouhá, zlatohnědé barvy. L. v. mensalis má chomáč delších bílých chlupů na hrudi.

Vikuňa je velmi prudce reagující zvíře a může na krátkou vzdálenost běžet rychlostí až 60 km/h. Výtěžnost srsti je asi 150 g ročně.

Život v přírodě

Vikuňa, nebo lama vikuňa (Vicugna vicugna) je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Většina zvířat je chráněna a chová se i v rozsáhlých přírodních rezervacích a v oplocených oborách, jako je např. Kala-Kala v Peru. Určitý počet zvířat se chová na výzkumných stanicích v polodomestikovaném stavu. Byly popsány dva geografické poddruhy, Lama vicugna vicugna Molina 1782, vyskytující se jižně od 180 j. č., je větší a světlejší barvy než L. v. mensalis Thomas 1917. Je považována za předka alpaky. Postrádá na rozdíl od L. v. vicugna chomáč chlupů na hrudi.

Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Samice je březí 11 měsíců a rodí jedno mládě. Dožívají se 20 let.

Lama vikuňaNázvy ve světě

Anglicky: Vicugna, Francouzsky: Vigogne, Holandsky: Vicuña, Chorvatsky: Vikunja, Německy: Vicunja, Polsky: Wikunia, Rumunsky: Vicunia, Rusky: вид викунья, Slovensky: Lama vikuňa, Španělsky: Vicuña

Foto: http://bioexpedition.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.