Aktuálně: 5 041 inzerátů173 716 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

chov kočkovitých šelem

Anonymní (neregistrovaný) 18.03.2018, 19:21:40 xxx.xxx.22.41

Zdravím vás všechny. Jsem tu nově zaregistrován..

Chtěl bych se vás prosím optat, jestli se někdo nevěnuje kočkovitým šelmám.

Rád bych si o nich zakoupil nějakou vynikající literaturu. A k tomu nějaké zvlášť o Gepardech. Tyto exotické kočky mě velice fascinují a rád bych se o nich dozvěděl, co nejvíce informací. Od jejich narození, náchylnostem k nemocem, o jejich chovu, vzahů k lidem, k  jiným zvířatům a vůbec, celkové soužití s lidmi i jinými zvířaty, sociálního chování,o jejich  veškerých nemocech, povaze, potravě,(mají prý velice citlivé trávení), tématika, jak se o tyto kočkovité šelmy starat tak, aby měli velice pestrou stravu, samozřejmě kromě pozitivních věcech, by mě také zajímaly i ty negativní, jak moc dokážou být nebezpečné, popřípadě, by se mi  i hodily i případy napadení člověka gepardy ( tyto kočky údajně nemají vysunovací drápy), dále ještě riziko otravy botulinem, protože když jsem to poprvé slyšel, tak se mi nechtělo věřit, že šelma může otrávit člověka, takovou informaci jsem slyšel poprvé v životě, no a k tomu ještě mě dále bude zajímat jejich integrace do přírody u mladých geparďat, pokuď je to vůbec možné .

Možná, že mě za to ukamenujete, ale já jsem toho názorů, že pokuď si někdo chová, jakoukoliv kočkovitou šelmu, tak by měl mít zároveň i povinnost, jim zajistit i potomstvo, kord, když je to ohrožerný druh.

Ale snad, až na usurijský tygry, jinak spolu moc šelmy nedokážou žít.Myslím samici + samci.

 

Měl bych do budoucna zájem si tyto velmi hbité šelmy chovat. Nechat postavit baráček s velkých uzpůsobeným terénem, ve kterém by se cítili v naprosté vyrovnané pohodě. Vím, že tyto   zvířata podléhají přísným zákonům Cites, stejně jako dalších několik set druhů zvířat. Proto by mě zajímalo i tohle. A  soukromní chovatelé nejspíše budou  úzce spolupracovat z různými veteriálními středisky. Proto je mi také jasné, že zatím mám několik  důvodů, proč mohu zatím, jenom nad tím uvažovat. Také bych rád dřív, nebo později, navštěvoval  chovatele, kteří s nimi mají dlouhodobé zkušenosti, tak abych se dozvěděl něco i  z osobních zkušeností, které nejsou jenom napsané v knize a viděl to na vlastní oči v praxi. Gepardi prý neumí zrovna nejlépe šplhat na stromy, takže jim vyhovují větve, které jsou nízko.Co jsem se tak díval i na videa, tak se někdy stávají kořistí lvů a při běhu umí velmi dobře kličkovat, přičemž k tomu využívají ocas. Ještě jsem se  tak dočetl,  u geparda  se náznak nepřátelství pozná tak, že začnou vrtět ocasem na stranu.V přírodě  mi divocí gepardi přídou vždy velice nenápadní a  vždy ve střehu. Můj osobní názor na gepardy, bych jinak, mohl vyjádřit, jako "tichého zabijáka"

Zaujaly mě i  menší šelmy a to  Oceloti, Karakalové, Servelové,Rysové, ač  jsou to malé šelmy, myslím si, že dokážou být, také velmi nebezpeční, tak třeba takový karakal, si ve volné přírodě(alespoň, co jsem, já viděl na videu), dokázal poradit se dvěmi většími šelmami velikosti vlka.

