Znaky
Délka předního křídla 3,5 cm. Jde o velký druh perleťovce se světle žlutohnědými předními křídly a typickou hnědočernou kresbou, tvořenou početnými tečkami a proužky, u samců s podélnými voničkovými pruhy uprostřed předního křídla. Na rubu zadního křídla stříbrobílé, příčné proužky. Samice je o trochu větší a tmavší, někdy s nápadným, šedozeleným poprášením, takže základní žlutohnědá barva je zcela potlačena, forma valesina.
Stanoviště
Přirozené louky obklopené lesem, paseky, prosluněné lesní okraje, v nížinách a zvláště v pahorkatinách, ale i v horách do 1300 m. n. m.
Rozšíření
Téměř celá Evropa až k 63° severní šířky. Perleťovec stříbropásek chybí v jižním Španělsku a na Krétě.
Výskyt
Hojný, místy v příznivých letech velmi hojný.
Motýl
Od konce června do poloviny září, jedna generace.
Housenka
Líhne se obvykle v září, přezimuje velmi malá, mnohdy plně vyvinutá zůstává ve vajíčku až do jara. Na konci vývoje je housenka sytě černá, s širokým žlutým hřbetním pruhem a po stranách má jemné žluté tečky. Celé tělo pokrývají dlouhé, sytě žluté trny.
Hostitelské rostliny
Především různé druhy violek, např. violka lesní a violka bahenní (V. reichenbachiana, V. palustris), vzácněji maliník (Rubus idaeus) a další rostliny. Na rozdíl od jiných housenek se vzdaluje od hostitelské rostliny.
Poznámka
V celém areálu, místy však velmi vzácně, se vyskytuje forma valesina habituálně odlišné populace z Korsiky, Sardinie a dalších ostrovů i z přilehlých oblastí jižní Evropy a severní Afriky vytvářejí několik odlišných subspecií.
Komentáře ke zvířeti