Znaky
Délka předního křídla 2,1-2,5 cm. Na šedohnědých předních křídlech vyniká podélná černá skvrna vně ledvin, skvrny a dále ostré šípovité skvrny na vnitřní straně úzké, bílé vlnovky. Kruhová a čípkovitá skvrna jsou černě lemované. Přední křídlo je poměrně úzké a dlouhé. Podle kresby je možné druh snadno poznat. Zadní křídla jsou téměř bílá, s tmavšími žilkami.
Stanoviště
V otevřené krajině na přirozených biotopech, ale zvláště v zemědělských oblastech na polích a v zahradách.
Rozšíření
Nejen téměř celá Evropa až k 64° severní šířky, ale skoro celý svět; osenice ypsilonová je kosmopolitní druh.
Výskyt
V Evropě podobně jako i v jiných částech světa je osenice ypsilonová hojná. Početnost populací ovšem silně kolísá v závislosti na povětrnostních podmínkách v různých letech.
Motýl
Na jaře přilétají každoročně motýli z jihu do střední Evropy. Počet migrantů závisí na povětrnostních podmínkách v jižní Evropě v průběhu zimy, je-li příliš studená, mnoho housenek uhyne. V teplých letech mohou housenky a kukly úspěšně přezimovat i v teplejších oblastech střední Evropy. Migranti z jihu přilétají v dubnu až červenci. Poté se zde vyvíjí II. generace a motýli létají od července do října. Většina motýlů po vylíhnutí migruje do teplejších oblastí nebo se vrací na jih, část z nich naklade vajíčka tam, kde se vylíhla.
Housenka
Květen až září. Je tmavá a lesklá. Žije skrytě v zemi, kde si na konci vývoje vytváří malou komůrku, v níž se kuklí.
Hostitelské rostliny
Housenka žije na kořenech různých trav, ale živí se také různými užitkovými rostlinami, jako je zelí a jiné plodiny, na nichž může výrazně škodit.
Poznámka
Poměrně krátkou dobu vývoje můžeme považovat za přizpůsobení druhu k migracím do severních zeměpisných šířek. Housenky v létě velmi rychle rostou a také stadium kukly je relativně krátké, takže celý vývoj může být ukončen v průběhu 7-9 týdnů.
Komentáře ke zvířeti