Tlamovec flavus

Tlamovec flavus

Pseudotropheus flavus

Výskyt: Jezero Malawi v Africe
Délka těla: 13 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Cena: Kolem 30 Kč/ks
Krmivo: Rostlinná
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4693 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec flavus obývá jezero Malawi v Africe. Zdržuje se v hloubkách od sedmi do dvaceti metrů, výjimečně až 30 metrů. Ve vhodných podmínkách dosáhne délky těla 13 centimetrů. Rozdíly ve zbarvení obou pohlaví jsou pro lajka nepatrné. Samec je o něco sytěji zbarvený než samice a je nepatrně větší. Na řitní ploutvi má samec výrazné jikrné skvrny.

Akvárium pro tento druh musí mít objem minimálně 250 litrů. Voda by měla mít teplotu od 24 do 28 °C a pH 7,8-8,6 Jsou velice teritoriální, s většími druhy ryb může být ale chován bez problému.

Tlamovec flavus je jeden z nejméně známých druhů tlamovců, původně popisovaný jako Pseudotropheus elongatus sp. Dinghani. Dovážený do Evropy teprve od roku 1995.

Při snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky. K oplodnění jiker může taktéž docházet až v tlamce samičky.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.malawicichlides.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.