Užovka levhartí
Elaphe situla
Užovka levhartí
Elaphe situla
Užovka levhartí obývá ve volné přírodě jižní Itálii, Sicílii, západní část Balkánu, Řecko, Krétu, Kyklady, severozápad Turecka a Krym. Většinou je terestrická, i když někdy arborikolní.
Dospělí jedinci dosahují délky těla v rozmezí od 70 do 90 centimetrů, vzácně i přes jeden metr. Zbarvení těla tohoto hada je šedomodré, žlutozelené nebo světle šedé. Kresba je cihlová, hnědočervená až oranžová, s černým lemováním skvrn. Vyskytují se i jedinci s podélnými pruhy. Tato poměrně pomalá užovka má okrouhlou zornici. Je jednou z nejkrásněji zbarvených evropských druhů. Zdržuje se jak v kamenitém terénu, tak v blízkosti vod.
Pro jednoho až dva jedince musíme založit terárium o rozměrech 120 x 60 x 100 (120) centimetrů (čím vyšší rozměry, tím samozřejmě lépe). Dno by mělo být z větší části složené ze štěrku a oblázků. Na některých místech navršíme na štěrk směs rašeliny a zeminy. I když tato užovka patří mezi typické terestrické hady, přesto velmi ráda leze po větvích. Proto musí být v teráriu i několik větví. Vhodný úkryt poskytnou kusy kůry nebo korkové dutiny. Scházet nesmí ani nádoba s vodou.
Užovka levhartí požírá především myši; někteří jedinci budou brát i běžný, komerčně dostupný hmyz.
Názvy ve světě
Užovka levhartí
Anglicky: Leopard Snake, Chorvatsky: Crvenkrpica, Maďarsky: Leopárdsikló, Německy: Leopardnatter
Mohlo by vás také zajímat
Užovka proužkovaná, subsp. parietalis, Užovka proužkovaná, subsp. sirtalis, Užovka zelená, Užovka červená, Užovka pruhovaná západní, Užovka druhu Thamnophis sauritus, Užovka býčí, Užovka páskovaná, Užovka chřestýší, Užovka maurská
Foto: http://www.infodim.eu