Aktuálně: 4 522 inzerátů178 410 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů

Mé první akvárko

Lencia (neregistrovaný) 10.07.2023, 13:21:20 xxx.xxx.2.91

Ahojky, mám dotázek. Chtěla bych si pořídit své první akvárko. Nemohu si dovolit žádné obří akvárko, spíš jenom malé, ale ráda bych, aby tam mohlo být více rybiček. Uvažuju o 5,5 l akvárku, kolik by v něm mohlo být rybiček a jaké ještě vybavení bude potřeba?

kometa
kometa (4425 příspěvků) 10.07.2023, 13:36:03 xxx.xxx.147.163
Lencia:

Ahojky, mám dotázek. Chtěla bych si pořídit své první akvárko. Nemohu si dovolit žádné obří akvárko, spíš jenom malé, ale ráda bych, aby tam mohlo být více rybiček. Uvažuju o 5,5 l akvárku, kolik by v něm mohlo být rybiček a jaké ještě vybavení bude potřeba?


5,5 litrů je tak na krevetky. Není vhodné ani pro jednu rybičku, natož více. To je, jako byste měla strávit život na toaletě (myslím panelákové).

Trapná a obligátní rada - rybicky.net. Tam můžete studovat a přemýšlet. A hlavně si nenechte ve Zverimexu nebo Zoohitu (či jak se to jmenuje) vnutit  pidiakvárium s naprosto nevhodným osazenstvem.

Anonymní (neregistrovaný) 10.07.2023, 16:18:24 xxx.xxx.164.121

Není to překlep? 5,5 l je zvrácenost vůbec o rybách uvažovat.

kometa
kometa (4425 příspěvků) 10.07.2023, 16:32:47 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Není to překlep? 5,5 l je zvrácenost vůbec o rybách uvažovat.


Najděte si vlákna přímo na akvaristice. A zjistíte, do jakých velikostí (či spíše malostí) jsou lidi schopni rybičky nacpat. Protože jim v prodejně řekli, že to bude v pohodě.

Takže to nemusí být překlep.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 21:07:33 xxx.xxx.0.1

Když mi bylo 5 let, začínal jsem s elementkou o objemu 2 litry. Měl jsem tam 2 okružáky a párek Poecilia wingei. Nádrž byla oválná a dovnitř vedlo jen hrdlo o průměru 2 cm. nádrž byla krásně osázená (sázeno pinzetou skrz 2 cm otvor). Takže i bonsaje mezi akvárii existují a fungují. Vybavení nebylo žádné, to ani v této litráži nejde. Rostliny zařídily vše potřebné, stěny očištili plži. Redukce množství plžů spočívala v přiložení krmiva k hrdlu nádržky, plži vylezli k hrdlu a sbíral jsem je. Za chvíli další a pak ještě znovu a znovu. Tato nádrž mě mj. naučila absolutní trpělivosti, už v mých pěti letech. 

sharingan
sharingan (108 příspěvků) 10.07.2023, 22:17:48 xxx.xxx.137.199

Mé první akvárium před čtyřmi lety byla veliká sklenice, tuším že jsou třílitrové…s plochým kamenem na dně, a dvěma či třemi rybkami střevlička východní. Invazivní druh, s nímž bohužel přicházím do styku při managementu spravované rybniční soustavy. Přežije a vydrží snad vše. O chov v pravém slova smyslu se nejednalo. Spíš pokus, co vydrží. Kolega údajně tuto rybku zapomněl v šuplíku ve sklenici se zkyslým mlékem na několik dnů…po otevření tam rybka normálně žila. U mě v kanclu krmení vločkovým krmivem, a když byla voda kalná, dopustil jsem čerstvou rovnou z vodovodu. Asi po půldruhém roce, kdy to stále odmítaly zabalit, věnoval jsem je sestře.

