Tlamovec Saulosův

Pseudotropheus saulosi

Výskyt: Jezero Malawi v Africe
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 23-29 °C
Délka života: Kolem 10 let
Krmivo: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8161 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec Saulosův obývá ve volné přírodě jezero Malawi v Africe. V dobrých podmínkách se dožije i deseti leta dosáhne délky těla kolem 12 centimetrů.

Tlamovec Saulosův obývá všechna patra chovné nádrže. Vyžaduje akvárium o objemu 200 litrů. Teplota vody musí být v rozmezí 23-29 °C, pH 7,8-8,6 a tvrdost vody 8-25 °dKH. Je agresivní k ostatním rybám; doporučuje se i pro začátečníky. Chovat se má jedině s tlamovci nebo cichlidami stejné velikosti.

Tlamovec Saulosův je býložravec - převládá potrava rostlinná, miluje kvalitní granule nebo vločky s vyšším podílem rostlinné složky, mražené artemie, cyklops.

Ke snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy vysoké.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.