Svižník polní

Svižník polní

Cicindela campestris

Výskyt: Evropa
Délka těla: 12-16 mm
Délka vývoje: 2-3 roky
Potrava: Hmyz, potrava, žížala
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7084 zobrazení     2 komentáře

Svižník polní je v dospělosti 12 až 16 milimetr velký brouk. Vyskytuje se od měsíce dubna do června, a to především na výslunných místech. Nejraději se zdržuje na polních cestách, písčitých okrajích lesů nebo v opuštěných lomech. Když procházíte takovými místy za teplého počasí, kdy svítí sluníčko, náhle se před vámi svižník polní prudce vznese. Popolétne a o kus dále zase přistane. Jakmile se však ochladí nebo prší, brouk se ukryje. Za kořistí pobíhá svižník polní velmi rychle po zemi. Jeho veliké oči snadno objeví nějaký hmyz, pavouka nebo i žížalu na vzdálenost až 15 cm. Neobyčejně velkými kusadly se pak svižník do oběti zakousne.

Samice klade vajíčka do země. Vylíhlé larvy si vyhrabávají v hlinité nebo písčité půdě díry. V nich přebývají larvy, které mají silně sklerotizovanou hlavu (tj. chráněnou pevným krunýřem, který je vytvořen ze složité chemické látky) a obrovská kusadla. Na zadečku mají velký hrbolovitý výběžek. Jeho pomocí se v chodbě pevně vklíní mezi stěny. Jejich kořistí se stávají drobní bezobratlí živočichové, kteří se dostanou do blízkosti otvoru. Vývoj larvy trvá 2 až 3 roky. Kuklí se v červenci a za 4 týdny poté se líhnou brouci, kteří zůstávají v komůrce, přezimují tu a vylézají až zjara příštího roku.

Svižník polníNázvy ve světě

Anglicky: Green Tiger Beetle, Dánsky: Grøn Sandspringer, Finsky: Kenttäkiitäjäinen, Francouzsky: Cicindèle champêtre, Chorvatsky: Hitra poljska, Německy: Feld-Sandlaufkäfer, Slovensky: Svižník poľný

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.03.2017, 10:14
super
16.03.2017, 10:13
super