Dále jsem pak měl průhledné plastové 20 l boxy z Tesca, bez substrátu, s nekořenícími vodními rostlinami, vodními šnečky a cca půltuctem rybek Poecilia wingei, v tomto bodě se to již chovu blížilo více. Vybavení jinak žádné, a v pokojové teplotě, v místnosti, na parapetu (kvůli slunci k prosperitě makrofyt) mi to dlouhodobě fungovalo. 

Obrázek Obrázek Obrázek
J5
J5 (282 příspěvků) 11.07.2023, 08:23:08 xxx.xxx.0.1

Já jako malý kluk choval rybičku v propisce. Vesele plavala nahoru a dolů, tvářila se spokojeně a vydržela až do doby kdy mě propisku nějaký závistivý spolužák zcizil.

Přes tuto zkušenost nepovažuji za vhodné radit nováčkům zkoušet co všechno dokáže život vydržet. Osobně bych považoval 5,5l nádobu vhodnou tak maximálně pro kolonii nezmarů a ještě s výhradou. Chápu že zvídavý klouček či dívenka s omezeným kapesným se chtějí realizovat, za to ovšem živí tvorové nemohou. Je to podobné jako radit že třeba želvu lze chovat pod postelí v krabici od bot, nebo slepici v bedně od banánů na panelákovém balkóně. Také vydrží a možná bude v případě slepice i vajíčko. Doufal jsem že doba zavařovacích sklenic vyrovnaných na parapetu je již historie, kterou jsem si bohužel také prošel a ono zjevně nikoliv. Škoda. 

Proto říkám, nedělejte to. Bez zkušeností a konkrétního záměru už vůbec ne. Výsledkem bude vaše zklamání a mrtvé rybičky v páchnoucí vodě.

Lencia (neregistrovaný) 11.07.2023, 08:29:42 xxx.xxx.2.91

Děkuji za odpovědi. Je to moje první akvo, třeba se taky časem propracuji k lepším. 🐍

kometa
kometa (4425 příspěvků) 11.07.2023, 08:39:02 xxx.xxx.147.163
honzapm:

Když mi bylo 5 let, začínal jsem s elementkou o objemu 2 litry. Měl jsem tam 2 okružáky a párek Poecilia wingei. Nádrž byla oválná a dovnitř vedlo jen hrdlo o průměru 2 cm. nádrž byla krásně osázená (sázeno pinzetou skrz 2 cm otvor). Takže i bonsaje mezi akvárii existují a fungují. Vybavení nebylo žádné, to ani v této litráži nejde. Rostliny zařídily vše potřebné, stěny očištili plži. Redukce množství plžů spočívala v přiložení krmiva k hrdlu nádržky, plži vylezli k hrdlu a sbíral jsem je. Za chvíli další a pak ještě znovu a znovu. Tato nádrž mě mj. naučila absolutní trpělivosti, už v mých pěti letech. 


Takže vy těch 5,5 litrů schvalujete? V tom se neshodneme.

Buggyra
Buggyra (3343 příspěvků) 11.07.2023, 08:54:09 xxx.xxx.198.226

No a co si do takové velké zavařovačky od okurek (což je v podstatě to pětilitrové akvárko) pořídit spíš chvostoskoky? Dojdete si s tou sklenicí na substrát do lesa a k vodě (pěkné kousky dřívek, kamínky, nějaký ten mechový polštářek (bacha, mech je chráněný, nesmíte si ho z přírody rvát, tak pšššt)), možná kapradinku (dtto), a máte pozorovatelnu. Chvostoskoci na mechu budou řádit jak zjednaní, a dost možná tam vylíhnete i nějakou místní mnohonožku nebo stínku - no a to už je pane podívaná, jak tramvaje jezdí 🙂

filipo
filipo (29 příspěvků) 11.07.2023, 14:16:55 xxx.xxx.239.32

Akvaristika dnešní doby a před cca 30-ti lety i více je diametrálně odlišná. 

V minulosti sehnat dobré a netekoucí akvárium nebylo jednoduché. Rozšířené byli elementky nebo nádrže v kovovém rámu, který ne vždy držel vodu. Pak chápu, že se rybky chovali v čem koliv.

