Ara marakána

Ara maracana

Výskyt: Brazílie, Paraguay, Argentina
Velikost: 43cm
Hmotnost: 250-265g
Kroužek: 9,5mm
Počet vajec: 3-5ks
Inkubační doba: 24-26 dnů
Potrava: Semena, plody, ovoce, zelenina
Cena: 30 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
12.09.2013     Autor: Roman Strouhal     50630 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Samec je celkově zelený, kostřec a vrchní krovky ocasní mají olivový nádech, čelo růžově červené, hlava, záhlaví a spodní líce zelenavě modré, tmavší na temeni. Skvrna na spodních zádech a uprostřed břicha je červená, letky ruční a krovky ruční modré, letky loketní a krajní vrchní křídelní krovky modré, lemované zeleně. Okraj křídla modravě zelený, spodní křídelní krovky olivově zelené, spodní letky olivově žluté. Ocasní péra jsou červenohnědá, na špici modrá, ze spodu olivově žlutá. Nahá lícní oblast bledě žlutá, zobák černý, duhovka oranžová, běhák žlutý.

Samice má červené zbarvení na čele méně intenzivní, celkově je menší.

Mláďata mají rovněž na čele červené zbarvení málo intenzivní, spodní záda a břicho žlutější, zelené horní partie těla tmavší a více šedavé.

Rozšíření

Východní Brazílie od Pará a Maranhao jižně po Mato Grosso a Rio Grande do Sul, Paraguay a provincie Misiones v severovýchodní Argentině.

Život v přírodě

Ara marakána žije na poměrně velikém území a je zde dosti rozšířen.V období hnízdění žije v párech a obvykle ho v divočině nespatříme ale po vyhnízdění se sdružují do větších skupin a pak létají po krajině.Obývají roviny a lesní nížiny zpravidla v blízkosti vodních toků.Často zalétávají do kukuřičných plantáží,kde jsou nevítanými hosty,protože zde působí značné škody. Ara marakána se živí semeny, plody, obilím, ovocem. CITES ho zařadil do přílohy l.

Ara marakánaNázvy ve světě

Latinsky: Primolius maracana, Anglicky: Blue-winged Macaw, Německy: Maracana, Dánsky: Rødrygget Dværgara, Španělsky: Guacamayo Maracaná, Finsky: brasilianara, Francouzsky: Ara d'Illiger, Italsky: Ara di Illiger, Japonsky: akabitaihimekongouinko, Japonsky 2: アカビタイヒメコンゴウインコ, Holandsky: Illigers Ara, Norsky: Rødbukara, Polsky: ara marakana, Portugalsky: Maracanã-verdadeira, portugalštině brazilské: Maracanã-do-buriti, Rusky: Красноспинный ара, Slovensky: ara marakana, Švédsky: Blåvingad ara, Čínsky: 蓝翅金刚鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.