Svižník písčinný

Svižník písčinný

Cicindela hybrida

Výskyt: Evropa
Délka těla: 6,6-10 mm
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2996 zobrazení     0 komentářů

Svižník písčinný dosahuje velikosti těla je 6,6-10 mm, zbarvení je hnědo-zelené, bílé skvrny na krovkách. Hlava je širší než štít, oči silně vystupují. Štít je bíle ochlupený, krovky jsou krátké, směrem k zadečku se rozšiřují. Krovky jemně tečkované, tečky zelenavé, okraje krovek jsou bílé. Kyčle a stehna jsou hustě bíle ochlupená.

Areál rozšíření svižníka sahá do jihovýchodní Francie přes jich střední a východní Evropy. Itálii a Balkán.

V České republice je svižník písčinný vzácný a vyskytuje velice lokálně. Hojněji snad jen na izolovaných písčitých stanovištích na Bzenecku a Hodonínsku, také na odkalištích popílku ve východních Čechách či na hlušinách po těžbě rud a uhlí na Ostravsku. Několik lokalit také v jižních a středních Čechách. Zdá se, že se tento druh v posledních letech šíří a to právě díky obsazování antropických stanovišť.

Dospělci se vyskytují od dubna do srpna s maximem v květnu a červnu. Svižník písčinný obývá především druhotná stanoviště, jako jsou pískovny nebo deprese po těžbě rud a uhlí. Původním stanovištěm jsou písčité nebo štěrkové náplavy řek s řídkou vegetací, které se udržují při jarních povodních téměř bez vegetace. Výskyt na antropogenních stanovištích nejspíše souvisí právě s velkými disturbancemi, které připomínají právě režim na říčních náplavech a také podobný typ substrátu, který je jemnozrnný.

Svižník písčinnýNázvy ve světě

Anglicky: Northern Dune Tiger Beetle, Dánsky: Brun Sandspringer, Německy: Brauner-Sandlaufkäfer, Slovensky: Svižník piesočný

Foto: http://www.nature-photogallery.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.