Aktuálně: 4 949 inzerátů174 083 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Dieta

Gofin (neregistrovaný) 14.02.2024, 11:39:24 xxx.xxx.95.139

Dobry den, potrebuji poradit ohledne obezni kocky. Porad si rika o dalsi porci. Zadoni protoze vi ze si ji vykoleduje, miluje kaspicky a trochu nam kyne. Doporucite nejakou dietni stravu pro obezni micku?

kometa
kometa (4186 příspěvků) 14.02.2024, 18:53:05 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Gofin z 14.02.2024, 11:39:24

Kaspicky nebo kapsičky?

Nepřekrmovat, žadonění ignorovat. Zaděláváte ji na cukrovku.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 15.02.2024, 13:17:40 xxx.xxx.213.118

Ono to takhle jednoduše říct “teď krmte tímhle a kočka nebude tlustá” nejde. Hodně záleží na tom, čím aktuálně kočku krmíte, jak vypadá denní rozvrh krmení, co vše dostává ještě mimo běžnou stravu v misce, atd. 
Změnit drasticky ze dne na den stravu taky nejde. 

Jestli krmíte nějakými nekvalitními kapsičkami (a to i klidně v dobré víře, že jsou v pohodě), tak je to jako kdybyste jedl/a vy sám/sama mekáč. Moc vás to nezasytí, máte za chvíli hlad, ale je to složením a kalorickou hodnotou katastrofa, takže tloustnete. Nekvalitní jídlo pro zvířata funguje podobně. Sežerou toho kotel, ale vlastně mají i tak často hlad a díky ne úplně vhodnému složení tloustnou.

Je potřeba toho vědět více, než jen to, že si vaše kočka vynucuje kapsičky. 

Já mám kocoura, který teď taky musí trochu zhubnout. Je to mainská mývalí, takže těžké a velké plemeno už samo o sobě…měl by mít ideálně tak o 2 kilíčka méně…má skoro 12kg, ideální váha by byla kolem 10kg. Problém je, že nic moc nežere, dostával bokem mlsky za trénink a tak. No změnili jsme režim, že kočky dostaly dietní verzi granulí pro kastráty, nemají toho v misce kotel. Část namíchávám do hraček s těmi nedietními granulemi, ať se kocour trochu snaží a nemá jen bufet bez práce. A za ty nedietní granule i trénujeme s klikrem. Kupodivu je má raději než pamlsky. 

Mám ještě druhou kočku, takže vždycky ráni hlídám, že se nají v klidu, než jdu do práce, po práci jí dám bokem taky ještě klasické nedietní granule a večer to samé. Sem tam konzervu s trhaným masem ve šťávě (dávala bych denně, ale každý den to nechtějí).

Pokud máte jen jednu kočku, není zase tak těžké upravit krmení pro snížení hmotnosti.

Další důležitý faktor je POHYB. Kocour tomu moc nedá, je to líná bečka  😀 . Od té doby co dospěl si zas tak moc hrát nechce a když jo, tak se u toho taky ideálně válí, ale občas se mi ho daří rozběhat. Já sice běhám jako idiot a cvrnkám do papírových kuliček, nebo za sebou táhnu provázky s peříčkama, ale po chvilce se většinou chytne. Sem tam se prohání po škrabadlech s druhou kočkou tam a zpátky, když mají “zoomies”. 

Od té doby co nemá tak úplně full bufet mi přijde i aktivnější (ze začátku byl teda protivný a taky vymrčoval, že chce ty nedietní granule). A taky mi přijde, že víc sní konzervu, než když se mohl rochnit ve svých oblíbených granulích.

kometa
kometa (4186 příspěvků) 15.02.2024, 13:33:40 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 15.02.2024, 13:17:40

Tak nějak. 

Já krmím maso + konzervy. Dvakrát denně. A hlídám, aby se kocour moc nezaoblil. Necvičím, takže pamlsky za odměnu odpadají. A že by si něco vynucoval, neznám. Teda jo, ale on je ukecaný tak nějak obecně. Ale rozhodně nejdu při každém mňouknutí do lednice.

biaca
biaca (546 příspěvků) 15.02.2024, 14:13:10 xxx.xxx.47.71

U staršího kocoura se snažím, aby trochu shodil. Ale přes jídlo to moc nejde - dietní granule nežere, kapsičky moc nechce - tak nám zbývá pohyb. 

Snažím se každý den najít chvilku a povzbuzovat ho k jízdě v kole. (díky Bohu za clicker - dokážou jezdit na povel - a především odhánět malého, jelikož ten o kolo nemá zájem, ale jakmile tam jde starší kocour, tak najednou chce mermomocí taky.)

A upřímně to zabírá - už máme 6,2 kg z 6,5 kg (ideálně by měl mít tak podle mého tak 5,8 kg)

Ještě k té dietě, včera jsem jim k Valentýnu koupila Kiwi Walker (a tedy jsem jim pár kousků dala na ochutnání - a starší kocour vypadal velmi zklamaný, jelikož si myslel, že mu asi dám sežrat celou pixlu.) 

