Aktuálně: 4 700 inzerátů177 143 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů

Začátky holubářství

Anonymní (neregistrovaný) 19.11.2023, 18:32:31 xxx.xxx.233.181

Rád bych začal s chovem holubů ale bojím se že u tak plodných ptáků dojde brzy k přemnožení a já budu muset holoubata zabíjet nebo jíst čehož se opravdu děsím. Dá se to nějak koordinovat a řídit nebo to je tak že se všechny odchovy podaří udat dalším chovatelům? Chci jenom malé hejnko kolem 15 kusů. Líbí se mi čejky.

Ks (neregistrovaný) 19.11.2023, 18:42:10 xxx.xxx.118.82
Anonymní:

Rád bych začal s chovem holubů ale bojím se že u tak plodných ptáků dojde brzy k přemnožení a já budu muset holoubata zabíjet nebo jíst čehož se opravdu děsím. Dá se to nějak koordinovat a řídit nebo to je tak že se všechny odchovy podaří udat dalším chovatelům? Chci jenom malé hejnko kolem 15 kusů. Líbí se mi čejky.


Snad žádný holubář nemá rád každoroční vybíjení ptáků, které se nepodařilo udat. Zvlášť když jste bývalý exotář a nejste na to zvyklý. Řešením může být volný chov, kdy budete nakonec rád, že nějaké holuby vůbec máte. A další možností je, dodávat neudané ptáky nějakému sokolníkovi. V jaké oblasti bydlíte?

U papoušků už se kvůli tomu některé druhy nedají vůbec chovat, jen ty velmi vzácné.

jo012810 (neregistrovaný) 20.11.2023, 08:53:03 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Rád bych začal s chovem holubů ale bojím se že u tak plodných ptáků dojde brzy k přemnožení a já budu muset holoubata zabíjet nebo jíst čehož se opravdu děsím. Dá se to nějak koordinovat a řídit nebo to je tak že se všechny odchovy podaří udat dalším chovatelům? Chci jenom malé hejnko kolem 15 kusů. Líbí se mi čejky.


Jak kolega výše uvádí, při volném chovu českých čejek, které se vám líbí, nemusíte mít obavy o jejich přemnožení. tedy, pokud nebydlíte někde, kde nejsou žádní pernatí dravci a to v ČR by byla skutečná výjimka. V lesnatých podhůřích a horách byli vždy doma a nyní expandovali i do nížin. Založil jsem vlákno: https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/17488-ceske-cejky-volny-chov-holubu-i-jinych-plemen/2/#prispevek164650, kde si můžeme vyměňovat své zkušenosti. O regulaci počtu odchovů se mi stará krahujec a někdy i jestřáb. A tak trochu reguluji i výběrem na misce, kdy evidentně se špatnou kresbou (chybějící kapka, barevný kostřec…) vyřazuji. Takže chutě do holubaření a pokud nachováte více kvalitních jedinců, jistě se vám podaří některé udat. Podle mých , zatím krátkých zkušeností, je třeba začínat s jedinci z volného chovu a i tak budou ztráty, než postupně zbydou jedinci, kterým bude vyvovovat vaše poloha a holubník. Ono i konzumace holubího masíčka je delikatesa….

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 21.11.2023, 10:26:39 xxx.xxx.233.181

Aha děkuji, tak myslíte že bude problém udržet vůbec produktivní skupinku dlouhodobě na živu aby ji nezlikvidovali draví ptáci?

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 21.11.2023, 13:05:13 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Aha děkuji, tak myslíte že bude problém udržet vůbec produktivní skupinku dlouhodobě na živu aby ji nezlikvidovali draví ptáci?


Na tuto otázku nedokáži úplně přesně odpovědět. Zabývám se chovatelstvím více jak 65 let a za tu dobu jsem z holubařením nuceně “seknun” pro alergii na 10 let a české čejky budu mít doma teprve 3 zimu. Proti PH mají jiné instikty a proto u mne přežívají a mohu si dovolit i velmi mírnou sekci na kresbu. Pošťáci, při útoku dravce, se primárně snaží využít své letové rychlosti. České čejky, i když umí kroužit, většinou létají v jakýchsi vlnách a při nebezpečí primárně shánějí úkryt. V holubníku, v křoví atd. Tím se krahujci i jestřábovi loví podstatně hůře. Po vylétnutí některá holoubata se stanou kořistí právě proto, že se snaží uletět a ne se schovat. Vím, že každý chovatel má svá specifika, holubník, okolí (lesy, zástavba atd.), proto jedině odzkoušením zjistíte, jak ve vašich podmínkách bude vše fungovat. A znovu říkám. Nebojte se a začněte a učte se od přírody a holubů. 

František (neregistrovaný) 21.11.2023, 20:21:26 xxx.xxx.102.208
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.11.2023, 18:32:31

Zdravím, pokud je vám líto zabít holuba nebo holoubě ta s tim raději nezačinejte protože se bez toho v chovu holubů neobejdete, já měl ten sám problém mojí holubi někteří mají už i jména no nejhorší je když vám takového holuba zmrzačí dravec nebo se může naskytnout nemoc brzy si na to zvyknete 

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 21.11.2023, 20:59:43 xxx:xxx.fe12:2081

Nebo jak ti exotáři, nemusíte to jíst. Zraněné hodit nějakému predátorovi, jestli chováte třeba i dravce a o zbytek se postará jestřáb. 

