Aktuálně: 4 933 inzerátů174 207 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Rejdič kapucín

PG80
PG80 (5 příspěvků) 05.01.2024, 11:05:07 xxx.xxx.13.46

Zajímalo by mě, jestli se někdo z vás holubářů potkal anebo se zamýšlel nad plemenem rejdič kapucín. Tohoto rejdiče není problém najít s popisem i kresbou v holubářských knihách 20.století. Pár knih obsahuje i fotografii. Přikládám méně kvalitní foto z knihy Duivenrassen od van Ginka z roku 1928. V seznamu plemen dle EE nefiguruje.

Obrázek
jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 05.01.2024, 12:02:45 xxx.xxx.101.35

Možná, že šlo o staroholanského kapucína.

Jako kapucín byl tento holub pojmenován díky jejich rozložité chocholce na zadní partii krku. Ta připomínala oblek mnichů-kapucínů. V průběhu let byl přeřazen ze skupiny rejdičů mezi holuby strukturové. Na první pohled vás Staroholandský kapucín očaruje nejen svým vzhledem, ale zaujmou i jeho vlastnosti. Zvukový projev je nezvykle hluboký a může připomínat bublání. Zástupci obou pohlaví jsou živého temperamentu, což nám u mladých ptáků činí problémy v rozlišení pohlaví.

Mezi rejdiče s chocholkou pak patří třeba Komárenský rejdič. vis foto

Obrázek
PG80
PG80 (5 příspěvků) 05.01.2024, 16:42:42 xxx.xxx.13.46

Navedl jste mě na zajímavou stopu, tak jsem trochu pátral….a prozatím mi vychází, že rejdič kapucín (ať už řazený mezi rejdiče anebo strukturové holuby) se spíše jako předek na vzniku moderního staroholandského kapucína nepodílel.  Novodobý staroholandský kapucín byl uznán v roce 1959 s tím, že prapůvodní kapucíny je možné najít už na obraze nizozemského malíře Jana Steena ze 17.století…a při troše fantazie může být, jsou tam namalování holubi bělohrotí běloocasí s mniší kresbou, ale rejdič kapucín má jenom bílý ocas při jinak barevném těle.  Pátral jsem i v pro mě dostupné literatuře, jestli najdu obě plemena popsaná v jedné knize současně a zatím neúspěšně. 

Přikládám ještě jeden obrázek z knihy Illustriertes Prachtwerk Sämtlicher Taubenrassen od Schachtzabel z roku 1905.

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.