Osenice ypsilonová

Osenice ypsilonová

Agrotis ipsilon

Výskyt: Evropa až k 64° severní šířky
Délka před. křídla: 2,1-2,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Trávy
velikost písma:  A A A
05.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2520 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2,1-2,5 cm. Na šedohnědých předních křídlech vyniká podélná černá skvrna vně ledvin, skvrny a dále ostré šípovité skvrny na vnitřní straně úzké, bílé vlnovky. Kruhová a čípkovitá skvrna jsou černě lemované. Přední křídlo je poměrně úzké a dlouhé. Podle kresby je možné druh snadno poznat. Zadní křídla jsou téměř bílá, s tmavšími žilkami.

Stanoviště

V otevřené krajině na přirozených biotopech, ale zvláště v zemědělských oblastech na polích a v zahradách.

Rozšíření

Nejen téměř celá Evropa až k 64° severní šířky, ale skoro celý svět; osenice ypsilonová je kosmopolitní druh.

Výskyt

V Evropě podobně jako i v jiných částech světa je osenice ypsilonová hojná. Početnost populací ovšem silně kolísá v závislosti na povětrnostních podmínkách v různých letech.

Motýl

Na jaře přilétají každoročně motýli z jihu do střední Evropy. Počet migrantů závisí na povětrnostních podmínkách v jižní Evropě v průběhu zimy, je-li příliš studená, mnoho housenek uhyne. V teplých letech mohou housenky a kukly úspěšně přezimovat i v teplejších oblastech střední Evropy. Migranti z jihu přilétají v dubnu až červenci. Poté se zde vyvíjí II. generace a motýli létají od července do října. Většina motýlů po vylíhnutí migruje do teplejších oblastí nebo se vrací na jih, část z nich naklade vajíčka tam, kde se vylíhla.

Housenka

Květen až září. Je tmavá a lesklá. Žije skrytě v zemi, kde si na konci vývoje vytváří malou komůrku, v níž se kuklí.

Hostitelské rostliny

Housenka žije na kořenech různých trav, ale živí se také různými užitkovými rostlinami, jako je zelí a jiné plodiny, na nichž může výrazně škodit.

Poznámka

Poměrně krátkou dobu vývoje můžeme považovat za přizpůsobení druhu k migracím do severních zeměpisných šířek. Housenky v létě velmi rychle rostou a také stadium kukly je relativně krátké, takže celý vývoj může být ukončen v průběhu 7-9 týdnů.

Osenice ypsilonováNázvy ve světě

Anglicky: Dark Sword-grass, Dánsky: Ipsilonugle, Finsky: Vaellusmaayökkönen, Holandsky: Grote worteluil, Chorvatsky: Sovica ipsilon, Německy: Ypsiloneule, Norsky: Stort jordfly, Polsky: Rolnica gwoździarka, Slovensky: Siatica ypsilonová, Švédsky: Kommajordfly

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.