Bazilišek přilbový

Corytophanes cristatus

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 38 cm
Počet vajec: 5-10 ks
Inkubace: 120-150 dnů
Krmivo: Sarančata, švábi
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7366 zobrazení     0 komentářů

Bazilišek přilbový je ve volné přírodě rozšířen ve střední Americe až po severovýchodní Kolumbii a jižní Mexiko.

V dospělosti dorůstá tento druh maximální délky těla až 38 centimetrů. Základní zbarvení baziliška přilbového je variabilní, od hnědých tónů až po olivově zelenou. Po celém těle jsou roztroušené světlé a tmavé skvrny a proužky. Samečci jsou zbarvení intenzivněji než samičky. Mají i vyšší přilbu, větší hrdelní vak a silnější kořen ocasu.

Pro jeden pár tohoto druhu potřebujeme terárium o minimální velikosti alespoň 100 x 60x 150 centimetrů. Nejméně 10 centimetrů vysoké dno je složené ze směsi květinové zeminy a písku. Pro potřebu lezení rozmístíme v teráriu silné, vertikálně orientované větve. K úkrytu vysadíme hustou, bujnou zeleň, ve které se bude bazilišek přilbový cítit bezpečně. V teráriu musí existovat několik teplotních zón a suchých oblastí a chybět nesmí ani vodní oddíl. Vodu přijímají tito ještěři při pravidelném kropení terária.

Bazilišek přilbový sice přijímá potravu sporadicky, zato pak konzumuje větší kořist. Pokud mu budeme nabízet menší potravu (například sarančata, housenky zavíječe voskového, šváby), musíme krmit v kratších intervalech.

Bazilišek přilbovýNázvy ve světě

Anglicky: Helmeted Iguana

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.