Aktuálně: 4 831 inzerátů175 460 diskuzních příspěvků17 763 uživatelů

Obojek proti štěkání

Anonymní (neregistrovaný) 17.09.2023, 11:49:17 xxx.xxx.24.291

Dobrý den jak se díváte na obojky proti štěkání které se dají normálně koupit na internetu. Je to dobrá věc nebo to vnímáte spíš jako psí týrání?

Xerxova
Xerxova (784 příspěvků) 17.09.2023, 12:18:03 xxx.xxx.235.200

vnímám to jako psí týrání. Začněte intenzivně pracovat na klidu, trénujte stále, stojí to čas a určitě i nervy… Možností jsou dnes i kamery s přenosem zvuku - znám psa, který se nechá na dálku utišit paniččiným pokynem přes mikrofonu

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 17.09.2023, 13:39:12 xxx.xxx.56.155
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.09.2023, 11:49:17

Představte si, že jste dítě. Dítě, které se bojí zůstávat samo doma a tak pláče. A pokaždé, když zapláče, dostane šupu. Přestane sice plakat, ale jeho strach nezmizí. Naopak přidá se strach z toho, že když zapláče, protože se bojí, tak dostane šupu, která ho bolí a ono neví proč ho bolí.

Tak.

A jak se na to díváte teď?

Nebo nemusí jít ani o dítě. Představte si, že se bojíte výšek, malého prostoru, pavouků a když na vás ten pavouk vyběhne, vy instinktivně zaječíte, protože to je prostě reakce a vzápětí dostanete šupu. Je to týrání nebo tím řešíte ten problém?

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.09.2023, 14:12:23 xxx.xxx.113.99

Obecně vycvik psa s elektrickým obojkem patří pouze do rukou profesionála, pokud vůbec někoho. Jednu dobu byly ty elektrické obojky strašně rozšířené, měl to skoro každý, ale podle mě to je docela problém. Pokud nejsem schopna psa naučit štěkat/neštěkat na piškoty, elektricky obojek mi do rukou nepatří. 

Mimochodem, my máme elektricky ohradník na pastvine (pro krávu a kozy), z důvodu koz máme spodní drát asi 30cm nad zemí. Když jsme si přivezli štěně, naivně se za mnou šlo několikrát podívat na dojení a samozřejmě dostalo ránu. Štěně se ničeho a nikoho nebojí, ale pokaždé když dostalo ránu, propadlo úplné panice, nereagovalo na nic a v hrůze se běželo schovat domů do obýváku. Myslím dvakrát se mu to stalo, pak přestalo chodit na dojení a čekalo pěkně u okraje zahrady. A pak jsem asi po 14 dnech zjistila, že neví, co mu dávalo rány, a bálo se vůbec i projít po pěšince po louce vedle pastviny, v panice se vzpínalo na vodítku a dalo docela práci ho naučit, že není problém v loukách pod domem, ale pouze v těch žlutých drátech. Elektřina je pro psy nepochopitelná a děsivá. 

keriton
keriton (479 příspěvků) 18.09.2023, 07:48:45 xxx.xxx.80.147

“Pokud nejsem schopna psa naučit štěkat/neštěkat na piškoty, elektricky obojek mi do rukou nepatří.”

Zajímala by mě metodika výuky neštěkání na piškoty, když pes štěká pouze tehdy, je-li ponechán doma osamotě 🙂 Ideálně i s konkrétním příkladem z praxe.

Ránu z EO bych s ránou z ohradníku nesrovnávala, měla jsem možnost si to vyzkoušet. Včetně reakce psa. Nejnižší impulsy z EO bych srovnala s ťuknutím, lehkým štípnutím. 

Jinak jsem o protištěkacím obojku četla mnohé, třeba že se něčí pes naučil štěkat v takových intervalech, aby se impulsu vyhnul 🙂 No a někdo psal, že to pomohlo, někdo psal, že se pes naučil místo toho výt …. za jednoduché a rychlé řešení to tedy nepovažuju.

Anonymní (neregistrovaný) 18.09.2023, 08:06:34 xxx.xxx.8.6

No dobry, ale tak proč se takové nárámky vůbec prodávají, naprosto volně, komukoliv kdo si jej na inzernetu objedná? 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 18.09.2023, 08:09:37 xxx.xxx.226.6

Protože na straně A stojí prodejce a prodejce chce penízky, hodně moc penízků a zvíře mu je ukradený a ví, že na straně Bé stojí velká množina hovadských lidí, kteří chtějí zkratku, neb si pořídili zvíře bez elementárních znalostí, jak se zvířetem fungovat, neumí ho chovat , neumí ho naučit a tak chtějí zkratku, jsou to hovada, kterým je jedno, že do psa narvou další stres, místo toho, aby se zamysleli a mákli na tom. Takže A+B=nebohý zvíře, tak zní celá rovnice.

balu
balu (1576 příspěvků) 18.09.2023, 08:10:39 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.09.2023, 08:06:34

Protože je to kšeft. Prodejcům a výrobcům nejde o dobro zvířat, ale jen o peníze. 

