Aktuálně: 4 945 inzerátů174 373 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Volný pohyb kocoura

Anonymní (neregistrovaný) 04.04.2024, 12:12:43 xxx.xxx.44.22

ahoj chcu se optat kdo bydli v bytě nebo panelaku jak to dělate s kočkami nechávávate je běhat po okolí na volno a jak se pak vrátí škrábou na dveře? Jak dlouho je nechávávte venku než je zase zavřete.děkuji.

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 04.04.2024, 12:23:47 xxx.xxx.213.118

Moje kočky ven nechodí. Máme zabezpečený balkon sítí, na který můžou, když jsme doma. Zkoušela jsem s nimi chodit ven na kšírkách, ale ani jedna kočka ven nechce. 

Mám mainskou mývalí a ragdolla, oba s PP, oba pouze domácí odchov. Mám i ve smlouvě, že nesmí bez dozoru ven.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 04.04.2024, 14:53:18 xxx.xxx.61.244
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.04.2024, 12:12:43

Můj kocour chodí na noc ven. Nad ránem pro něj jdu, zacinkám klíčemi a přiběhne. Už se ale i stalo, že mi zazvonil na dveře! 😀🤣 Asi nějak po půlnoci zvonek, koukám kukátkem, nikde nikdo, otevřu dveře…a na prahu stál Fido. Jinak bydlím v paneláku a obrovskou výhodou je, že poblíž je poloopuštěná zahrada. Tudíž buď jdu pro Fida velmi brzy ráno - řekněme mezi 4. a 5.h, nebo se uklidí na tu zahradu. A to pak musím jít k vrátkům té zahrady. Nicméně toto je opravdu spíš výjimka. Pokud nemáte kočku na venek naučenou a je třeba plašanka, tak Vám ji může přejet auto, může se ztratit, může ji i třeba roztrhat pes…prostě venku číhá plno nebezpečí.

kometa
kometa (4199 příspěvků) 04.04.2024, 15:13:20 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

ahoj chcu se optat kdo bydli v bytě nebo panelaku jak to dělate s kočkami nechávávate je běhat po okolí na volno a jak se pak vrátí škrábou na dveře? Jak dlouho je nechávávte venku než je zase zavřete.děkuji.


Moji kocouři ven nechodí. Mají k dispozici balkón.

Rapotačka (neregistrovaný) 05.04.2024, 03:17:04 xxx:xxx.ccbc:6132
Anonymní:

ahoj chcu se optat kdo bydli v bytě nebo panelaku jak to dělate s kočkami nechávávate je běhat po okolí na volno a jak se pak vrátí škrábou na dveře? Jak dlouho je nechávávte venku než je zase zavřete.děkuji.


Vy už kočku máte?

Kilian
Kilian (966 příspěvků) 05.04.2024, 07:08:04 xxx:xxx.164b:9cb

..doma v Praze v domě chodí kočky akorát na společnou chodbu domu, kde pozoruji cvrkot v domě a nechávají se mazlit sousedy….starší kocour si dneska už barák jenom projde a pak si zamňouká u dveří a mladší kočka, tak ta je schopna sedět v nejvyšším patře a pozorova  skoro celou noc, párkrát jsem ji tedy i zapomněla a šla domů až ráno, třetí kočka tohle nevyžaduje….když jsem měsíc na dovolené na chalupě, tak jsou venku všechny tři a domů chodí akorát na krmení a toaletu…  

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 05.04.2024, 08:22:05 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 04.04.2024, 14:53:18

Ono to asi jde, ale fakt záleží, kde ve městě člověk bydlí.

Pro zadavatele  - zvážila bych lokalitu, je velký rozdíl, jestli bydlíte v centru města, nebo na okraji. Taky je rozdíl v jednotlivých městech. Byty a paneláky jsou dneska už i na vesnicích. Jak moc bezpečné/nebezpečné bude okolí pro kočku?

Chodí kolem hodně psů? Je hned u budovy silnice? 

Jaké máte sousedy? Lidi mohou být někdy krutí. Jsou lidi, co nesnáší kočky a záměrně jim ubližují. 

Jakou máte/budete mít kočku? Pokud to bude nějaké plemeno, je dost možné, že vám ji někdo ukradne, nebo ji někdo kolemjedoucí odveze do útulku, protože takové kočky se venku moc netoulají. Tam bych možná spíš zvážila zvyknout na postroj a vodítko a chodit ven s kočkou, pokud o to bude mít zájem. Kočky od chovatelů většinou nejsou zvyklé chodit ven.

