Píďalky jsou rodově i druhově bohatá podčeleď, mají-li český název, rodové jméno je většinou píďalka, méně často se používá též pojmenování píďalička, šerokřídlec nebo i vlnopásník.
Zde popisovaná píďalka angreštová se vyskytuje v zahradách, parcích nebo i v lesích, kde rostou plané angrešty. Má v rozpětí až 40 milimetrů. Křídla jsou bílá, posetá černými skvrnami. Objevuje se od června do srpna.
Vajíčka jsou oválná, 0,9 x 0,7 milimetrů velká, žlutá. Housenky se objevují na angreštech a rybízech od července do podzimu a po přezimování od vyrašení do června. Jsou nápadně zbarveny, základní zbarvení je krémově bílé s řadami černých skvrn a černých skvrn a žlutými pruhy na bocích. Hlava je černá. Pozor, nezaměňovat s podstatně hojnějšími housenicemi pilatek.
V červnu se kuklí v řídkém vláknitém zámotku, uloženém mezi listy trav a jiných rostlin. Motýli létají ve druhé polovině července a v srpnu. Kladou vajíčka ve skupinkách po 10 až 15 mezi silnější žebra na spodní straně listů angreštu a rybízu.
Píďalka angreštová je ve druhé polovině 20. století spíše vzácným druhem nočních motýlů, vyskytujícím se pouze na málo narušených, přírodně blízkých lesostepních až lesních biotopech.
Komentáře ke zvířeti