Osenice stepní

Osenice stepní

Euxoa obelisca

Výskyt: Evropa až k 64° severní šířky
Délka před. křídla: 1,5-2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Trávy, byliny
velikost písma:  A A A
06.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2129 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,5-2 centimetru, základní barva hnědá až červenohnědá, podél předního okraje světlá, žlutošedá. Výrazná je ledvinovitá i kruhová skvrna, obě jsou žlutošedé, široce oddělené černohnědým stínem.

Stanoviště

Tento druh obývá s oblibou především suché travnaté stráně, stepi, vřesoviště i řídké borové lesy, zvláště na písčitém podkladě.

Rozšíření

Výskytem zasahuje osenice stepní téměř cele území Evropy na sever až k 64° severní šířky a dále na východ do Asie, v horách do 3000 metrů nad mořem.

Výskyt

V druhově početném rodu Euxoa patří osenice stepní mezi velmi rozšířené a dosti hojné druhy, v chladnějších a severnějších oblastech střední Evropy je lokální a nehojný.

Motýl

Červenec až září, jen jedna generace. Létá v noci.

Housenka

Září až červen. Nenápadná hnědá housenka se třemi podélnými pruhy na dorzální straně a nevýraznými šikmými proužky po stranách těla žije skrytě hlavně na kořenech rostlin; přezimuje.

Hostitelské rostliny

Podobně jako všechny housenky rodu Euxoa má i osenice stepní velice široké spektrum hostitelských rostlin, zejména se pak jedná o trávy a další byliny.

Poznámka

Určování osenic rodu Euxoa patří v čeledi můrovitých (Noctuidae) k nejobtížnějším.

Osenice stepníNázvy ve světě

Anglicky: Square-spot Dart, Finsky: Patsasmaayökkönen, Holandsky: Zwartvlakworteluil, Maďarsky: Búza földibagoly, Německy: Heidekräuterrasen-Erdeule, Norsky: Obeliskjordfly, Rusky: Совка чернопятнистая, Slovensky: Siatica trávová, Švédsky: Obeliskjordfly

Foto: http://www.pyrgus.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.