Užovka podplamatá

Užovka podplamatá

Natrix tessellata

Výskyt: Jihovýchodní Evropa
Velikost: Až 150 cm
Březost: 45-60 dnů
Počet vajec: 10-25 ks
Inkubace: 56-70 dnů
Krmivo: Malé ryby
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13685 zobrazení     0 komentářů

Užovka podplamatá je vázána na vodu, kde tráví značnou část svého života.

Ve volné přírodě obývá tento druh jihovýchodní Evropu, Krétu, Turecko, Sýrii, Egypt, Kavkaz, Jižní Rusko, Střední Asii až do Číny.

Tento druh dorůstá něco málo přes jeden metr, vzácně až 150 cm. Často plave při hladině i daleko od břehu, a dokonce i v moři. Její hlavní potravou jsou malé ryby, vzácněji i obojživelníci. S uchvácenou kořistí plave užovka podplamatá k břehu, kde se položí jednou třetinou těla na souš a pak polyká kořist, vždy ji pohlcuje hlavou napřed. Užovka podplamatá je značně teplomilná užovka. Sluní se většinou hned nad vodou v nízkých křovinách.

V říjnu užovky podplamaté opouštějí svá stanoviště u vod a vyhledávají si suchá zimoviště v norách hlodavců, puklinách skal apod. Páří se obvykle hned po ukončení hibernace v (březnu, dubnu až v květnu, kdy se shromažďují ve velkých skupinách). Vajíčka samice obvykle klade v červenci, od páření uplyne obvykle 45 až 60 dní. V jednom hnízdě je 10-25 vajec. Mláďata se líhnou na začátku září, od nakladení vajec po 8 až 10 týdnech. Mláďata měří kolem 20 centimetrů a po dvou týdnech se poprvé svlečou. Teprve pak začnou mladí přijímat potravu, kterou tvoří drobné rybky a pulci.

Užovka podplamatáNázvy ve světě

Anglicky: Dice snake, Chorvatsky: Ribarica, Italsky: Natrice tassellata, Polsky: Zaskroniec rybołów, Rumunsky: şarpe de apă, Slovensky: Užovka fŕkaná

Foto: http://www.herpetofauna.at

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.