Aktuálně: 4 870 inzerátů174 735 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Zahrada, vše kolem zahrady

Jessie (neregistrovaný) 23.12.2023, 18:34:28 xxx.xxx.200.11

Také děláte hadům úkryty z větví a listí? Čím vším se ještě dá kromě pítek pro ptáky a ježky, hmyzích domečků, kvetoucích pásů, nesekaného trávníku, kompostu, živých plotů z bobulovin, jezírek a skalek život v zahradě podpořit?🥰

Nepřihlášená Varaxi (neregistrovaný) 23.12.2023, 20:03:29 xxx.xxx.137.233

Na jaře děláme vlaštovičkám bláto, aby měly z čeho stavět. 
Vyvěšujeme budky (ne jen na zahradu). 
Hadům a ještěrkám se mi osvědčila spíš suchá zídka než větve a listí. 
Nekácíme staré stromy (jakože ne všechny, resp. nekácíme strom jen proto, že je starý a my chceme jiný - na každé větší zahradě by měl být aspoň jeden starý strom), případně po kácení stromů necháváme pařezy. 
Minimalizujeme používání chemických prostředků. 
Zadržujeme vodu v zahradě. 
Kompostujeme - vlasy, chlupy, peří, zbytky z porážky a mršiny v horkém kompostu, ostatní ve studeném; na kompostovací toaletu to asi nikdy nedotáhneme, tam mám jaksi hranici, že to fakt ne, ale snažíme se. 
Nesklízíme vždycky všechno do mrtě - jablka a jeřáb živí ptáky ještě teď. 
Máme vysázené původní keře; naše zahrada je příliš malá na to, abychom pěstovali neužitkové rostliny či dřeviny, ale mezi původními keři je docela dost užitečných druhů, které splňují více požadavků. 

Anonymní (neregistrovaný) 24.12.2023, 11:56:45 xxx.xxx.165.211

Snad všechno už zde zaznělo, jen ještě zmíním hromadu dříví, ve které najde úkryt hodně druhů hmyzu, mnohem víc než v hmyzím domečku, a v hromadě bydlí ježek kde zimuje i rodí mláďata. Pro hady a ještěřky se hodí hromada kamení, nebo ne hromada ale vyskládané do skalky na slunném místě.  

lesnizinka
lesnizinka (1548 příspěvků) 24.12.2023, 12:48:51 xxx.xxx.81.171

Zdravím všechny vespolek. Poprvé jsem nahlédnula jinam, než na kočky, protože se nudím😉 a už není co číst. A narazila jsem tady na tu ,,zahradu" Potvrzuju, co je už psáno výše s tím, že nejlepší pro faunu je binec na zahradě😉Tam máme hromadu větví, hromadu zbytků cihel, hromadu kamení (která už je ale pár let trochu uspořádaná) Komposty dvě velká oddělení, kde se pravidelně schovávají užovky. Bohužel pár suchých let stavy hodně zredukovaly🙄 stejně jako stavy ropušek😟 Při čištění zahrady na jaře jsou to vždycky nervy, kde najdu ježka. Většinou si udělá ,,kouli" v levandulích pod platanem, protože je tam napadané obrovské platanové listí. Přidám historku od mamky. Hospodářství má ve starém domě po babči, už teda jen pipiny. Týden před Vánocema mi volá, že ji asi trefí šlak, že se jí do obilí v komoře dostali potkani. Tak letěla nakoupit podušky pro potkany. Za bednama v předsíni, našla nasekanou hromadu slámy, listí, igelitů…ten hajzlík potkan si tam udělal normoš hnízdo! Včera  mi říká: tak já ti vyhrabuju to hnízdo, že mu ho zlikviduju….a vykulím ježka!😲 Doprčic, mě nanapadlo, že to hnízdo si tam udělal ježek😲 Tak jsem ho tam musela naaranžovat zase zpátky😎 

Vlaštovičky u nás nebydlí (snad kvůli větrům) ale kousek od nás, ve stájích. K nám si lítají pravidelně na vodu, vykoupat se, osvěžit a mláďata se tu učí pít za letu, než vyrazí přes moře…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.