Aktuálně: 4 463 inzerátů179 590 diskuzních příspěvků17 823 uživatelů

Výroba krmítka pro ptáky

Výroba krmítka pro ptáky
PePa PePa 13.11.2014, 20:36
8 343 4 minuty čtení

Výroba krmítka pro ptáky

Jaké nářadí budeme potřebovat:

Ruční pilku, úhelník, pokosnici, akumulátorový šroubovák, pásovou brusku nebo pilník na dřevo, brusný papír na houbičce, štětec.

Krmítko, představené v návodu, je jednoduché a na výrobu nebudeme potřebovat žádné speciální nářadí. Rozměry jsou orientační a je možné si je přizpůsobit podle potřeby.

Celé krmítko je vyrobené ze smrkového dřeva o tl. 20 mm, které je kvalitně povrchově upraveno, čímž je prodloužena jeho životnost.

 1. Nejprve vyrobíme díly potřebné k výrobě stříšky nad krmítkem. Jde o úhlopříčně přepůlený čtverec 18×18 cm. Tak nám vzniknou oba štíty stříšky, udávající její sklon a vlastně i šířku krmítka.
 2. Ke vztyčení štítů si připravíme čtyři laťky dlouhé 15 cm a profilu 2 × 3 cm. Na jejich konci provedeme 2 cm od kraje poloviční vybrání. Osazení nařízneme a z obou stran dočistíme dlátkem a pilníkem. Předvrtáme otvory pro šroubky a prostor pro jejich hlavy zahloubíme.
 3. Stojky přišroubujeme ke štítům stříšky tak, aby byly později překryty, tedy 2 cm od kraje. Základem krmítka je podkladová deska tvořící podlahu krmítka. Ta má rozměr 22×30 cm. Spojený díl položíme na podlahu krmítka a označíme stojky a jejich středy.
 4. Ze spodní strany pak stojky se štíty delším vrutem připevníme. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtáčkem, aby nám dřevo stojky neprasklo. Při vrtání kontrolujeme kolmost, abychom neprošli bokem stojky.
 5. Jeden štít se stojkami je připevněn 0,5 cm od hrany základové desky, druhý 10 cm. Tím vznikne přesah stříšky pro snadnější vlet, nasypávání i pro zavěšení ptačích pamlsků.
 6. Aby sypání z krmítka nepadalo, a to nejen díky větru, ale i při hašteření ptačích strávníků, vyrobíme do krmítka zvýšené okraje. Přesně a pod úhlem je v dřevěné pokosnici zkrátíme ostrou pilkou.
 7. Ohrádka je vyrobena z laťky profilu 2 × 3 cm (stejně jako stojky u krmítka). Navíc jsme ji zakulatili dvě hrany. Díly mezi stojkami jsou zkráceny narovno, přední spoj pod budoucím přesahem stříšky je pod úhlem 45°.
 8. Stejným způsobem jako u stojek přichytíme i zvýšené lemování ze spodní strany několika vruty do dřeva. Zkontrolujeme délku šroubků, aby nám neprošly skrz. Větším vrtáčkem nebo zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme zahloubení pro hlavy šroubků. Spoj pod úhlem můžeme ještě zajistit lepidlem.
 9. Takto hotovou konstrukci krmítka opatříme dvěma až třemi nátěry kvalitní barvou určenou pro exteriér. Jednotlivé vrstvy necháme pořádně proschnout. Tím podstatně prodloužíme životnost celého krmítka. Konstrukce bez střechy se nám bude natírat mnohem snáze.
 10. Jako plochu střechy chránící krmítko použijeme 6mm voděodolnou překližku, která zaručí stříšce dlouhou životnost. Díly připevníme ke konstrukci krmítka malými vruty. Protože se jednotlivé části ve hřebenu stříšky přes sebe překrývají, je jeden střešní díl širší o tloušťku materiálu, tedy o 6 mm.
 11. Takto připevněná střecha by vlastně stačila. Pro hezčí vzhled celého krmítka ji ale pokryjeme tenkými, 2 – 3 cm širokými lištami. Ty připevňujeme malými kolářskými hřebíčky. Lišty je možné předvrtat, aby nepraskly. Laťky si na shodnou délku zkrátíme v pokosníku.
 12. Postupně pokrýváme celou stříšku až téměř k hřebenu. Lišty připevňujeme od spodního okraje směrem nahoru. Protože se lišty vzájemně překrývají, počítáme s vyšší spotřebou už při jejich koupi. Jako hřeben stříšky nám poslouží rohová lištička.
 13. Aby bylo možno krmítko zavěsit a nedostal se k němu nezvaný host, opatříme je dvěma háčky s okem. Ty připevníme přes hřebenovou lištu do stříšky. Dva háčky zajistí zavěšenému krmítku lepší stabilitu. Otvory pro háčky nejprve předvrtáme menším vrtáčkem.
 14. K zakrytí střešních latí a zkrášlení krmítka si vyrobíme ozdobné dekorativní štítové lišty. Šablonku pro jejich přesný tvar si vystřihneme z tvrdého papíru. Na laťky ji pak obkreslíme. Na pásové brusce nebo pilníkem lištu tvarově dokončíme.
 15. Hotové a natřené štítové lišty připevníme kolářskými hřebíčky s malou hlavou. Stříšku krmítka můžeme opatřit nátěrem v jiném odstínu. Krmítko tak bude zajímavější. Pod přesah stříšky připevníme háček k zavěšení lojové koule nebo závěsného krmení v síťkách.
Podělte se s námi o názor na tento článek →

PePa PePa

Autorem od: 05.03.2014

Podobné články

Může vás také zajímat