Aktuálně: 4 678 inzerátů177 391 diskuzních příspěvků17 793 uživatelů

Leukémie u kočky

Vlasta (neregistrovaný) 07.09.2023, 08:31:56 xxx.xxx.73.270

Ahoj, setkal jste se někdo s leukémií u kočky? Naše kočka stará čtyři roky byla vyhublá a přestala žrát. Byl to klasický venkovní chov s tím že přes zimu byla pořád doma. Jakmile přestala žrát a pohubla vzali jsme jí k veterináři. Ten ji ale nic nenaznal prý pravděpodobně vyčerpání po koťatech, bohužel její stav se natolik zhoršil že jsme jí museli nechat uspat. Pitvou byla diagnostikována zvětšená játra a tím pádem leukémie. Dá se leukémie nějak odhalit vyšetřením.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 07.09.2023, 10:23:30 xxx.xxx.33.9

“Pitvou byla diagnostikována zvětšená játra a tím pádem leukémie”

přiznám se, že tady tomu rovnítku mezi zvětšenými játry a leukemií nerozumím.

jinak kočičí leukemie = FELV a tu lze diagnostikovat jednoduchým testem s výsledkem v řádu minut

Fikovnice
Fikovnice (4524 příspěvků) 07.09.2023, 12:13:24 xxx.xxx.63.173
hmn:

“Pitvou byla diagnostikována zvětšená játra a tím pádem leukémie”

přiznám se, že tady tomu rovnítku mezi zvětšenými játry a leukemií nerozumím.

jinak kočičí leukemie = FELV a tu lze diagnostikovat jednoduchým testem s výsledkem v řádu minut


Jenom potvrzuji.

Umřel mi kocourek na FeLV. Játra být zvětšená samozřejmě mohou, ale samozřejmě neznamená zvětšená játra = automaticky FeLV.

Vlasta (neregistrovaný) 08.09.2023, 12:16:52 xxx.xxx.73.270

No ještě se zeptam, je leukémie stejná nemoc jako leukóza? 

kometa
kometa (4388 příspěvků) 08.09.2023, 12:24:31 xxx.xxx.224.101
Vlasta:

No ještě se zeptam, je leukémie stejná nemoc jako leukóza? 


V podstatě ano. I když leukéme je víc onemocnění krve, leukóza se týká spíš lymfatických tkání.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 08.09.2023, 23:53:03 xxx.xxx.55.33

se vám pletou ty diagnózy

lymfom = nádorové onemocnění lymfatické tkáně, které začíná v “pevné” formě, tzn. nejdřív prostupuje orgány jako je slezina, brzlík, uzliny, ledviny, střevo atd atd.
leukémie = nádorové onemocnění kostní dřeně, při kterém jsou nádorové elementy přítomné v krvi, ale primárně (protože lymfom časem taky může přejít do dřeně a krve)

leukóza = infekční příčina výše zmíněného

ale u kočky teda lymfom nemusí být zdaleka jen infekčního původu

no a myslet si, že zvětšená játra jsou automaticky něco z toho, to není medicína, ale naprosté zoufalství. 

Fikovnice
Fikovnice (4524 příspěvků) 09.09.2023, 12:19:37 xxx.xxx.62.98
Bodlinka:

se vám pletou ty diagnózy

lymfom = nádorové onemocnění lymfatické tkáně, které začíná v “pevné” formě, tzn. nejdřív prostupuje orgány jako je slezina, brzlík, uzliny, ledviny, střevo atd atd.
leukémie = nádorové onemocnění kostní dřeně, při kterém jsou nádorové elementy přítomné v krvi, ale primárně (protože lymfom časem taky může přejít do dřeně a krve)

leukóza = infekční příčina výše zmíněného

ale u kočky teda lymfom nemusí být zdaleka jen infekčního původu

no a myslet si, že zvětšená játra jsou automaticky něco z toho, to není medicína, ale naprosté zoufalství. 


Toto vyplivl Google o leukóze, zároveň ale kdesi dávali rovnítko mezi leukémií a leukózou (takže chyba):

“Virové onemocnění způsobuzájící lymfosarkomy na různých vnitřních orgánech. Klinické příznaky závisí na umístění tumorů a mohou dále zahrnovat nechutenství, chřadnutí a ztrátu hmotnosti.”