Ale v dnešní době, internetu a zoo obchodů na každém rohu je sehnat dobré akvárium maličkost. Nebo když nechci kupovat nové (drahé) akva. Tak vlezu na internet prolezu všechny bazary a fb a vždy se tam dá sehnat za levno. 

Tak nechápu proč ryby nebo cokoliv živého do titěrných nádob a zkoušet co ten tvor vydrží. To, že tam žije neznamená, že má kvalitní život. Všichni řeší krávy a slepice ale nikoho nenapadne kolik ryb projde odpadem.

Vicky.Pollard (neregistrovaný) 11.07.2023, 16:34:55 xxx.xxx.110.33

@Lenacia Ještě nikdo nenapsal, že u malých akvárií je opravdu kumšt vychytat správnou rovnováhu už pro samotné rostliny. Navíc každý nový živočich může tu křehkou rovnováhu rozhodit. Pokud začínáte, vykašlete se na nanoakvária, abyste z toho neměla jen frustraci.

Anonymní (neregistrovaný) 11.07.2023, 16:43:44 xxx.xxx.177.13

Druhy ryb, které jsou “vhodné” pro nanoakvária žijí v mokřadch a často prožijí celý život v malé vysychavé louži. Tyto druhy jsou ale poměrně náročné na chov a parametry vody, obsah dusíku.

Paví očka nebo endlerky se budou množit i ve sklenici, ale stačí chybička a otráví se. Nejsnadnější jsou na údržbu velká akvária. Čím větší, tím větší stabilita a snazší údržba.

Anonymní (neregistrovaný) 11.07.2023, 18:35:35 xxx.xxx.164.121
Odpověď na příspěvek uživatele Lencia z 11.07.2023, 08:29:42

Prosím, nedělejte to. V 5,5 l nevychytáte rovnováhu, rybičky uhynou a bude to sklamání i pro Vás. Když si pořídíte 20l, není to takový rozdíl ve velikosti, existují už sety se světlem, filtrem, někdy i topítkem. Tam už to nebude tak složité něco s tím provézt, taky existují ryby, co v této velikosti mohou prosperovat. Pokud jste na FB, přihlaste se do skupiny Malá akvária do 60l, najdete tam inspiraci i rady zkušených akvaristů.

Skeeve
Skeeve (127 příspěvků) 11.07.2023, 20:27:48 xxx.xxx.0.1

Ještě nebyla zmíněna možnost chovu listonohů amerických nebo žábronožek, ale ta vyžaduje taky určité  nebo spíš značné zkušenosti s akvaristikou, takže asi nic.. 

Sardullah
Sardullah (1042 příspěvků) 12.07.2023, 08:49:11 xxx.xxx.221.216

Jednoho dne se začátečník probudí a řekne si, že by bylo fajn mít třeba na pracovním stole akvárečko s rybičkami. Takže vymyslí nějaký pidiobjem a v lepčím případě se ještě před jeho pořízením přijde na nějakou diskuzi zeptat, které ryby má do toho pořídit…v horším případě vyrazí do akvaristiky a často do takové, kde není cílem opravdu poradit, ale hlavně prodat. A není se co divit…myslím, že třeba takové klišé jako jsou závojnatky v malém kulatém akváriu, to vídáme často i v televizi, ve filmech, může vyvolat dojem, že to prostě jde, že zlatá rybka a malé kulaté akvárko je v pořádku. Nebo když se koukneme, jaké objemy mají “akvária”, která se prodávají pod názvem betárium…začátečník se opět může domnívat, že když se to prodává, tak je to ok a beta bude spokojená. Další věcí je, že začátečníci si řasto myslí, že by velké akvárium nezvládli, ale malé že bude v pohodě…a všichni víme, že opak je pravdou, že miníčko je naopak vyšší dívčí. 

