Znaky
Obě pohlaví vypadají stejně, mají hnědý vršek hlavy a černou skvrnu na lících. Vrabec polní dosahuje délky těla 14 centimetrů. Na podzim tvoří velká hejna. Dospělý jedinec váží 20 – 24 gramů. Rozpětí křídel se pohybuje u tohoto druhu kolem 21 centimetrů. Od vrabce domácího se liší bílými tvářemi s černou skvrnkou a čokoládově zbarvenou hlavou.
Prostředí
Nejčastěji obývá tento druh polní dřeviny, okraje vesnic.
Rozmnožování
Tento pták z čeledi vrabcovitých hnízdí v koloniích nebo jednotlivě v budkách. Hnízdo je nepořádná, ale teplá hromada ze stébel a peří s postranním vchodem. Někdy jsou do něj zastrkány květy. Párek vrabců polních používá často po celý život tutéž dutinu, jeden sameček může ale též žít s několika samičkami a po řadě krmit mláďata ve více hnízdech. Mívá většinou dvě snůšky s 5 až 6 vajíčky od dubna do června, na vejcích sedí 12 až 14 dní, mláďata zůstávají v hnízdě též 12 až 14 dní. Ptáci spí i mimo dobu hnízdění ve svých dutinách, přesto můžeme občas po chladných zimách pozorovat vrabce s umrzlými prsty.
Potrava
Vrabec polní se živí hmyzem, kterým převážně krmí mláďata. Konzumuje více semen plevelů než kulturních rostlin a neoklovává ovoce, škodí člověku mnohem méně než vrabec domácí.
Komentáře ke zvířeti