Aktuálně: 4 507 inzerátů178 648 diskuzních příspěvků17 811 uživatelů

Komentáře k článku

Chov hus, inkubace a odchov housat

Vaše jméno:
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Taky poprosím o radu. Husa vodí jen 2 housata stará cca týden. Chtěla jsem k nim jěště několik přidat. Dovezla jsem stejně stará, stejně barevná, ale husa je nepřijala a od svých dvojčat je odhání.
Je možné to za pár dní zkusit znovu? - Dovezená dát k jinému chovateli, aby je houser s husou neslyšeli a za několik dní je zkusit v znovu noci přidat?
prosím o radu-mám chovný pár hus-letos mi začala snášet v unoru,postupně nanesla 55 vajec,pak jsem to nevydržela a podvrhla ji housata z líhně které přijala a snášení ustalo.Poté jsem dovezla jiný chovný pár hus,kterým se snažím také podvrhnout housata z líhně,ale vůbec se o ně nestarají a nehlídají je,přitom jsou malá1-5 dní.Můžu sebrat staršímu páru housata,která mají 1,5 měsíce a dát jim nová malá?Přijmou je?Díky za radu
Díky za odpověď.
Husa začala před pár dny snášet, žel do hnízda pižmovky.
Do té doby měly společný výběh. (Po většinu dne jsou mimo něj na pastvě, do výběhu zavírám jen když jedeme na delší čas pryč. Ve výběhu jsou umístěna hnízda a husník.)
Nevěřila jsem, že se do snáškové boudičky pro kačenu ta husa nacpe - nacpala.
Řekla jsem si, že husa asi chce něco podobného a na její bedýnku, která je umístěná o kus dál ve velké boudě, jsem přidělala jednoduchou stříšku ze sololitu a dala do ní snesené vejce. Vchod do kachní boudičky jsem zmenšila na cca 1/3 (výšky) a výběh s kachními boudičkami oddělila od části s husníkem.
Dnes ráno se husa i s houserem vloupala do výběhu s kačenami a nějakým kouzlem se nacpala do boudičky a snesla další vejce. :/

Co s tím? Máte někdo zkušenosti s takovou situací? Prosím poraďte.

Kačena už má naneseno 8 vajec.
Napadá mě na místo boudičky dát husí bedýnku.Ta ale nemá pořádnou ochranu proti dešti, je určená do boudy - pod střechu. Taky se bojím, že by tam pak začala snášet i kačena a husa by ji samozřejmě odháněla ..
Nebo předělat oplocení výběhu tak, aby se tam husa nedostala a aby začala snášet do svého, kde už má nyní podstrčená obě svá snesená vejce? Podložení prvního vejce do "její" bedýnky nepomohlo.
Achjo.
Domnívám se, že odebrání části housat je téměř bez rizika, husa to skoro nepozná. Přidání housat se domnívám trochu opatrnosti vyžaduje. Přidávala bych je nejlépe večer pod husu už za tmy a ráno to už asi husa nepozná. Ale měla by ta housata být nejen stejně velká, ale i stejné barvy.
Dobrý den, je možné část housat vylíhnout v líhni a poté je přidat huse k jejímu hejnu mladých? Housata by byla stejně stará, jednalo by se jen o několik málo jedinců. Např. k 6ti vysezeným 4 z líhně. Přijala by je - pozná to?
A druhý dotaz zní, je možné nechat husu snůšku vysedět a poté jí část housat odebrat? Nechat jí třeba 8 z 14 housat a zbylá prodat? V jakém stáří housat by se to dalo provést?
Dobry den.mam ceskou husu,stale nosi vejce(zatim 22),hnizdo jeste nema vystalane perim.nezda se ze by 22vajec bylo konecnych.je to v poradku???
No, domnívám se, abyste jí dali jenom jedno vejce na zkoušku, zda už na hnízdě vydrží sedět. A když ano, tak jí pak ta ostatní vejce přidejte všechna.
kamca1983
Dobrý den,chci se zeptat,husa nám již snesla vejce,má jich 15,vejce jsme sbírali,ted už to vypadá,že si chce sednout,ale pořád vylézá z hnízda,přítel jí tam ještě nedal vejce,chce se ujistit,že bude sedět,má otázka je jestli není lepší jí tam ty vejce dát a pak už třeba nebude z hnízda slézat.Děkuji za odpověd
kamca1983
Dobrý den,chci se zeptat,husa nám již snesla vejce,má jich 15,vejce jsme sbírali,ted už to vypadá,že si chce sednout,ale pořád vylézá z hnízda,přítel jí tam ještě nedal vejce,chce se ujistit,že bude sedět,má otázka je jestli není lepší jí tam ty vejce dát a pak už třeba nebude z hnízda slézat.Děkuji za odpověd
Protože se článek věnuje přirozenému chovu, přidávám zajímavý postřeh, který souhlasí s mou praxí v chovu kachen. Nejlepší výsledek byl, když jsem se do toho vůbec nemontoval ;-) Cituji:

Zde je návod jak by to mělo fungovat jako v přírodě od Jiřího Hladíka:


Příroda se nedopouští zásadních omylů……….Proto jsem si jako první téma zvolil skladování násadových vajec.Zde se podle mne nejvíce liší to co se odehrává u hrabavých ptáků v přírodě a o co usilujeme při umělém líhnutí kuřat.
Kvočna na hnízdě

Všeobecně můžeme říct,že pro skladování vajec platí asi následující.
Násadová vejce se doporučuje sbírat 2x až 3x denně.Ve skladě vajec by měla být teplota okolo 16°C.Pří dlouhodobém skladování jsou vhodné nižší skladovací teploty,asi 8°-12°C. Při těchto teplotách se nachází zárodek v latentním stavu a přijímá živiny pouze z vlastních buněčných zásob.Krátkodobé skladování 16°-18°C.Zárodek je sice v latentním stavu,ale částečně přijímá živiny z cytoplasmy a přechod na dělení je pro něj mnohem jednodušší.Kolísání teplot zárodek vyčerpávají a to hlavně přechody mezi 10°-20°C.Po 14.dnech skladování začíná líhnivost rychleji klesat.Čím delší skladování násadových vajec,tím víc se prodlužuje doba líhnutí.To bychom měli shrnuté hlavní zásady,které jsou všem notoricky známé.Tyto zásady,ale nerespektuje přirozené líhnutí a ptáci se s vejci na hnízdě zacházejí ne zcela podle našich zvyklostí.

U přirozeného líhnut platí asi následující.Hrabaví ptáci,řekněme,bažant,koroptev i slepice snáší 14 až 20 dnů vejce která,potomobsednou.Při snášení vajec na hnízdo opakovaně nasedají a po snesení vejce z hnízda moc nepospíchají.Rozdíly teplot jsou 20-25°C pro vejce na hnízdě.Kuřata se líhnou většinou v jednom výjimečně dvou dnech.Ptáci nemohou ohrožovat svá mláďata vleklým líhnutím.No a líhnivost je přímo excelentní.To tedy z pohledu naší líhňařské praxe.Tak,že se pojďme podívat co se to pod tou kvočnou vlastně děje.

Vývoj zárodku probíhá už v těle nosnice a při snesení je většinou ve stádiu nedokončené gastruly.Jsou tam dva zárodečné listy ektoderm a entoderm.Mezoderm se skládá pouze z ostrůvků buněk.Tento stav záleží na rychlosti tvorby vejce.Malé ostrůvky buněk buněk jsou nejvíc ohrožené,protože si mezi sebou mohou jen omezeně podávat živiny.Delší skladování je velmi rychle vyčerpává.Každým dalším nasednutím kvočny na hnízdo a zahřátím vajec nad 27°C začíná další dělení a mezoderm se zceluje a jeho schopnost přežití (delšího skladování) rychle stoupá..K dokončení gastruly a k diferenciaci buněk dochází v líhních asi po 16 hod souvislé inkubace. Od této chvíle nelze už vejce zchladit a zastavit dělení buněk,protože je definitivně stanoveno co z které buňky bude.Tato doba,ale stačí ptákům,při opakovaném nasedání na hnízdo,aby se i nejstarší vejce mohla bez problémů vylíhnout.Vejce s dokončenou gastrulizací nebo téměř dokončenou mají mnohem větší schopnost přežití a lépe snášejí skladování.Všechny zárodečné listy jsou scelené a mohou si mezi sebou podávat živiny na základě osmotického tlaku.Mají také náskok ve vývoji oproti čerstvým vejcům,která musí teprve mezoderm stavět.Tento náskok,ale spotřebují na přirozeně delší líhnutí starších vajec,kde je hustší vaječná hmota(výpar vody) a tím pádem zřejmě horší stravitelnost..Uznejte,že příroda je dokonalá nedopouští se zásadních omylů jak jsem uvedl na začátku.Skladování vajec bez skladu a klimatizace zvládne kdejaká slepice na jedničku a máme se od ní ještě co učit.