Za mě je pro začátečníka ideální objem kolem 100 litrů.  Tam už se dá něco vymyslet. Rozšíří se i výběr ryb vhodných pro tento objem a hlavně, pokud se budeme držet nějakých základních pouček…že začneme s velkým množstvím nenáročných rychlerostoucích rostlin a nebudeme flákat údržbu, tak je véééliká pravděpodobnost, že akvárko bude opravdu bez problémů fungovat a bude to radost.

Prostě škoda, že se začátečníci těch větších objemů bojí a raději zvolí třeba 20 litrů a pak se kupí problémy, protože každá chyba, která by se třeba v těch 100 litrech ztratila a nebo by to nebyl žádnej velkej průšvih, tak v tom maličkém akvárku to průšvih je. 

Maro (neregistrovaný) 12.07.2023, 11:17:42 xxx.xxx.57.137
honzapm:

Když mi bylo 5 let, začínal jsem s elementkou o objemu 2 litry. Měl jsem tam 2 okružáky a párek Poecilia wingei. Nádrž byla oválná a dovnitř vedlo jen hrdlo o průměru 2 cm. nádrž byla krásně osázená (sázeno pinzetou skrz 2 cm otvor). Takže i bonsaje mezi akvárii existují a fungují. Vybavení nebylo žádné, to ani v této litráži nejde. Rostliny zařídily vše potřebné, stěny očištili plži. Redukce množství plžů spočívala v přiložení krmiva k hrdlu nádržky, plži vylezli k hrdlu a sbíral jsem je. Za chvíli další a pak ještě znovu a znovu. Tato nádrž mě mj. naučila absolutní trpělivosti, už v mých pěti letech. 


P. winglei se ztratí i v těch 2 litrech. Hrstka jávského mechu a krmit živými buchankami a dafniemi.

Maro (neregistrovaný) 12.07.2023, 11:19:24 xxx.xxx.57.137

Prostě škoda, že se začátečníci těch větších objemů bojí a raději zvolí třeba 20 litrů a pak se kupí problémy, protože každá chyba, která by se třeba v těch 100 litrech ztratila a nebo by to nebyl žádnej velkej průšvih, tak v tom maličkém akvárku to průšvih je.

Velká pravda! ☝️

Odberryho
Odberryho (287 příspěvků) 25.07.2023, 13:57:43 xxx.xxx.22.77

Pokud chcete začít a nemít velké náklady, kupte si akvárium z druhé ruky. Šla bych minimálně do 50 litrů. Filtr jsem pořídila za pár kaček (čerpací hlava + filtrační houby) a jede skvěle jak v 120l, tak i v 54l. To menší chci časem úplně bez techniky…tedy kromě světla. Ale na to je pořád ještě málo zarostlé…mám jej chvíli, teprve od května.

Podívejte se nejdřív, co za rybičky byste chtěla a mrkněte, jakou minimální velikost nádrže potřebují a v jak velkém hejnu jsou spokojené. 

Podle toho pak zvolit správné dno a vybavení. Vyhněte se umělým kytkám i dekoracím. Rostliny volte spíše rychlerostoucí a nenáročné. Když se přidáte do nějaké skupiny na Facebooku (máte -li), často se dají sehnat rostliny z prostřihů zadarmo nebo za pár drobných. A stejně tak i nadbytečné odchovy rybek. 

Zkuste o tom popřemýšlet a opravdu nedoporučuji takto malou nádrž. Z toho budete akorát rozčilená, buď to budete mít plné řas nebo šneků, rybky v tom žít nemůžou. Časem se na to buď vykašlete (vyhozené investice finanční i časové) nebo půjdete zkusit větší (a opět do toho budete cpát čas a peníze). Fakt se vyplatí udělat to co nejlépe už napoprvé.

Pavel (neregistrovaný) 18.08.2023, 21:23:59 xxx:xxx.c677:2d00

Zdravím potřeboval bych poradit s filtrem a topitkem,mužů to obojí ponořit úplně pod vodu? nejsem si jistý kvůli kabelum aby mi pak rybka nezasvitila.diky


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.