Kočka, která chodí ven, potřebuje pravidelně očkovat proti různým nemocem, budete možná muset řešit i blechy a jiné parazity, případně zranění od jiných koček. Nutnost je kastrace (ale to i v případě bytové kočky).

Jestli bydlíte kousek od lesa, kočku vám můžou zastřelit jako škodnou.

Upřímně, pokud bych neměla kočku, která to vyžaduje (například byla zvyklá chodit ven dříve) a neměla zabezpečenou zahradu, nešla bych do toho.

Ariska
Ariska (47 příspěvků) 05.04.2024, 08:33:55 xxx.xxx.28.35
Tenurri:

Ono to asi jde, ale fakt záleží, kde ve městě člověk bydlí.

Pro zadavatele  - zvážila bych lokalitu, je velký rozdíl, jestli bydlíte v centru města, nebo na okraji. Taky je rozdíl v jednotlivých městech. Byty a paneláky jsou dneska už i na vesnicích. Jak moc bezpečné/nebezpečné bude okolí pro kočku?

Chodí kolem hodně psů? Je hned u budovy silnice? 

Jaké máte sousedy? Lidi mohou být někdy krutí. Jsou lidi, co nesnáší kočky a záměrně jim ubližují. 

Jakou máte/budete mít kočku? Pokud to bude nějaké plemeno, je dost možné, že vám ji někdo ukradne, nebo ji někdo kolemjedoucí odveze do útulku, protože takové kočky se venku moc netoulají. Tam bych možná spíš zvážila zvyknout na postroj a vodítko a chodit ven s kočkou, pokud o to bude mít zájem. Kočky od chovatelů většinou nejsou zvyklé chodit ven.

Kočka, která chodí ven, potřebuje pravidelně očkovat proti různým nemocem, budete možná muset řešit i blechy a jiné parazity, případně zranění od jiných koček. Nutnost je kastrace (ale to i v případě bytové kočky).

Jestli bydlíte kousek od lesa, kočku vám můžou zastřelit jako škodnou.

Upřímně, pokud bych neměla kočku, která to vyžaduje (například byla zvyklá chodit ven dříve) a neměla zabezpečenou zahradu, nešla bych do toho.


Naprosto souhlasím. Mám obyčejného kocoura, v mládí jsem ho brala v létě na vodítku na zahradu, pak se mu to přestalo líbit, cca od 10 let chodí volně po zahradě ,ale celou dobu koukám kde je. Je to votrava, ale alespoň si užije 🐈

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 05.04.2024, 08:52:01 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 05.04.2024, 08:27:28

No u tebe to je jasný 🙂. 
Ve chvíli, kdy by se kočka pouze doma viditelně trápila, tak tam není o čem, protože by ta kvalita života zvířete šla dolů a potom je asi nutné ty rizika podstoupit. 

Já mám zase domácí povaleče, kteří nechtějí ven ani na vodítku (postroj a vodítko jim nevadí, na to jsme je zvykala doma, ale venek je problém -  a to i když jsme je vyváželi autem mimo civilizaci).

biaca
biaca (547 příspěvků) 05.04.2024, 09:07:51 xxx.xxx.47.71
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 05.04.2024, 08:52:01

To máme asi stejné kocoury - postoj jim nevadí, ale jít ven je problém. Se starším to vlastně ani nepřipadá v úvahu - ten se klepe jak ratlík, a kdyby mohl tak by se mi snad venku k noze přilepil. 

U mladšího ten je tedy odvážnější - miluje interiérové venčení - takže zde je naděje, že bychom mohli na kšírkách chodit ven, ale musí si zvyknout. Tak nyní provádíme takové cvičení, kdy si jdu sednout na lavičku před panelák, aby si zvykl na venek a pachy. 

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 05.04.2024, 09:54:03 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 05.04.2024, 09:07:51

U nás by si na to asi zvykla starší kočka, ta je o dost odvážnější, než kocour. Chtěla jsem praktikovat to samé, že si s ní půjdu sednout před barák ven. Ale od doby, co má autoimunitní zánětlivé onemocnění nosních dutin, ji raději ven neberu vůbec. 