Tím nechci žádný druh upřenostňovat, všechny kočkovité šelmy jsou nádherné a každá z nich má trochu odlišnou povahu a vým způsobem vyjímečná. Co jsem viděl v jedné reportáži, tak údajně  je snad  nejnáročnější chov levhartů. Usurijští tygři jsou zase  bohužel velice ohrožený druh, gepardi také a nechci to nijak zlehčovat, ale jsou na tom o něco  lépe. Leopardy, Levharty, Jaguáry si občas pletu, ale mám dojem, že nejlépe po stromech umí šplat právě Leopardi, ovšem kdyby něco ,tak mě když tak opravte, teď si tím nejsem jistý. Pumy se snad stávají nejčastější šelmou, kterou je možné chovat.

To naopak u lvů a teď nevím, jestli se to týká jenom lva, ale u lvic, které jsou vychováváni od mala, dochází prý k tomu, že  toho člověka začnou považovat, ne jenom za svého milovaného živitele, ale dokonce za svého partnera.Netuším, co je na tom pravdy, ale zrovna do lvů bych tohle neřekl.

Musím se vám popravdě přiznat, že o tyto šelmy se zajímám krátkou dobu, proto nemám ani zlomek zkušeností. Teď si momentálně budu pořizovat malé koťátko(kočku domácí) a i o nich si budu muset, lecos nastudovat, zjistit veteriální očkování na odčervování, FIV, krmení atd.... Takže, z toto můžete usoudit, jak na tom jsem. Nejsem možná, ještě ani na startu..

Jeden člověk,  ze kterým jsem se i kvůli tomu dohadoval a   nechtěl  jsem si to připustit, ale nakonec jsem mu dal za pravdu, a že mi dal za můj názor  na chov kočkovitých šelem pořádnou facku v argumentech, tak mi dal odpověď, že by bylo dobré, opravdu, si kromě informací z knich, také získávat co nejvíce informací od těch chovatelů, abych si utvořil na to názor a zjistil, jestli na to, vůbec mám.

 

Takže, asi tak, určitě jsem toho spoustu zapoměl.

Thadeas
Thadeas (7 příspěvků) 18.03.2018, 19:25:27 xxx.xxx.22.41

Chci se vám omluvit, toto téma je moje, teprve po založení vlákna, jsem zjistil že nejsem přihlášen, takže pro dodatečnou informaci, psal jsem to já.

 

J.M. (neregistrovaný) 19.03.2018, 22:21:53 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.03.2018, 19:21:40

Stanovte si úkoly, které postupně splňte:

  1. Sepište si všechny možné dosavadní poznatky o vlastnostech a chovu v zajetí kočkovitých šelem.
  2. Sepište si všechny zákony a předpisy o chovu kočkovitých šelem.
  3. Udělejte si seznam adres a kontaktů na zoologické zahrady, cirkusy a soukromé osoby, které kočkovité šelmi chovají.
  4. Nechte se zaměstnat u shora jmenovaných subjektů v chovu kočkovitých šelem. 
  5. Až splníte všechny shora vyjmenované úkoly, tak už možná po dalším vlastním chovu velkých kočkovitých šelem toužit přestanete.
Thadeas
Thadeas (7 příspěvků) 19.03.2018, 23:49:35 xxx.xxx.22.41

Dobrý den, děkuju za za upřímnou odpověď. Chci se vás  jenom zeptat, nabídky v Zoo jsem pochopitelně našel, ovšem většina z nich jsou ošetřovatelé, údržbáři a nabídka pro chovatelskou práci jsem našel snad jenom u jedné Zoo a to bylo na zkrácený úvazek/ 4 hodiny denně. To bych si musel najít dvě práce :-D. Nejsem si jistý, jestli na chovatele náhodou neschánějí lidi, kteří mají už  nějaké přechozí zkušenosti, nebo vystudovanou zeměděleckou školu, nebo tak. Zítra se na to mrknu pořádně. Je mi 22 let.