Zkoušel jsem v minulosti vejce předehřívat a pak delší dobu skladovat.Mohu potvrdit,že rozdíl v líhnivosti u vajec skladovaných tři týdny je výrazně vyšší (10-20%)U vajec,která nejsou předehřátá odumírá jako první mezoderm,ze kterého se tvoří srdce a krevní oběh,který potom není zárodek schopen postavit-respektive dokončit.Proto vysoké procento ranných odúmrtí většinou svědčí o tom,že vejce byla delší dobu skladována.
Toto mohou využít drobní chovatelé a nebo provozy s velmi malým objemem líhnutí.Je třeba mít na paměti,že tvorba vajec od ovulace trvá různě dlouho u jednotlivých druhů,plemen,či hybridů a tomu je třeba přizpůsobit dobu předehřívání.Dále je třeba volit správné zchlazení,neb vejce ve středu vozíků si zachovávají vyšší teplotu,než vejce ne kraji.
Těm co se o to pokusí přeji hodně úspěchů a věřte není to tak složité. Autor: Jiří Hladík
honzo, dočkej času jako husa klasu. mému houserovi s husama je 10 měsíců a pojímá obě husy, které pilně snáší do hnízda. jedna už zasedla. tak za měsíc uvidíme.
Dobrý den začinam s chovem potreboval bysem poradit mam husi česke a furt se nehcou parit sou stare uš 7 mesicu jak musijou byt stare aby začly se pařit a snašet vajička dekuji za odpovedi a za každou informaci co nevim budu rat
Dobrý den Barboro,dám vám kontakt kdo má husyx 4eské mám od nich husu a je velmi dobrá matka je to Pani Vavrová tel.776205003 tak si tam zkuste zavolat
koupil bych vejce hus labutich, jinak sedi husy labuti ?
Martine, nejsem žádný odborník přes husy, ale jeden chovatel mi řekl, že se může stát, že si houser oblíbí jen jednu husu a na ty ostatní se vykašle. S otázkou snášení Vám neumím poradit, ale myslím, že klidně snese nepojímaná husa vejce, jen nebude oplodněné. Jistě Vám tu poradí někdo, kdo tomu rozumí víc než já.

Ráda bych se zeptala, jestli tu neví někdo o někom, kdo by prodal chovný pár hus, nejlépe českých? Potřebuji, aby husa housátka vyseděla a postarala se o ně. Za případný kontak děkuji - můj mobil je 737 26 00 31. Barbora Lužná

Dobrý večer,začínám s chovem hus minulí rok v zaří jsem si pořídil Landeského housera a 2 husy české nejprve pár a po 14dnech jsem dodal druhou husu jenže mě připadá že se houser spřátelil jen s jednoun husou zatím jsem viděl že se pojímá jen na jedné huse která zrovna nenese a na které jsem ještě neviděl se housera se pojímat tak začala právě snášet ale připadá min když ráno přijdu do husníku tak ta nepojímaná husa má špinavé křídla tak jsem v rozpacích jestli by houser byl schopen husu opojímat ráno v husníku když se všude píše že se pouze husy páří jen na vodě.Bylo by mi líto tu nenesoucí husu zabít aby se pářil stou nesoucí husou.Yačala by husa vůbec snášet vejce kdyžb by byla nepojímaná?Děkuju za odpověd
Dobrý den.Zabývám se dovozem a prodejem housat nejen landeských a zpětně mohu na základě zkušenost svých zákazníku potvrdit že husy Landeské naším zákazníkům bezproblému vyseděly a odvodily housata.
samozřejmě že se budou pářit, pokud je budete chovat společně a budou na sebe zvyklé
Dobrý, poradíte mi? Párí sa Česká husa s husou Landeskou?
a znáte ještě jiné které sednou?