Ara malý

Ara severa

Výskyt: Panama, Bolívie, Brazílie
Velikost: 46 cm
Hmotnost: 300-380 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Plody, semena, ovoce, zelenina, zelené krmení
Cena: 30 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
12.09.2013     Autor: Roman Strouhal     58027 zobrazení     4 komentáře

Popis

Samec je celkově zelený, na temeni namodralý, čelo, brada a pruh na lících jsou kaštanově hnědé, vnější letky a ruční krovky modré, ohbí a okraj křídla a malé spodní krovky křídelní červené, velké spodní krovky křídelní olivově zelené. Ocasní péra červenohnědá, u kořene zelená, na špicích modrá. Spodní strana ocasu a letek tmavě oranžově červená. Nahá lícní oblast žlutobílá se čtyřmi řadami malých černých peříček, duhovka žlutá, zobák černý, běhák šedý.

Samice má červený pás poněkud užší a méně intenzivně zbarvený.

Mláďata mají duhovku několik měsíců černou, pak se mění na žlutou. Mladí samečci již od prvého opeření mají čelo černé, samičky toto zbarvení získávají až ve druhém roce života.

Rozšíření

Východní Panama, severní Bolívie, jižní Bahai v Brazílii.

1. Ara malý orinocký (Ara severa severa)
Velikost: 46 cm
Rozšíření: oblast řeky Orinoko, Venezuela, východně po Guayanu a jižně po řeku Amazonku a jižní Bahiu v Brazílii.

2. Ara malý brazilský (Ara severa costaneifrons)
Velikost: 48 cm
Rozšíření: východní Panama, západní Kolumbie, severně po řeku Atrato, východně až do východní Kolumbie po oblast Orinoko, Venezuela, jižně po východní Peru, severní Bolívii a severozápadní Brazílie po severní Mato Grosso.

Systém

Vsoučasné době systematikové zařazují aru malého jako monotypický druh a na infraspecifické úrovni u něj nevyčleňují žádnou subspecií. Proto dříve uváděnou subsp. Ara severa costaneifrons, která je poněkud větší, začleňují do nominátní formy.

Život v přírodě

Ara malý je zbarvený podobně jako ara vojenský, je však podstatně menší. Od ary marakány jej také snadno rozlišíme, neboť nemá červenohnědé zbarvení na spodním břichu. Ve své domovině žijí arové malí v době hnízdění většinou v párech, mimo tuto dobu se shlukují do větších hejn. I v tomto seskupení žijí páry v úzkém kontaktu. Obývají tropickou zónu podél toků řek a nejčastěji se zdržují v nejvyšších korunách stromů. Živí se různými plody, bobulemi a semeny. S oblibou vyhledávají fíky. Často zalétávají i na kukuřičné plantáže. V Panamě hnízdí v únoru, v Surinamu od března do května. Jejich hlas není příliš hlučný. Je to směs různých zvuků slabší intenzity, jedině při vyplašení se ozývají křikem, který je podobný křiku příbuzných druhů. CITES ho zařadil do přílohy II.

Ara malýNázvy ve světě

Latinsky: Ara severa, Anglicky: Chestnut–fronted Macaw, Dánsky: Dværgara, Finsky: joikuara, Francouzsky: Ara vert, Holandsky: Dwergara, Italsky: Ara severa, Japonsky: himekongouinko, Japonsky 2: ヒメコンゴウインコ, Norsky: Brunpanneara, Německy: Rotbugara, Polsky: ara kasztanowoczelna, Portugalsky: Maracanã-guacu, Rusky: Каштановозобый ара, Slovensky: ara tmavočelá, portugalštině brazilské: Maracanã-guaçu, Čínsky: 栗额金刚鹦鹉, Španělsky: Guacamayo Severo, Švédsky: Dvärgara

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2021, 21:11
ara,malý,jeto,papoušek,který
se,da,naučit,mluvi,dá,ochočit,se
08.05.2020, 23:13
jsou vhodní i pro začínající chovatele ?
17.03.2020, 15:44
kolik stojí mládě ary severa NEDOKRMENÉ (chci si ho dokrmit sám) a kde se dá sehnat ?
23.02.2016, 19:45
Jde koupit i samotný jeden?