J.M. (neregistrovaný) 20.03.2018, 23:14:20 xxx.xxx.168.107

To víte, na cestě ke svému "snu" 🙂 se setkáte s různými překážkami. Můžete se velkými kočkami zabývat pouze o víkendech, to znamená, že můžete o víkendech jezdit všude tam, kde velké kočky chovají. Ve všední dny můžete pracovat někde úplně jinde. Je ale faktem, že Vaši případní zaměstnavatelé (=chovatelé velkých koček) určitě budou chtít od někoho na Vás pozitivní DOPORUČENÍ. Že se budou ptát, zda máte s chovem velkých koček zkušenosti. Dnes byl v TV dokument o chovatelích velkých koček; chovali karakala, rysa, lvy a pumu. A všichni pro ta zvířata měli ubykace v oploceném výběhu. Takže ten chov asi bude vyžadovat např. také investice v podobě nákupu a oplocení vhodného pozemku, stavební povolení na stavbu přístřeší pro zvíře, skladu a přípravny krmiva, přípojku elektrického proudu, vody a hygienické řešení odtoku odpadové vody tedy kanalizace dle předpisů. Dost vysoké náklady je třeba započítat na služby veterináře: zvíře je potřeba pravidelně očkovat, odčervovat, podávat prostředky proti parazitům, případně kastrovat, a to všechno stojí hodně peněz. Takový chov je prodělečný, pokud to není zoo. I malé zoo často finančně zkrachují. A sousedům často takový chov "zapáchá" a na chovatele si stěžují. 

Thadeas
Thadeas (7 příspěvků) 21.03.2018, 09:07:37 xxx.xxx.197.9
Já vám rozumim. Je to určitě velmi finančně nákladné a spousta administrativního vyřizování. Já bych si velké kočky neporizoval do té doby, než bych měl pro ně připravené veškeré jejich potřeby, včetně přizpůsobeneho, zajištěneho výběhu, který bych si nechal zkontrolovat odborníky. S tou elektřinou jsem to až na lva snad nikde neviděl. No a co se týká samotného chovu, jak jsem již řekl, zkušenosti jsou na bodu mrazu. Nepředpokládám, že by mě někdo v tomto oboru zaměstnal.Návštevy Zoologickych zahrad, cirkusu, soukromých chovatelů budou v rámci me dobrovolnosti mimo práci.
J.M. (neregistrovaný) 21.03.2018, 20:21:51 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 21.03.2018, 09:07:37

Dodatek (dle mého názoru):

  1. Chovem divokých velkých např. kočkovitých šelem, hadů, vzácných velkých papoušků, krokodýlů apod. se v současné době chtějí zviditelnit a chlubit současní snobové, a to před svými stejně nadměrně bohatými přáteli. 
  2. Shora jmenovaní lidé si hrají na ELITU; hodnota elitního člověka (dle jejich názoru) je tím vyšší, čím větší má majetek. Takový člověk musí být především alespoń majitelem "baráku" 😄.
  3. Jsou to lidé, kteří už mají tak velký majetek, že si už nemusí denně vydělávat na živobytí prací, nýbrž mohou se věnovat pouze utrácení peněz a chovu těch cizokrajných živočichů. 
  4. Zatímco bohatému vlivnému majiteli cizokrajných živočichů ten chov společnost promíjí (musí, nic jiného jí nezbývá), tak na Vás mladého nemajetného člověka budou mladomatky útočit, že chovem např. pumy, ohrožujete jejich maličké dětičky, a že se z Vašeho chovu šíří do okolí mouchy.
  5. Kromě snobství a snahy se chlubit, existuje i cíl vzácné živočichy rozmnožit, odchovat a vypustit do přírody. Ve Vašem případě však ani jeden ani druhý jmenovaný důvod k chovu kočkovitých velkých šelem neexistuje.  
Thadeas
Thadeas (7 příspěvků) 21.03.2018, 23:27:53 xxx.xxx.22.41
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 21.03.2018, 20:21:51

Zdravím, tak já bohatý  nejsem a  nejspíš nebudu, ale jsem toho názorů, že i člověk, který nevydělává miliony, nebo  platy   na postech, např. managera mohou těmto zvířatům poskytnou vše, co budou potřebovat, akorád, že se budou muset samy v něčem uskromnit. Málo kdo si může  koupit dům za vlastní, proto existují hypotéky, ale to jsem odbočil.