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 05.04.2024, 16:27:32 xxx.xxx.133.55
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 05.04.2024, 08:52:01

Máš pravdu! Já jsem občas pár dní pryč, přijedu večer, odemykám a Fido už stepuje u dveří…a vyráží na chodbu…s tím, že chce ven! Pomalu mě ani nepřivítá!!!😜

Ale dnes se mi opět něco povedlo. Já už se budím automaticky v noci, pak nad ránem…a říkám si, že jak to, že Fido mě zatím neobtěžoval, že chce ven. Pak mi doško, že jsem jej už xy hodin neviděla!!! No samozřejmě! Byl zavřený na balkónu! 😀 Tak jdu pro něj, protahoval si dlouze packy…a vůbec už pak nechtěl ven! Ježiš, to by pro mě bylo ideální řešení!!!👍

Sardullah
Sardullah (975 příspěvků) 06.04.2024, 10:52:08 xxx.xxx.189.104

Tak já si myslím, že hodně záleží na tom, jak to vypadá v okolí bytového domu a nebo paneláku. My bydleli v paneláku a náš kastrovaný kocour na noc ven chodil, ale….je sice ve středu města, ale velmi klidná lokalita s trávníky lemovanými takovým pácem stromů a keřů…prostě takové příhodné místo, kde toho kocourovi moc nehrozilo.

No a další věc je to “naučení” na chození ven. Nevím, jak to mají ostatní lidi, co mají kočandu v podobném režimu, ale z mého pohledu nelze prostě vzít kočku a vykopnout jí ven. U nás to začalo vlastně tak, že jsme chodili ven s kocourem, protože chtěl ven…večer jsem vzala kocoura…dřepla jsem si na lavičku a kocour si to tam obcházel, někdy seděl u mě…no a pak už si člověk řekne…hele mě to neba, já už chci jít domů a tak zavolá na kocoura, ale kocourovi se ještě nechce a tak nejde…a tak si člověk nakonec řekne…tak si tady zůstaň a jde domů s tím, že to pro něj zkusí později.

Výhoda těch začátků “venčení” kočky s páníkem je v tom, že kocour jde domů s vámi a tak se naučí přesně nejen, kde je ten jeho vchod, ale je schopen i sám vyběhnout po schodech do svého patra…protože má samozřejmě poznačené ty svoje dveře. No a jak se chodí pravidelně, tak kočku vidí a zná i většina sousedů a tak se stane, že kočka se vetře do baráku se sousedy, počká s nimi způsobně na výtah…sousedi jí vysadí v jejím patře a někteří zaťukají a nebo zazvoní a pak jedou dál…někteří jen otevřou výtah, aby kočka vystoupila a kočka už si na svoje dveře zaškrábe..zamňouká.

Myslím, že se to obecně nedá aplikovat na každou kočku….některé jsou nadšené z toho, že jsou venku, některým se naopak ven nechce a nebo jsou dokonce z venkovního prostředí ve stresu. Přeci jen jiné to je někde v domečku se zahrádkou…tam je kočanda třeba zvyklá, že může vycházet na zahradu, ale v tom paneláku.

Obecně pokud kočka nemá enormní zájem o pobyt venku, tak bych jí to ani neučila…nenabízela takovou variantu, neboť to je z mého pohledu pro kočku vždycky riziko a měla kočku čistě domácí. V ideálním případě zasíťovat balkón a vybavit ho nějakou “pozorovatelnou” a kočce umožnit pobyt na tom balkónu.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 06.04.2024, 12:13:55 xxx.xxx.63.132
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 06.04.2024, 10:52:08

Jani, tak to jsme měli úúúúplně stejné!👍 Teda Fido jako kotě se mnou jezdil na chalupu, kde to miloval. Pak pro něj byl vždy trest vrátit se do paneláku. Jenže jeho šílená kinetóza, děs z auta, pravidelné zvracení atd. atd. mi pak znemožnilo jej tam vozit, navíc fakt naříkal při cestě zpět do Brna. Tak, ani nevím jak mě to napadlo, jsem jej začala venčit. Večer. Místo kolem našeho paneláku je přesně takové jaké jste měli vy. Za barákem mám lesík, vedle je ta velká zahrada. Před domem parkoviště, ale pokud tu nejsou individua (která mi např. poničila auto), tak je tu klid. No a já s ním seděla pod balkóny a po chvíli jsme šli domů. Takto jsme to prodlužovali…až jsem jednou odešla, nechala jej venku samotného a po chvíli pro něj přišla. A opět postupné učení se venku na jeho samotu a já šla vždy pro něj o chvíli později. Až se to protáhlo na celou noc. Také si už nepamatuji, jak jsem jej naučila na signál cinkání klíčemi (jak by napsala Plaka, “klíče zarachtají a Fido je doma”😄). No a takto to máme dodnes. A ne, že bych občas nezaspala, anebo občas prostě fyzicky nedám pro něj jít brzy ráno. Už se i stalo, že jsem musela ráno jet učit a pro Fida šla (s hrůzou!!!) třeba až ve 14h. Byl ve “své” zahradě. Ta zahrada je pro něj (a tím i pro mě spása)!👍


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.