Píďalka angreštová

Píďalka angreštová

Abraxas grossulariata

Výskyt: Evropa
Rozpětí křídel: 35-40 mm
Hostitelské rostliny: Angrešt
velikost písma:  A A A
16.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7198 zobrazení     0 komentářů

Píďalky jsou rodově i druhově bohatá podčeleď, mají-li český název, rodové jméno je většinou píďalka, méně často se používá též pojmenování píďalička, šerokřídlec nebo i vlnopásník.

Zde popisovaná píďalka angreštová se vyskytuje v zahradách, parcích nebo i v lesích, kde rostou plané angrešty. Má v rozpětí až 40 milimetrů. Křídla jsou bílá, posetá černými skvrnami. Objevuje se od června do srpna.

Vajíčka jsou oválná, 0,9 x 0,7 milimetrů velká, žlutá. Housenky se objevují na angreštech a rybízech od července do podzimu a po přezimování od vyrašení do června. Jsou nápadně zbarveny, základní zbarvení je krémově bílé s řadami černých skvrn a černých skvrn a žlutými pruhy na bocích. Hlava je černá. Pozor, nezaměňovat s podstatně hojnějšími housenicemi pilatek.

V červnu se kuklí v řídkém vláknitém zámotku, uloženém mezi listy trav a jiných rostlin. Motýli létají ve druhé polovině července a v srpnu. Kladou vajíčka ve skupinkách po 10 až 15 mezi silnější žebra na spodní straně listů angreštu a rybízu.

Píďalka angreštová je ve druhé polovině 20. století spíše vzácným druhem nočních motýlů, vyskytujícím se pouze na málo narušených, přírodně blízkých lesostepních až lesních biotopech.

Píďalka angreštováNázvy ve světě

Anglicky: The Magpie, Dánsky: Stikkelsbærmåler, Finsky: Karviaismittari, Francouzsky: Zérene du Groseillier, Holandsky: Bonte bessenvlinder, Chorvatsky: Ogrozdova grbica, Litevsky: Agrastinis margasprindis, Maďarsky: Köszméte-araszoló, Německy: Stachelbeerspanner

Foto: http://www.infojardin.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.