Samozřejmě, tohle pokládám také za velmi důležitou věc, dopředu si zjistit, jak moc to bude nákladné, jestli to vůbec bude pro mě reálné a co všechno to bude obnášet. Viděl jsem dva kratší dokumenty o kočkovitých šelmách. Jeden se týkal gepardů, ocelotů, ten druhý byl zase o servalech, karakalech, pumách a hlavně o lvech, nejspíš Lev Berberský, dnes v divoké přírodě bohužel vyhubený. 

 

Například o těch gepardech  jsem  pokuď vím, zmiňoval, že  pokuď bych se opravdu jednou  rozhodl zavázat se  těmto zvířatům na 20 - 30 let,( tak dlouho se tuším gepardi dožívají let v umělém chovu), tak jedině za předpokladu, že by kočky byly dvě. Mě naopak příde, veliká, škoda, abych  si pořídil jednu a nedal jí příležitost, mít potomstvo, ještě ke všemu, když se jedná o ohrožený druh. Výhoda u  gepardů je, že nežijí samotářským životem, ani v divočině, většinou vždy ve smečce. Ale takhle to snad dělá každý chovatel ne? On ten Cites to musí  jednou za čas skontrolovat, jestli si někdo z lvíčete neudělal ozdobu na vánoční stromeček..

J.M. (neregistrovaný) 22.03.2018, 21:36:44 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 21.03.2018, 23:27:53

  1. Sestavit chovný pár velkých koček není snadné; stalo se v jedné ZOO, že samwc zabil vzácnou samičku. Ani zabřeznutí není samozřejmostí.
  2. Porod není pouze bez komplikací. Může být potřeba i pomoc veterináře.
  3. Naopak může být problém s velkým počtem koťat. Matka je není schopná uživit, má málo mléka. 
  4. Můžete onemocnět. Kdo se v době Vaší nemoci bude o Vaše velké kočky starat ?
  5. Najdete si přítelkyni a té se nebude líbit Vaše spolužití s Velkými kočkami. Co pak ?
  6. Jak se zbavíte nadbytečných koček, když je nemůžete vypustit do okolní přírody ? A v zajetí odchovaná zvířata se ani většinou nejsou schopná v přírodě se o sebe sama postarat. Proč je tedy chovat ?
  7. Až se dostanete do finanční tísně, tak Vaši sousedé na Vás podají stížnost, že Vaše kočky jsou vyhublé, že je týráte hladem, například.
Thadeas
Thadeas (7 příspěvků) 22.03.2018, 23:20:40 xxx.xxx.22.41

Nepatří náhodou gepardi mezi  malé kočky?😄😄

Jinak, můžete mi prozradit, jakému zvířeti se to stalo, jak jste psal? Já jsem zase viděl v televizi, že jeden pán si chtěl sestavit svou vlastní Zoologickou zahradu a dopadlo to tak, že zvířata byla podvyživená, valící se mezi vlastními výkaly. V televizi uvedli, že mu ten jeho "podnikatelská plán" zkrachoval a nestačili mu peníze, nebo něco takového. Možná, že jste to viděl také.

J.M. (neregistrovaný) 23.03.2018, 21:27:40 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 22.03.2018, 23:20:40

