Bodlok žlutý

Zebrasoma flavescens

Výskyt: Korálové útesy
Délka těla: 20 cm
Vhodná teplota: 24-28 °C
Délka života: Až 5 let
Cena: Kolem 900 Kč/ks
Krmivo: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4272 zobrazení     0 komentářů

Původem pochází bodlok žlutý z Korálových útesů Havaje, z Rjúkjú, Mariany, Marschallových ostrovů, z ostrova Marcus a ostrova Wake. Tělo této ryby je zploštělé a dorůstá až 20 centimetrů, mnohem častěji ale kolem 15 cm. Tloušťka těla se pohybuje pouze kolem 1-2 centimetrů a tělo je zhruba stejně vysoké, jako dlouhé. Na hřbetě ční hřbetní ploutev. Jak již napovídá druhový název, budlok žlutý, je zbarven jasně žlutě, před ocasní ploutví je zřetelná bílá pochva na jedový trn. Náleží do rodu Zebrasoma.

Bodlok žlutý vyžaduje mořské akvárium o minimálním objemu 200 litrů (pro jednotlivce, pro větší počet potřebujete větší objem nádrže). Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 24-28 °C s pH 8-8,5 a tvrdostí vody 10-30 °dKH. Tento druh obývá všechna patra nádrže.

Co se týče krmení, jedná se o býložravce, který by měl dostávat řasy, v menší míře i plankton. Při nedostatku řas, můžete nabídnout také špenát, salát, žabinec apod. Přesto, že se jedná o poměrně odolnou mořskou rybu, rozhodně se nehodí pro úplné začátečníky v oblasti akvaristiky. Je agresivní k vlastnímu druhu. Navíc je budlok žlutý náchylný také na obsah odpadních látek a je ho potřeba vypustit jen do dobře zaběhlého akvária.

Bodlok žlutýNázvy ve světě

Anglicky: Lemon Sailfin, Maďarsky: Sárga doktorhal, Německy: Zitronengelber Segelbader, Slovensky: Zebrasoma žltá, Španělsky: Cirujano
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: ireef.kiev.ua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.