Užovka levhartí

Elaphe situla

Výskyt: Itálie, Sicílie, Řecko, Turecko
Velikost: 70-90 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 50-73 dnů
Krmivo: Myši, hmyz
velikost písma:  A A A
28.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     32355 zobrazení     0 komentářů

Užovka levhartí obývá ve volné přírodě jižní Itálii, Sicílii, západní část Balkánu, Řecko, Krétu, Kyklady, severozápad Turecka a Krym. Většinou je terestrická, i když někdy arborikolní.

Dospělí jedinci dosahují délky těla v rozmezí od 70 do 90 centimetrů, vzácně i přes jeden metr. Zbarvení těla tohoto hada je šedomodré, žlutozelené nebo světle šedé. Kresba je cihlová, hnědočervená až oranžová, s černým lemováním skvrn. Vyskytují se i jedinci s podélnými pruhy. Tato poměrně pomalá užovka má okrouhlou zornici. Je jednou z nejkrásněji zbarvených evropských druhů. Zdržuje se jak v kamenitém terénu, tak v blízkosti vod.

Pro jednoho až dva jedince musíme založit terárium o rozměrech 120 x 60 x 100 (120) centimetrů (čím vyšší rozměry, tím samozřejmě lépe). Dno by mělo být z větší části složené ze štěrku a oblázků. Na některých místech navršíme na štěrk směs rašeliny a zeminy. I když tato užovka patří mezi typické terestrické hady, přesto velmi ráda leze po větvích. Proto musí být v teráriu i několik větví. Vhodný úkryt poskytnou kusy kůry nebo korkové dutiny. Scházet nesmí ani nádoba s vodou.

Užovka levhartí požírá především myši; někteří jedinci budou brát i běžný, komerčně dostupný hmyz.

Užovka levhartíNázvy ve světě

Anglicky: Leopard Snake, Chorvatsky: Crvenkrpica, Maďarsky: Leopárdsikló, Německy: Leopardnatter

Foto: http://www.infodim.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.