  1. Samec kterého druhu velké kočky zabil samičku v ZOO se už bohužel nepamatuji.
  2. To zajištění (koupení, naporcování a rozdělení) masa pro velké kočky je finančně náročné. To maso nemůže být ledajaké, musí být čerstvé, ze zdravých zvířat, musí se uchovávat v chladu, a do určité doby musí být spotřebované, aby se nezkazilo. 
  3. Uklízet výkaly ve výbězích je nutné denně, aby výběhy nezapáchaly, aby se tam nemnožily mouchy a choroboplodné mikroorganizmy a parazité. V některých ZOO denně doplňují do výběhů čistý říční písek. Písek s výkaly je třeba někam vyvážet na pozemek, kde s tím majitel pozemku bude souhlasit (nebo na kompost). I za tuto možnost pravděpodobně majitel koček musí zaplatit. 
  4. Některá zvířata musí mít v zimním období možnost schovat se do teplé ubykace a v horkém létě ukrýt se do stínu a do chládku. 
  5. Majitel koček ručí za to, že kočky z klecí a ohrat neutečou a nezraní děti ani občany na veřejných prostorách. Proto musí majitel koček pečlivě denně kontrolovat kvalitu pletiva klecí a ohrad, aby šelmy nemohly nějakou dírou utéci na veřejné prostranství. 
  6. Majitel koček tedy musí být pojištěn pro případ zranění lidí (nebo i zvířat jiných majitelů) kočkami a je doporučováno, aby se připojistil pro případ vlastního poranění svými kočkami. 
J.M. (neregistrovaný) 23.03.2018, 21:46:31 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 22.03.2018, 23:20:40

Studenti ekonomických předmětů často mají zadaný úkol vypracovat si pro sebe tzv. "PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR" Jedná se o takový plán soukromého podnikání, kterým se později autor chce živit, tedy kapitalisticky soukromě podnikat. Součástí toho podnikatelského záměru je např.:

  1. Název a předmět podnikání.
  2. Výše vstupního kapitálu.
  3. Nemovitý a movitý vstupní majetek.
  4. Hypotéka = půjčka od banky a její roční splácení, kdy bude umořena.
  5. Roční finanční náklady.
  6. Roční finanční příjmy.
  7. Roční ztráta nebo zisk.
  8. Počáteční stav a konečný stav majetku v průběhu let.
  9. Pojištění.
  10. Řešení případného krachu podnikání.

Studenti jsou od školy pak hodnoceni známkou za ten"Podnikatelský záměr". Připomínám však také, že i v podnikání se vyskytují podvody, které mohou  zničit i nejlépe připravený podnikatelský záměr.

  

J.M. (neregistrovaný) 30.03.2018, 21:44:58 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 22.03.2018, 23:20:40

Dnes dávali v TV dokument o záchranné chovné stanici vzácných levhartů obláčkových. Dříve prý v podobném zařízení (nebo v ZOO) právě docházelo k tomu, že samec zabil samičku. V posledních letech se to prý už nestává, protože chovný pár chovatelé spojí do stejné klece ještě jako mláďata, jako nedospělé jedince; oni si na sebe zvyknou a později v dospělosti si už neubližují. Prý tato chovná stanice tímto způsobem už odchovala asi 70 ks mladých levhartů obláčkových, které pak rozmístila do různých zoologických zahrad po světě.

J.M. (neregistrovaný) 01.04.2018, 21:07:31 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 21.03.2018, 23:27:53

Najděte si druh "levhart obláčkový": na wikipedii.

 

Anonymní (neregistrovaný) 04.04.2018, 18:44:25 xxx.xxx.22.41
J.M.:
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 22.03.2018, 23:20:40
J.M. (neregistrovaný) 04.04.2018, 22:26:16 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 04.04.2018, 18:48:22

Dobrý večer Thadeasi. Nejsem odborníkem na velké kočkovité šelmy, a proto ani nejsem odborník na lvy; pouze mne zajímají, jako všechno živé. Také informace o nich získávám pouze na internetu, případně z televizních filmových dokumentů. Levhart obláčkový je prý nejmenší z divokých velkých kočkovitých šelem.

 Odkaz na pojednání o gepardech (gepardi se prý v zajetí množí špatně):

http://www.mundo.cz/gepard-stihly

 

J.M. (neregistrovaný) 05.04.2018, 23:12:16 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Thadeas z 04.04.2018, 18:48:22

Levhart obláčkový odkaz:

http://www.zoodecin.cz/?p=clanky/levhart-mandzusky_1

 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.