Edit: Zrzavci byla rychlejší

keriton
keriton (479 příspěvků) 18.09.2023, 08:13:37 xxx.xxx.80.147
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.09.2023, 08:06:34

Proč ne? Někdo vymyslel, vyrobil, vydělává na tom, zakázané to není (ačkoliv zákon na ochranu zvířat proti týrání by se dal vyložit tak, že by se toto používat nemělo - v praxi vás za EO ani protištěk nikdo postihovat nebude). Někomu to pomůže, někdo v tom spatřuje snadné řešení, podobně jako někdo vykastruje psa, protože věří tomu, že to mávnutím kouzelného proutku vyřeší psovu agresi. Ve výsledku řada lidí zjistí, že jim to nefunguje a že budou muset hledat řešení jiné, složitější. 

hmn
hmn (1045 příspěvků) 18.09.2023, 08:21:16 xxx.xxx.33.9

“Zajímala by mě metodika výuky neštěkání na piškoty, když pes štěká pouze tehdy, je-li ponechán doma osamotě 🙂 Ideálně i s konkrétním příkladem z praxe.”

viz Xerxová výše
naučím štěkat na povel + ticho na povel, důkladně a důsledně, normální trénink
a pak mohu použít nějakou tu chytrou věcičku přenášející obraz i zvuk a učím psa na příjem povelu přes takovéto udělátko, doma. A pak už nejsem doma. Toť technika proveditelnosti.

to je jedna věc, druhá snížení stresu tedy výuka samoty. 
A je fakt, že hlas člověka může psu pomoci.

keriton
keriton (479 příspěvků) 18.09.2023, 08:29:33 xxx.xxx.80.147
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 18.09.2023, 08:21:16

Zní to moc hezky, zajímal by mě příklad z praxe, jak se takto někomu fakt povedlo, že pes přestal osamotě štěkat 🙂

Technika proveditelnosti mi pokulhává v momentě, kdy pes bude povel z obrazovky ignorovat, ať už proto, že je chytrej nebo proto, že jeho důvody pro štěkání v ten moment jsou mnohokrát silnější než nějaký povel, byť naučený.  

A jen pro úplnost, náš pes se vyvádění osamotě odnaučil, trvalo to cca 2-3 měsíce, pozitivní metody to ovšem nebyly.

hmn
hmn (1045 příspěvků) 18.09.2023, 08:53:56 xxx.xxx.33.9

“kdy pes bude povel z obrazovky ignorovat, ať už proto, že je chytrej”

tento argument bude platný spíše pro učení trestem - pes ví, že trest nepřijde, pokud ho má spojený s člověkem, člověk není
pokud bude učen odměnami, pak nevím, k čemu by mu ta chytrost měla být

“nebo proto, že jeho důvody pro štěkání v ten moment jsou mnohokrát silnější než nějaký povel, byť naučený.”

a to je to co píši o té nesamostatnosti
+ tedy pokud bude mít to ticho vryto v mozku na úrovni reflexu, tak by to fachčit mělo…je to o míře stresu

Keriton, nemyslím, že zde někdo tvrdí, že to je jednoduché a na první dobrou, ale není třeba si nasazovat růžové brýle co se týká trestání stresu.

Jo, a psa s protištěkacím obojkem zde máme, on vždy strne, natáhne krk, a vydává takové krátké štěky. Takže celý happy……

Doron
Doron (1845 příspěvků) 18.09.2023, 09:45:54 xxx.xxx.162.126

Mně se ani moc nelíbí, když elektriku používají ti,  kteří ji takzvaně používat umí. Myslím při výcviku. 

Výhoda je prý v tom, že pes neví, kdo ho potrestal a nenaruší se vztah k člověku.

Mně naopak přijde, že v dlouhodobé perspektivě to vztah lidí a psů narušuje , resp. narušuje to schopnost přirozené komunikace mezi nimi.

Myslím tím to, že psa pak vycvičí lidé, kteří by na to jinak neměli a jsou vycvičeni psi, kteří by na to jinak neměli. 

Ale to jsem trochu odbočila..

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 18.09.2023, 09:57:50 xxx.xxx.213.168

Za mě je to “zkratka pro lenochy”, kterým se se psem nechce pracovat, nemají na to čas, trpělivost, zájem…Problém je, že je to naprosto neetická zkratka. Prodávat by se to volně nemělo, ale nikdo to nepostihuje. Pracovat s takovou pomůckou s citem je velmi těžké a patří to do ruky pouze profesionálům. Další věc je, že pokud by člověk vyzkoušel etičtější metody a vytrval, tak většina lidí a psů tuto pomůcku vůbec potřebovat nebude a uchýlit se k těmto pomůckám by měla být úúúúplně nejposlednější možnost a kdyby toto lidé dodržovali, tak k téhle poslední možnosti ani nedojdou. 

Většina lidí, co si toto pořídí bohužel psům vůbec nerozumí, nezajímají se o trénink a o projevy psa. 

Pracovala jsem chvíli ve zverimexu a i když jsme toto neprodávali, tak sorta lidí, co se na tuto pomůcku ptala byla velmi podobná s naprosto nevychovanými psy, protože trénink a výchova 0, řešili až následky toho, že se psem nepracují a hledali nejrychlejší řešení, neměli zájem se psem pracovat a cokoliv na sobě měnit. Odnášel to chudák pes. Když jsem se jim to snažila vysvětlit, byli většinou hned nervní, ať se nestarám, že oni jsou zákazníci a mají pravdu 😀…nikdy jsem nechápala, proč si tahle sorta lidí vůbec pořizuje psa…většinou bohužel aktivní plemena.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.