A ještě chybí leukocytóza = zvýšený počet Leu.

kometa
kometa (4388 příspěvků) 09.09.2023, 19:08:35 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Toto vyplivl Google o leukóze, zároveň ale kdesi dávali rovnítko mezi leukémií a leukózou (takže chyba):

“Virové onemocnění způsobuzájící lymfosarkomy na různých vnitřních orgánech. Klinické příznaky závisí na umístění tumorů a mohou dále zahrnovat nechutenství, chřadnutí a ztrátu hmotnosti.”

A ještě chybí leukocytóza = zvýšený počet Leu.


My se učili to, co jsem napsala. Leukémie = změny v KO. Leukóza = změny orgánové (v podstatě nádory mízní tkáně). A všechno to dělají retroviry.

Takže možná trochu slovíčkaření? Protože tak jako tak je to onemocnění vážné a povětšinou smrtelné.

Fikovnice
Fikovnice (4524 příspěvků) 09.09.2023, 19:16:00 xxx.xxx.62.98
kometa:

My se učili to, co jsem napsala. Leukémie = změny v KO. Leukóza = změny orgánové (v podstatě nádory mízní tkáně). A všechno to dělají retroviry.

Takže možná trochu slovíčkaření? Protože tak jako tak je to onemocnění vážné a povětšinou smrtelné.


Ne ne, já se s Vámi nepřu. To psala Bodlinka. Nehledě na to, že já leukózu (termín) ani moc neznám (z h. medicíny). U “nás” se používají termity: lymfomy, leukémie a pak něco z jiného rance - leukocytóza, což ale není nemoc, nýbrž symptom.

kometa
kometa (4388 příspěvků) 09.09.2023, 19:18:55 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Ne ne, já se s Vámi nepřu. To psala Bodlinka. Nehledě na to, že já leukózu (termín) ani moc neznám (z h. medicíny). U “nás” se používají termity: lymfomy, leukémie a pak něco z jiného rance - leukocytóza, což ale není nemoc, nýbrž symptom.


To já vím, že se nepřete, že to psala bodlinka. A že humánní medicína pojem leukóza vůbec nezná a nepoužívá.

Ono se to všechno trochu prolíná a zaměňuje, ale ve finále je to jedno. Viz výše.

Děti třeba učím, že encefalitida není totéž co meningitida. Ale že je to stejně debata čistě akademická, protože umřít se dá na obojí.

Fikovnice
Fikovnice (4524 příspěvků) 09.09.2023, 19:27:49 xxx.xxx.62.98
kometa:

To já vím, že se nepřete, že to psala bodlinka. A že humánní medicína pojem leukóza vůbec nezná a nepoužívá.

Ono se to všechno trochu prolíná a zaměňuje, ale ve finále je to jedno. Viz výše.

Děti třeba učím, že encefalitida není totéž co meningitida. Ale že je to stejně debata čistě akademická, protože umřít se dá na obojí.


Jj, já tu leukózu opakovaně četla a furt přemýšlela, co to je…😛

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 09.09.2023, 20:17:51 xxx.xxx.55.33
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 09.09.2023, 19:08:35

retroviry jsou jen jedna z možných příčin. umí to, ale karcinogenní působení má přece i milion jiných věcí.

a naopak s FeLV se to má tak, že jen menšina těch koček uhyne na lymfom nebo leukemii. Spíš je tam imunosuprese, vliv chronického zánětu, dřeňové útlumy a chronická chudokrevnost.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 09.09.2023, 20:18:47 xxx.xxx.55.33

lidská medicína nepoužívá termín leukóza právě proto, že nejsou popsané žádné infekční působky, které by mohly lymfom nebo leukemii přímo způsobit.

Fikovnice
Fikovnice (4524 příspěvků) 09.09.2023, 22:50:33 xxx.xxx.62.98
Bodlinka:

lidská medicína nepoužívá termín leukóza právě proto, že nejsou popsané žádné infekční působky, které by mohly lymfom nebo leukemii přímo způsobit.


Právě! Zaujalo mě, že třeba u koček jsou tedy lymfomy virového původu běžnou věcí…pokud jsem to dobře pochopila.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 09.09.2023, 23:01:45 xxx.xxx.55.33
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 09.09.2023, 22:50:33

tak úplně běžné to zase není. ne vzácné a některé typy lymfomů jsou spíše retrovirové, ale kočky si pořizují celkem často lymfom i bez virů, je to jejich nejčastější nádor.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.