Tiplice zelná je všude velmi hojná. Vyskytuje se od měsíce dubna do června. Často vám zalétne do bytů za světlem, kde vzbuzuje zbytečný rozruch, protože samičky nebodají. Je 15 až 23 milimetrů velká a vyznačuje se velmi dlouhýma nohama. Nižších délek dosahují většinou samečci, větší než oni bývají samice.
První tři (vzácněji i čtvrtý a pátý článek) tykadlové články jsou žluté. Hlava je v předu prodloužena v rypáček. Tykadla jsou 13členná, u samečka delší než u samičky. Chodidla má tiplice zelná tenká a značně dlouhá. Kyvadélka dlouhá.
Tělo má tiplice zelná tmavší, nahnědlé až šedé. Na štítu jsou znatelné čtyři tmavší podélné pásky. Nohy rezavě žluté, konce stehen a holení načernalé, chodidla hnědá.
Křídla tiplice zelné jsou našedlá, podél předního okraje tmavá, za tmavým okrajem je dobře ohraničený mléčně bílý podélný pruh.
Samička tiplice klade vajíčka na porosty jetele a vojtěšky, případně jiných bobovitých rostlin. Přezimují larvy. Larvy jsou býložravé. Ožírají především kořínky různých druhů trav i různých zemědělských plodin, v noci také poškozují býložravé larvy mladé rostlinky na povrchu půdy. Larvy se kuklí začátkem srpna, koncem srpna a v září se líhne druhá generace.
Komentáře ke zvířeti