Aby nějací holubi vůbec zůstali, tak fakt ideálně barevnohlávky nebo české čejky. A hlavně musí být získaní z už zavedeného volného chovu jinak po nich nezůstane ani peříčko. Do týdne všichni fuč.

Anonymní (neregistrovaný) 21.11.2023, 21:03:38 xxx.xxx.236.240
jo012810:

Jak kolega výše uvádí, při volném chovu českých čejek, které se vám líbí, nemusíte mít obavy o jejich přemnožení. tedy, pokud nebydlíte někde, kde nejsou žádní pernatí dravci a to v ČR by byla skutečná výjimka. V lesnatých podhůřích a horách byli vždy doma a nyní expandovali i do nížin. Založil jsem vlákno: https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/17488-ceske-cejky-volny-chov-holubu-i-jinych-plemen/2/#prispevek164650, kde si můžeme vyměňovat své zkušenosti. O regulaci počtu odchovů se mi stará krahujec a někdy i jestřáb. A tak trochu reguluji i výběrem na misce, kdy evidentně se špatnou kresbou (chybějící kapka, barevný kostřec…) vyřazuji. Takže chutě do holubaření a pokud nachováte více kvalitních jedinců, jistě se vám podaří některé udat. Podle mých , zatím krátkých zkušeností, je třeba začínat s jedinci z volného chovu a i tak budou ztráty, než postupně zbydou jedinci, kterým bude vyvovovat vaše poloha a holubník. Ono i konzumace holubího masíčka je delikatesa….

Obrázek

Moc pěkné, díky za odkaz.

Anonymní (neregistrovaný) 22.11.2023, 09:49:15 xxx.xxx.233.181
František:

Zdravím, pokud je vám líto zabít holuba nebo holoubě ta s tim raději nezačinejte protože se bez toho v chovu holubů neobejdete, já měl ten sám problém mojí holubi někteří mají už i jména no nejhorší je když vám takového holuba zmrzačí dravec nebo se může naskytnout nemoc brzy si na to zvyknete 

Obrázek

Děkuji Vám cením si rad zkušenějších. Je mi 22 let a zkušenost mám s holoubky diamantovými. Na holubářství mě láká ten pocit když vám holubi létají vysoko ve vzduchu a dál od domova a pak se vám vrátí do holubníku.

Anonymní (neregistrovaný) 22.11.2023, 10:04:12 xxx.xxx.207.90

Určitě jděte do toho, čejky jsou šikovné.

František (neregistrovaný) 22.11.2023, 16:44:07 xxx.xxx.102.208
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 22.11.2023, 09:49:15

Doporučuji Typlery nebo Budapešťské vysokoletce vydrží ve vzduchu i 12 h.

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 22.11.2023, 18:14:22 xxx.xxx.101.35
František:

Doporučuji Typlery nebo Budapešťské vysokoletce vydrží ve vzduchu i 12 h.


Určitě tippleři a obecně vysokoletci, jsou skvělými letci, ale kvůli pernatým dravcům je problém s tréninky a soutěžemi, neboť jestřáb či krahujec nebo sokol si hejnko najdou a baští a baští a to i třeba v Hradci Králové…Jak sležší barevenohlávci, tak české čejky jsou jinak mentálně nastaveni a proto ztráty bývají malé. A jejich let je rovněž zajímavý.

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2023, 12:18:29 xxx.xxx.233.181

Co znamená že vydrží ve vzduchu 12 hodin? Jako létat bez přistání? A v čem je to výhodné že vydrží tak dlouho, díky.

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2023, 12:35:26 xxx:xxx.fe2b:22f1
Anonymní:

Co znamená že vydrží ve vzduchu 12 hodin? Jako létat bez přistání? A v čem je to výhodné že vydrží tak dlouho, díky.


Jak uvedl jo012810 z  hlediska ztrát dravci to není výhodné v ničem. 

Už nechovatel (neregistrovaný) 23.11.2023, 12:47:41 xxx.xxx.222.241

Zdravím, tak ako radia kolegovia,skúste a uvidíte ako sa vám bude v chove dariť. Ešte k otázke, čo s nechceným odchovom?

Skúste umelé podkladky, holuby si tých 18-20 dní posedia a ste bez starosti , čo s odchovom.   

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 23.11.2023, 14:05:01 xxx.xxx.101.35
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.11.2023, 12:18:29

U tipplerů se cení délka letu při zachování pravidel a proto se s nimi soutěží. Frank Otta zde v článku shrnul to podstatné o tipplerkaření. V ČR byl zalétnut čas 18:06. Za velmi dobrý čas se považuje let nad 10 hodin. U vysokoletců se cení výška letu a délka v určitých letových hladinách se bodují. A opět jde o soutěže. Pro zajímavost připomenu specifické závody akrobatických holubů.

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2023, 14:25:58 xxx:xxx.fe21:becd
Už nechovatel:

Zdravím, tak ako radia kolegovia,skúste a uvidíte ako sa vám bude v chove dariť. Ešte k otázke, čo s nechceným odchovom?

Skúste umelé podkladky, holuby si tých 18-20 dní posedia a ste bez starosti , čo s odchovom.   


Já myslím, že při volném chovu bude rád za každého výletka, jestřábice je nekompromisní a přežití chované populace holubů bývá na hraně.

František (neregistrovaný) 23.11.2023, 18:08:50 xxx.xxx.102.208
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.11.2023, 12:18:29

Ano 12h. i více a Typleři lítají i v noci resp. celou noc a k ránu pak sedají 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.