Mara stepní

Dolichotis patagonum

Výskyt: Argentina
Velikost: 43-78 cm bez ocasu
Hmotnost: 9-16 kg
Březost: 18-93 dnů
Počet mláďat: 2-5 ks
Délka života: 5-7 let
Potrava: Tráva, nízké křoví
velikost písma:  A A A
28.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5790 zobrazení     0 komentářů

Tento druh patří do zvláštní podčeledi morčatovitých zvané mary, protože je neobvykle velký a má dlouhé nohy, takže připomíná spíše jelínka. Také chováním se od hlodavců liší, vychovává mláďata spíše jako kopytníci, a to až do dospělosti. Mara stepní má hnědé oranžový hřbet s bílou skvrnou na krku a nápadnými bílými třásněmi kolem krátkého ocasu. Na dlouhém čenichu jsou tmavé vousy, oči a uši jsou velké. Dospělé mary skvěle běhají, skáčou a hrabou. Páry samců a samic se společně pasou na trávě a nízkém křoví a mláďata vychovávají ve skupině. Samice vyhrabávají pro své potomstvo velké nory.

Mara stepní dosahuje v dospělosti délky těla 43-78 centimetrů, ocasu 2,5 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 9-16 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá mara stepní střední a jižní Argentinu; kde nejčastěji navštěvuje travnaté pampy.

Život v páru, typický pro mary, je u hlodavců vzácností. Samec svou družku stále doprovází kvůli ochraně, ale také kvůli odehnání svých soků. Po téměř třech měsíční březosti (18-93 dní) rodí samice 2 až 5 mláďat do své nory dvakrát až třikrát ročně. Ve volné přírodě se mary dožívají max. kolem 5 let; v zajetí se mary normálně dožívají 5-7 let, ale byli zaznamenány i případy, kdy se dožili více jak 13 let.
 

Mara stepníNázvy ve světě

Anglicky: Patagonian Mara, Německy: Großer Pampashase

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.