Aktuálně: 4 334 inzerátů190 366 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Jakou formu ochrany před klíšťaty a blechami nejlépe zvolit a jsou tablety proti těmto parazitům pro mého psa bezpečné?

Reklamní sdělení
Jakou formu ochrany před klíšťaty a blechami nejlépe zvolit a jsou tablety proti těmto parazitům pro mého psa bezpečné?
MSD Animal Health 02.03.2015, 11:00
2 847 3 minuty čtení

Jelikož se opět blíží jaro a s ním i sezóna klíšťat, vyvstává před námi otázka, jaký přípravek na ochranu před těmito parazity zvolit, abychom co nejlépe našeho pejska ochránili.

Pro udržení zdraví našich domácích mazlíčků je nezbytná nejen pravidelná vakcinace a odčervování, ale i správně zvolená ochrana před klíšťaty a blechami. Klíšťata nejsou jen ošklivá, ale mohou být i přenašeči mnohých závažných a těžko léčitelných onemocnění, jako jsou lymeská borelióza, babesióza, klíšťová encefalitída a jiné.

Na ochranu před těmito parazity je na internetu, v petshopech i u veterinárních lékařů k dispozici celá škála různých přípravků ve formě sprejů, pipet, obojků, či nově i tablet. Jak mezi nimi ale vybírat?

Spot on přípravky (pipety) patří mezi nejoblíbenější formu prevence před napadením parazity. Avšak i ty nejlepší bývají účinné pouze po dobu 4 týdnů, mnohdy i méně. Navíc, aplikace u nespolupracujících zvířat nemusí být vždy jenoduchá. Některé z nich se mohou i smýt, pokud se pes namočí a navíc mohou zatěžovat životní prostředí vodních živočichů.

Jakou formu ochrany před klíšťaty a blechami nejlépe zvolit a jsou tablety proti těmto parazitům pro mého psa bezpečné?

Antiparazitární obojky mají oproti spot on přípravkům velkou výhodu v delší době účinnosti, k dostání jsou v petshopech i u veterinárních lékařů a ochrání vašeho mazlíčka před klíšťaty od jara až do podzimu. U aktivnějších psů však při venkovních činnostech hrozí ztráta a stejně jako u spot on přípravků se účinná látka šíří po povrchu těla (lipidovou vrstvou kůže), což může zatěžovat okolí psa, zejména pak, máte li jej doma v bytě. Pokud jste navíc zvyklí psa pravidelně umývat šamponem, dochází ke smytí tukové vrstvy pokožky a tím může dojít ke snížení účinnosti obojku.

Díky vědeckému pokroku se po velice dlouhé době v loňském roce na trhu objevila nová forma přípravku proti klíšťatům a blechám – ochucená žvýkací tableta pro vnitřní užití, která funguje jak proti blechám, tak proti klíšťatům po dobu 12 týdnů. Tato tableta je pro psa zcela bezpečná, její účinná látka není v těle metabolizována, ani se v těle nekumuluje. Pro klíšťata a blechy má však smrtící účinek. Již během několika málo hodin jsou zlikvidovány téměř všechny blechy a klíšťata, která se pokusí Vašeho čtyřnohého kamaráda napadnout. Jelikož účinná látka působí zevnitř ven, okolí psa včetně Vaší domácnosti není nikterak zatěžováno. Bez obav se tak se svým psem můžete Vy i Vaše děti mazlit nebo spát v posteli. Díky vnitřnímu užití není účinnost tablety snižována ani pravidelným šamponováním či častým pobytem psa ve vodě. Zároveň je bezpečná jak pro březí, tak pro laktující feny a lze ji použít u pejsků všech plemen (včetně kolií) s hmotností vyšší než 2 kg. Dostupná je u veterinárních lékařů v České republice i na Slovensku.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat