Pestrokrovečník mravenčí

Pestrokrovečník mravenčí

Thanasimus formicarius

Výskyt: Evropa
Délka těla: 7-11 mm
Počet vajíček: 20-30 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10317 zobrazení     2 komentáře

Pestrokrovečník mravenčí se zdržuje od jara na kmenech jehličnatých, ale i listnatých stromů, zvláště napadených kůrovci. V dospělosti je pestrokrovečník mravenčí velký od 7 do 11 milimetrů. Jedná se o poměrně hojný druh. Je velmi pohyblivý. Spodní strana je jednobarevně červená. Tento druh má výraznou bílou kresbu na černočervených krovkách. Pestrokrovečník mravenčí připomíná na první pohled mravence. Pestrokrovečník mravenčí se vyskytuje od nížin do hor často na složeném metrovém dříví.

Samička klade pod šupiny borky 20 až 30 vajíček. Larvy zalézají do chodbiček kůrovců. Tady se nejdříve živí trusem larev kůrovců, později napadají i živé larvy a dospělé kůrovce. Také brouci jsou draví a loví rovněž kůrovce. Tím je společně s jeho příbuzným pestrokrovečníkem menším velmi užitečný.

Pestrokrovečníkovití je čeleď spíše menších broučích druhů. Velikost našich druhů se pohybuje v průměru kolem jednoho centimetru. V tropech se vyskytují i větší druhy pestrokrovečníků ale i tam zřídkakdy přesáhnou hranici 2,5 centimetru. V celosvětovém měřítku jde o čeleď dosti početnou, patří k ní asi 3 500 druhů. V naší přírodě se vykytuje z tohoto množství pouze 15 druhů těchto zajímavých brouků.

Pestrokrovečník mravenčíNázvy ve světě

Anglicky: European Red-bellied Clerid, Dánsky: Myrebille, Finsky: Muurahaiskuoriainen, Francouzsky: Thanasin clairon des fourmis, Chorvatsky: Mravasti kornjaš, Německy: Ameisenbuntkäfer, Slovensky: Pestroš mravcový

Foto: http://www.thewcg.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.04.2023, 16:26
Dobrý den, vyskytuje se tento brouk i v bytech?
Přítele něco pokousalo před 4 dny. Jsou to takové dvě tečky vedle sebe. Nevěděli jsme co, a dnes jsem v bytě objevila tohoto brouka. Děkuji za odpovědi.
21.01.2020, 22:49
Dobry den, jaky je prosim vyvojovy cyklus tohoto brouka ?