Dřepčík zelný se vyskytuje v listnatých lesích na křížatých rostlinách. Dospělci dorůstají velikosti 2-2,5 milimetru. Mají dlouhá, hnědá, nitkovitá tykadla. Třetí pár končetin je přizpůsoben skákání nadměrným vývinem. Zbarvení je leskle černé se dvěma žlutými pruhy, které jsou celé délce stejně široké.
Když se k nim přiblížíte, skáčou na všechny strany jako blechy. Brouci vykusují v listech dírky. Brouci přezimují v horní vrstvě půdy a na jaře se rozlézají na rostliny. Samice dřepčíků potom po krátké době kladou vajíčka na spodní stranu listů zeleniny, které napadají. Po vylíhnutí se larvy nějaký čas živí rostlinami a poté se zakuklí a někdy koncem června se z nich líhnou dospělí dřepčíci.
Nejhojněji se dřepčíci vyskytují v suchém létě. Hostitelskými rostlinami jsou brukvovité, především řepka, kde způsobuje dřepčík zelný škody. Larvy škodí pouze v růstové fázi přízemní růžice listů řepky. Vykusují chodby v žebrech listů. Při silném výskytu podkusují vegetační vrcholy rostlin. Brouci vytvářejí na listech okénkový žír. Škodlivost brouků je minimální. Insekticidní ochrana proti tomuto druhu z čeledi mandelinkovitých se provádí při výskytu na vzcházejících porostech.
Komentáře ke zvířeti