Aktuálně: 4 979 inzerátů174 019 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Semínka

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 22.09.2023, 11:12:13 xxx.xxx.171.14

Zdravím🙂. Chtěla jsem nabídnout, jestli tu někdo sbíráte - semenaříte semínka zeleniny na příští sezonu, že kdo by měl zájem, můžu poslat nebo vyměnit nějakou zeleninu, hlavně různé druhy paprik a tak.

Ceratoph (neregistrovaný) 01.11.2023, 22:11:52 xxx.xxx.71.45

Můžu nabídnout řízky čínské Rubus suavissimus. Český název je sladkolistá malina a tradiční čínský nápoj, který se z ní připravuje, se nazývá Sweet tea Tian-cha. Na pokus zda zakoření můžu poslat i řízky liány zvané japonské čokoládové víno Akebia quinata, ta má jedlé plody a v Japonsku je to oblíbená léčivka. V případě zájmu přiložím mail. Mám ještě semínka lebedy Scarlet, slézu přeslenitého, dále rajče divoké, hlízy topinambur Zlata (kvetoucí odrůda) a topinambura  klasická nekvetoucí bílá i červená, egyptská cibule kráčivá, sazeničky divokého korsického jahodníku…

Anonymní (neregistrovaný) 02.11.2023, 08:16:33 xxx.xxx.149.139
Ceratoph:

Můžu nabídnout řízky čínské Rubus suavissimus. Český název je sladkolistá malina a tradiční čínský nápoj, který se z ní připravuje, se nazývá Sweet tea Tian-cha. Na pokus zda zakoření můžu poslat i řízky liány zvané japonské čokoládové víno Akebia quinata, ta má jedlé plody a v Japonsku je to oblíbená léčivka. V případě zájmu přiložím mail. Mám ještě semínka lebedy Scarlet, slézu přeslenitého, dále rajče divoké, hlízy topinambur Zlata (kvetoucí odrůda) a topinambura  klasická nekvetoucí bílá i červená, egyptská cibule kráčivá, sazeničky divokého korsického jahodníku…


Liána japonské čokoládové víno? Jde k tomu napsat více informací? Je to něco jako psí víno?

Anonymní (neregistrovaný) 02.11.2023, 08:50:47 xxx.xxx.244.114

V literatuře je to uváděné taky jako akébie pětičetná. Květy voní po čokoládě, takže mezi zahrádkáři je liána známá jako čokoládové víno. Roste snad nejrychleji ze všech lián co znám a spotřebuje mnoho vody. Proto může pomoci k odstranění vlhkosti u základů domu. Nemá úponky, jen se ovíjí podél konstrukce, takže se tím dá popnout pergola, plot, dřevěná mříž instalovaná ke zdi domu a podobně. Krásně kvete a voní. Na konci léta plodí exoticky vzhlížející sladké plody. Chutí dužnina  připomíná cukrový meloun. Tužší pukající obal dužniny je hořký a v Japonsku se do něj zapéká masová směs. Co se kulinářského vyžití týče, tak Japonsku využívají i jarní výhonky podobně jako chřest. Když si do vyhledávače zadáte latinské Akebia quinata, vzhled, kvetení i plody najdete na fotkách.Jo a je cizosprašná, takže aby byly plody, tak je potřeba mít dvě neříbuzné rostliny, ideálně tmavě kvetoucí a světle kvetoucí rostlinu. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.11.2023, 08:54:56 xxx.xxx.25.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.11.2023, 08:16:33

Ono u akebie se jedná hlavně o výraznou vůní květů, která připomíná čokoládu. Když budete chtít plody, musíte mít dvě geneticky odlišné rostliny, kvůli opylení. Musí se taky počítat s výraznou vzrůstností téhle liány. Ale je hezká, to jo.

Ceratoph (neregistrovaný) 02.11.2023, 09:07:25 xxx.xxx.244.114

To nahoře jsem psal já. Paní Mgr. Paukertová akebii popisuje mezi dalšími japonskými plodinami v článku o sansai https://www.paukertova.cz/view.php?nazevclanku=sansai-aneb-japonska-horska-zelenina-u-nas&cisloclanku=2014020005 

V článku píše o malém množství plodů.To se spolehlivě vyřeší právě vysazením alespoň dvou odrůd poblíž sebe. Pak je i v našich podmínkách plodů moc a moc.

První fotka https://www.crocus.co.uk/plants/_/akebia-quinata-cream-flowered/classid.2000011116/

Druhá fotka https://en-gb.bakker.com/products/chocolate-vine-quinata-green-purple-hardy-plant

Třetí fotka https://www.hedging.co.uk/chocolate-vine

Já mám alba a tmavě kvetoucí. Bohužel jsem momentálně  bez svých fotek.

Obrázek Obrázek Obrázek
Ceratoph (neregistrovaný) 02.11.2023, 09:10:17 xxx.xxx.244.114
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 02.11.2023, 08:54:56

Jejda, Vy už jste Drovodělko také odpověděla. 😁 Shrnula jste to třemi větami lépe než já ve svém románu 🙈😁

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.11.2023, 10:42:36 xxx.xxx.25.252
Odpověď na příspěvek uživatele Ceratoph z 02.11.2023, 09:10:17

Asi jsem psala současně s vámi😀. Já je prodávám, tak jsem zvyklá to říkat zrychleně😆.  Měla jsem ji kdysi na minulé zahradě, voněla nádherně, ale plody jsem nikdy neochutnala.

Jen se dokázala chytit všeho a musela jsem na ni být přísná, jinak bych měla pouze akebii.

Paci (neregistrovaný) 18.03.2024, 13:55:39 xxx:xxx.d998:143d

Zdravím, pěstujete divoká rajčata ze semínek? A jaká zelenina se snadno semenaří? Díky 🌼


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.