Perleťovec stříbropásek

Perleťovec stříbropásek

Argynnis paphia

Výskyt: Celá Evropa až k 63° sev. šířky
Délka předního křídla: 3,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Violka, maliník
velikost písma:  A A A
24.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5306 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 3,5 cm. Jde o velký druh perleťovce se světle žlutohnědými předními křídly a typickou hnědočernou kresbou, tvořenou početnými tečkami a proužky, u samců s podélnými voničkovými pruhy uprostřed předního křídla. Na rubu zadního křídla stříbrobílé, příčné proužky. Samice je o trochu větší a tmavší, někdy s nápadným, šedozeleným poprášením, takže základní žlutohnědá barva je zcela potlačena, forma valesina.

Stanoviště

Přirozené louky obklopené lesem, paseky, prosluněné lesní okraje, v nížinách a zvláště v pahorkatinách, ale i v horách do 1300 m. n. m.

Rozšíření

Téměř celá Evropa až k 63° severní šířky. Perleťovec stříbropásek chybí v jižním Španělsku a na Krétě.

Výskyt

Hojný, místy v příznivých letech velmi hojný.

Motýl

Od konce června do poloviny září, jedna generace.

Housenka

Líhne se obvykle v září, přezimuje velmi malá, mnohdy plně vyvinutá zůstává ve vajíčku až do jara. Na konci vývoje je housenka sytě černá, s širokým žlutým hřbetním pruhem a po stranách má jemné žluté tečky. Celé tělo pokrývají dlouhé, sytě žluté trny.

Hostitelské rostliny

Především různé druhy violek, např. violka lesní a violka bahenní (V. reichenbachiana, V. palustris), vzácněji maliník (Rubus idaeus) a další rostliny. Na rozdíl od jiných housenek se vzdaluje od hostitelské rostliny.

Poznámka

V celém areálu, místy však velmi vzácně, se vyskytuje forma valesina habituálně odlišné populace z Korsiky, Sardinie a dalších ostrovů i z přilehlých oblastí jižní Evropy a severní Afriky vytvářejí několik odlišných subspecií.

Perleťovec stříbropásekNázvy ve světě

Anglicky: Silver-washed Fritillary, Dánsky: Kejserkåbe, Finsky: Keisarinviitta, Francouzsky: Tabac d'Espagne, le, Holandsky: Keizersmantel, Italsky: Pafia, Maďarsky: Nagy gyöngyházlepke, Německy: Kaisermantel, Norsky: Keiserkåpe

Foto: http://www.lepiforum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.