Znaky
Přední křídlo 1,5-1,8 cm dlouhé, šedohnědé, tmavě poprášené, obvykle s výraznými skvrnami, ledvinovitou, kruhovou i čípkovitou. Zadní křídla bílá, u samic na okraji šedě lemovaná. U podobného druhu, osenice korobarvé (Agrotis clavis HÚFN.), jsou zadní křídla u obou pohlaví šedohnědá, u samců světlejší.
Stanoviště
Všude v otevřené krajině, zvláště v zemědělských oblastech jako škůdce na polních plodinách, též v zahradách a lesních školkách.
Rozšíření
Téměř celá Evropa, severní Afrika, na sever zasahuje areál druhu do jižní Skandinávie, na východ přes celou Asii do Japonska; v horách přes 2000 m. n. m.
Výskyt
Osenice polní je hojná. Housenky škodí zejména v obilnářských a zelinářských oblastech, ale také v lesních školkách na jednoletých výsevech modřínů, borovic a dalších dřevin.
Motýl
Dvě generace, I. polovina května až konec července, II. od konce srpna do listopadu. Samice klade vajíčka jednotlivě na hostitelské rostliny. Samice může výjimečně naklást až 1600 vajíček, ale obvykle klade jen kolem 100 vajíček.
Housenka
I. generace září až duben, II. červenec až srpen. Je tmavá, někdy s červeným, jindy s šedým odstínem. Housenky mají řadu nepřátel, např. ptáky, rejsky, ježky, také je vyhledávají jezevci, nejvíce jich však zahubí lumčíci a plísňové choroby.
Hostitelské rostliny
Kořeny a listy nejrůznějších rostlin včetně zeleniny a mnoha dalších zemědělských plodin.
Poznámka
V suchých letech jsou lepší podmínky pro přemnožení, protože bývá mnohem menší napadení parazity než ve vlhkých letech. Proměnlivost druhu je značná, a tak můžeme pozorovat motýly s př. křídly bělavě šedými, forma catenatus, nebo téměř černými, f. nigrico rnis, mezi oběma je řada přechodných forem.
Komentáře ke zvířeti