Osenice polní

Osenice polní

Agrotis segetum

Výskyt: Celá Evropa a Asie, sever Afriky
Délka předního křídla: 1,5-1,8 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Zelenina, zem. plodiny
velikost písma:  A A A
26.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4968 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Přední křídlo 1,5-1,8 cm dlouhé, šedohnědé, tmavě poprášené, obvykle s výraznými skvrnami, ledvinovitou, kruhovou i čípkovitou. Zadní křídla bílá, u samic na okraji šedě lemovaná. U podobného druhu, osenice korobarvé (Agrotis clavis HÚFN.),  jsou zadní křídla u obou pohlaví šedohnědá, u samců světlejší.

Stanoviště

Všude v otevřené krajině, zvláště v zemědělských oblastech jako škůdce na polních plodinách, též v zahradách a lesních školkách.

Rozšíření

Téměř celá Evropa, severní Afrika, na sever zasahuje areál druhu do jižní Skandinávie, na východ přes celou Asii do Japonska; v horách přes 2000 m. n. m.

Výskyt

Osenice polní je hojná. Housenky škodí zejména v obilnářských a zelinářských oblastech, ale také v lesních školkách na jednoletých výsevech modřínů, borovic a dalších dřevin.

Motýl

Dvě generace, I. polovina května až konec července, II. od konce srpna do listopadu. Samice klade vajíčka jednotlivě na hostitelské rostliny. Samice může výjimečně naklást až 1600 vajíček, ale obvykle klade jen kolem 100 vajíček.

Housenka

I. generace září až duben, II. červenec až srpen. Je tmavá, někdy s červeným, jindy s šedým odstínem. Housenky mají řadu nepřátel, např. ptáky, rejsky, ježky, také je vyhledávají jezevci, nejvíce jich však zahubí lumčíci a plísňové choroby.

Hostitelské rostliny

Kořeny a listy nejrůznějších rostlin včetně zeleniny a mnoha dalších zemědělských plodin.

Poznámka

V suchých letech jsou lepší podmínky pro přemnožení, protože bývá mnohem menší napadení parazity než ve vlhkých letech. Proměnlivost druhu je značná, a tak můžeme pozorovat motýly s př. křídly bělavě šedými, forma catenatus, nebo téměř černými, f. nigrico rnis, mezi oběma je řada přechodných forem.

Osenice polníNázvy ve světě

Anglicky: Turnip Moth, Finsky: Orasyökkönen, Holandsky: Gewone velduil, Chorvatsky: Usjevna sovica, Maďarsky: Vetési földibagoly, Německy: Saateule, Norsky: Gråpudret jordfly, Polsky: rolnica zbożówka, Rusky: Совка озимая, Slovensky: Siatica oziminová, Švédsky: Sädesbroddfly

Foto: http://thenaturalstone.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.