Americký stafordšírský teriér

American Staffordshire Terrier

Oficiální zkratka v ČR: AST
Výška v kohoutku: 43-48 cm
Hmotnost: 18-23 kg
Délka života: 12 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 286
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
11.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18814 zobrazení     2 komentáře

Americký stafordšírský teriér vznikl křížením buldoků s teriéry, které přivezli do USA první britští osídlenci. Cílem bylo vyšlechtit obranného psa k ochraně lidí před kojoty a vlky. Psí zápasy tehdy byly drsnou zábavou, při které se dalo vydělat mnoho peněz. Bohužel se to děje i dnes s některými typy bojovných psů, jako je například pitbulteriér. Dnes se toto plemeno nejčastěji využívá jako doprovodný pes.

Americký stafordšírský teriér je sportovní a aktivní pes, disponující velkou silou a vytrvalostí, je ale i hravý, ostražitý a vždy připravený bránit své teritorium. A to dělá všude, kde se právě nacházejí cizí psi. Při kontaktu s rodinou chovatele se chová velmi citlivě a laskavě. Je dominantním a sebejistým psem, který se umí prosadit a nikdy se nemíní úplně podřídit. Americký staffordšírský teriér je inteligentní a smělý pes, vždy připravený k akci.

Není to pes určený pro začátečníky ani pro pohodlné lidi. Vyžaduje po svém pánovi zkušenou ruku, důslednou výchovu a jasné vedení, které je ovšem schopen kdykoliv znovu otestovat. Vyžaduje přirozenou autoritu. Nutné je vhodné vytížení formou výběhů do volné přírody a přiměřeného zaměstnání. Jeho krátká srst vyžaduje pouze minimální péči.

Americký stafordšírský teriérNázvy ve světě

Anglicky: American Staffordshire Terrier

Foto: http://americanstaffordshireterrier.info/traits-and-temperament/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.04.2016, 00:36
kuželi- už ten tvůj nick vypovídá za vše
12.04.2016, 12:48
jeto kokot