Užovka proužkovaná, subsp. parietalis

Užovka proužkovaná, subsp. parietalis

Thamnophis sirtalis parietalis

Výskyt: USA
Velikost: 60-130 cm
Počet mláďat: 10-40 ks
Krmivo: Ryby, mladé myši
velikost písma:  A A A
28.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6488 zobrazení     0 komentářů

Užovka proužkovaná, subspecie parietalis obývá ve volné přírodě východní pobřeží USA, od Britské Kolumbie až po Oklahomu. V Kanadě žijí izolované populace v pohraničních oblastech provincií Alberta a Saskatchewan.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla kolem 120 centimetrů, maximálně 135 centimetrů (samečci jsou menší a měří jen kolem 60 centimetrů). Vedle základního tmavého zbarvení s krémovými pruhy na hřbetě jsou typické především načervenalé až intenzivně červené boky těla.

Pro jeden dospělý pár si musíme připravit terárium o rozměrech alespoň 150 x 60 x 80 centimetrů. Pro chov každého dalšího jedince je třeba základní plochu zvětšit o 20 procent. Dno je složené z bukových štěpků, oblázkového štěrku nebo z různých placáků. Důležité je, aby podklad byl stále suchý. Poněvadž potřebnou relativní vlhkost v teráriu udržuje vyhřívaná vodní nádrž, není třeba rosit. Vodu v nádrži udržujeme stále čistou a pravidelně ji filtrujeme. K zařízení terária patří i větve k lezení, rostliny a kusy korku, které užovky využijí k úkrytu.

Užovka proužkovaná subspecie parietalis požírá ryby, kousky rybího masa, novorozené myši. Mláďata krmíme každý pátý až šestý den, adultní jedince postačí nakrmit jednou týdně.

Užovka proužkovaná, subsp. parietalisNázvy ve světě

Anglicky: Red-sided Garter Snake

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.