Chrobák pečlivý

Copris lunaris

Výskyt: Střední a jižní Evropa, Přední Asie
Délka: 15-24 mm
velikost písma:  A A A
17.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5883 zobrazení     0 komentářů

Chrobák pečlivý dosahuje velikosti 15-24 milimetrů, zbarvení je leskle černé. Krovky mají devět rýh, které jsou jemně tečkované. Samec má na rozdíl od samice na hlavě velký roh, směrem dozadu zahnutý. Vzácně může být roh u samců nevyvinutý. Samec má dále ve štítu dva hluboké vtisky, které tvoří další dva rohy. Samičky mají roh na hlavě krátký a nevyvinutý, vtisky jsou jen jemně naznačeny. Spodek těla hustě žlutě chloupkován.

Ve volné přírodě je chrobák pečlivý rozšířen ve Střední a jižní Evropě. Přední Asie až po Írán.

V České republice je tento chrobák velmi vzácným druhem vyskytujícím se na několika málo lokalitách. Kritická situace je v Čechách, kde jsou recentní nálezy známy především z Českého středohoří (Milá, Oblík, Raná) a to velmi ojediněle. Na Moravě je situace poněkud lepší, ale stále se jedná o vzácný taxon. Recentně pouze na jižní Moravě v Bulharské oboře a na Novém Dvoře u Lednice, kde jsou poměrně silné populace.

Dospělci se vyskytují od března až do listopadu, s maximem v dubnu a květnu, potom až v pozdním létě a na podzim. Teplomilný koprofágní druh xerotermních biotopů jako jsou stepní trávníky a pastviny. Brouci pod trusem hloubí komůrky přibližně 15-20 cm dlouhé. Během června do vyhloubené chodby samec se samicí dopraví trus (velký jako pěst). Pár zůstává v noře, trus musí projít procesem kvašení. Samička trus upraví na několik hrudek tvaru hrušky, do zúžené části klade vajíčko. Velmi zajímavým jevem v broučí říši je, že pár zůstává v noře, dokud neproběhne celý vývoj larev až v dospělce. Potom společně noru opouštějí.

Chrobák pečlivýNázvy ve světě

Maďarsky: Holdszarvú bogár, Německy: Mondhornkäfer

Foto: http://www.carpathianbasinspecies.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.