Gofin (neregistrovaný) 15.02.2024, 14:29:03 xxx.xxx.95.139

Dobry den, dekuji vam. Urcite se na tom   vsem podepsala  negativne kastrace   ale to je normalni. Uz jsem zkousel vic znacek, konzervy whiskas pak sem zjistil ze to je nekvalitni znacka a presel na Hills    granule i   kapsicky. Granulky ma v misce porad mam je davat jen na  pridel?

biaca
biaca (546 příspěvků) 15.02.2024, 14:33:09 xxx.xxx.47.71
Odpověď na příspěvek uživatele Gofin z 15.02.2024, 14:29:03

Spíše zkusit kapsičky nahradit masem. 

U nás granule na příděl nefungují z jednoduché důvodu - mám ty kocoury dva, je to nereálné. 

kometa
kometa (4186 příspěvků) 15.02.2024, 14:38:59 xxx.xxx.224.101
Gofin:

Dobry den, dekuji vam. Urcite se na tom   vsem podepsala  negativne kastrace   ale to je normalni. Uz jsem zkousel vic znacek, konzervy whiskas pak sem zjistil ze to je nekvalitni znacka a presel na Hills    granule i   kapsicky. Granulky ma v misce porad mam je davat jen na  pridel?


Proč nekrmíte maso? Libové? Ideál hovězí srdce a kuře, případně ryba (netučná). Vždyť to vyjde i levněji. Granule nedávám. Všechna komerční krmiva obsahují zbytečný balast a sacharidy, stačí si přečíst složení. A jsou předražená.

A všechny kocoury jsem měla  a mám kastrované. A ani jeden nebyl obézní.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 15.02.2024, 15:21:29 xxx.xxx.213.118

Za mě osobně, hills má asi dobré? pouze veterinární řady, ale jako klasické krmení bych to nepoužívala.

Našla bych si nějaké kvalitnější granule, které jsou buď pro kastráty - mají snížený obsah tuku, nebo jsou přímo pro obézní kočky, pokud je vaše kočka už opravdu tlustá. Ty bych postupně přimíchávala do těch, co aktuálně má, až bych na ně přešla úplně.

Takhle z hlavy mě napadá třeba Canagan, N&D - tam můžete zatím přejít na low grain a potom na bezobilné (kvůli přechodu z whiskas, hills a pod.), Purizon,…mrkněte na složení a potom zkuste hledat podobné. Zajímá vás vysoký podíl masa na prvních místěch -  ideálně i v sušeném stavu. Vyhnula bych se kukuřici, a vysokému obsahu obilovin. Pokud má problém s váhou, nešla bch asi do ničeho, co má víc než 15% tuku? Myslím, že granule se řešily i v dalších vláknech, můžete tam mrknout.

Dále se mrkněte na pytel, kolik g denně by měla kočka dostávat pro svoji ideální váhu. Na veterině vám ji zváží a řeknou vám i kolik by ideálně měla mít kg.

Odměřte jí krmení dle této dávky a to jí klidně nechtě v misce přes den. Od toho bych odečetla ještě nějaký poměr z toho, co dostane jako mokré krmení. Maso, konzervu, to je fuk. Kvalitnějšího krmení sní zvíře méně, než nekvalitního.

Ráno a večer bych buď dávala syrové maso (ideálně - pro kočku nic lepšího není), když o to bude stát, nebo nějakou kvalitnější paštiku/konzervu.

Pokud vás zajímá krmení syrovou stravou, na FB je skupina Felinium - krmení syrovou stravou -  kde vám jsou schopní poradit poměry, případně i sestavit nějaký jídelníček, pokud vůbec netušíte. Jsou tam i rady jak naučit kočku na syrové maso (k tomu se počítají i vnitřnosti a kosti), ale většina koček maso žere sama od sebe. Granule by měly sloužit spíše jako doplněk k mokré stravě. 

Já třeba vím, že nekrmím ideálně, ale moje kočky bohužel maso nežerou, takže jsem se musela zařídit podle toho, co mi jsou ochotné sníst. 

Lucka (neregistrovaný) 18.03.2024, 21:25:34 xxx.xxx.173.92

Dobrý, večer, mám doma skotskou kočičku . Jsou jí 4,5 let a váží 5,8 kg.  Veterinář nám řekl , že je obézní , že musíme dát dietu ,že by měla vážit 4kg. Ráno dostává maso a granule měla vždy v misce neomezeně. Prý se mám řídit podle tabulky na 4kg dávat dávku co je na obalu ,, Což je 65 gramů denní dávka a od toho musím ještě odečíst to maso, co dostává ráno? cca jsem teď snížila na 30 gramů . Koupila jsem granulky pro obézní kočičky ale teď trochu nevím zdali ranní dávku masa od toho odečíst , což mě za den přijde dosti málo . Děkuji za radu 

Rapotačka (neregistrovaný) 18.03.2024, 22:18:15 xxx:xxx.c585:52c2

sexuální zrání plemene nastává za 7-8 měsíců.

 Průměrná hmotnost zvířat během tohoto období je od 3,5 do 4 kg pro kočku a od 4 do 5 kg pro kocoura. 

Skoti rostou téměř 2,5 roku. Ve věku 1 roku, kočka může vážit od 4,5 do 7 kg,

 kočka získá až 5,5 kg, a ve věku dva, 

zvířata mohou dosáhnout hmotnosti mezi 6 a 9 kg.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.