Aktuálně: 4 574 inzerátů178 218 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Kůrovcová kalamita

Vlaďka (neregistrovaný) 22.07.2023, 06:09:13 xxx.xxx.185.28

Dobrý den, u nás ba Vysočině jsou lesy hodně zdevastované od brouka.ale teď už tak 2 roky se to zdá lepší. Má někdo zprávy jak to vypadá teď s kůrovcem jestli kalamita pominula. A Má na to opravdu vliv sucho, teplo nebo mokrý rok? Děkuji, Vlaďka. 

orionka
orionka (531 příspěvků) 27.07.2023, 10:15:35 xxx.xxx.82.160

Nejsem z Vysočiny, přes Vysočinu jsme jeli před dvěma lety a můj dojem byl : Kde je Vysočina ? Okolo nás byly odlesněné kopce, kam až oko dohlédlo.

U nás na severu se kácí mohutně pořád-dál. Co mě dost děsí je stav pasek, když odjedou těžařské firmy. Kdo to dá do pořádku?

A potom : Na okrajích cest složené dřevo je postříkané a zasíťované, údajně aby z něj kůrovec nevyletoval. Co když zaprší a kolem hromady vznikne louže, do které postřik steče?

Co bude s ostatním hmyzem? Máme letos málo motýlů?

Na jedné straně plácáme “hubou” o ochraně a na druhé dál devastujeme.

Anonymní (neregistrovaný) 27.07.2023, 15:15:13 xxx.xxx.12.77

Po smrkových monokulturách sežraných kůrovcem zbyly u Rejvízu holiny, na kterých vyrazily hektary jeřabin. V trusu sem semínka zanesli stěhovaví ptáci, kteří zde ve větvích smrků každoročně nocovali na podzimním tahu. Na podzim je zde oranžové moře bobulí. Kéž by to lesáci nechali a necpali tam už ten smrk.

Anonymní (neregistrovaný) 28.07.2023, 11:45:12 xxx.xxx.39.5

Podle mě je největší nesmysl vysazovat na planiny po jehličnanech listnaté monokultůry. Co se stane za pár desítek let, až budou převládat listnáče? Opět se přemnoží nějaký jiný brouk, který bude škodit na lisnatých stromech a bude to opět průser na entou. Lítá se zde ode zdi ke zdi. Celou situaci nezvládl a podcenili Lesy ČR.

Anonymní (neregistrovaný) 28.07.2023, 17:08:47 xxx.xxx.19.187
Anonymní:

Podle mě je největší nesmysl vysazovat na planiny po jehličnanech listnaté monokultůry. Co se stane za pár desítek let, až budou převládat listnáče? Opět se přemnoží nějaký jiný brouk, který bude škodit na lisnatých stromech a bude to opět průser na entou. Lítá se zde ode zdi ke zdi. Celou situaci nezvládl a podcenili Lesy ČR.


Hahaha. Jehličnaté monokultury. To znamená smrk ztepilý, který má klimaxové rozšíření velmi omezené. 

Listnaté a smíšené lesy, které se místo smrku sází znamená xy druhů, které jsou navíc klimaxově původní na většině našeho území. Každý druh má jiné škůdce a co ublíží buku, neublíží dubu nebo javoru. Vzniká pestrá směs původních druhů s rovnoměrným zastoupením, nikoliv monokultura, jako tomu bylo doposud. Jakákoliv monokultura je špatně. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.