Výskyt a význam
Krytonosec zelný se vyskytuje na řepce a dalších brukvovitých rostlinách.
Popis
Dospělec je zbarven šedočerně, velikosti dosahuje 2,5- 3 milimetry. Larva je bělavá s našedlou až žlutohnědou hlavou a bývá veliká 4-5 milimetrů.
Příznaky poškození
Brouci vykusují otvory do čepelí listů. Dochází k zániku vegetačního vrcholu, rostliny jsou zakrslé. Působením larev se na kořenovém krčku vytvářejí hálky. Hálky vadí v letech, kdy dochází během zimy k extrémním výkyvům teplot. Hálky praskají a jsou vstupní branou pro houbové patogeny.
Způsob života
Nezávisle na sobě se vyvíjejí 2 kmeny (jarní a letní). U jarního kmene přezimuje dospělec v půdě nebo pod úkryty. U letního přezimuje larva v hálce na kořeni. Samičky kladou vajíčka do vyhloubených jamek na kořenovém krčku. Larvy se kuklí v půdě. Škodí dospělci i larvy.
Každý rok krytonosec zelný vyvine jednu generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé - Lumčík Diospilus oleraceus
Indikace ošetření
Není stanovena, ošetřuje se pouze preventivně.
Krytonosec zelný náleží do čeledi nosatcovití (Curculionidae) jsou největší čeledí brouků. Řadí se k nim více než 60 000 druhů brouků ve více než 400 rodech. Vzhledem k velkému množství druhů existuje i řada neshod o jejich klasifikaci.
Nosatci jsou snadno rozeznatelní dlouhým nosem a tykadly s malými „kyji“ na konci. Kromě těchto podobných rysů se ovšem vyznačují velkou rozmanitostí tvarů, barev a velikostí od 1 mm do 40 mm.
Komentáře ke zvířeti