Aktuálně: 4 600 inzerátů178 091 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Péče o drápky prospívá celkovému zdraví pejska. Jak na to?

Péče o drápky prospívá celkovému zdraví pejska. Jak na to?
Lukáš Pololáník 20.04.2024, 13:00
219 4 minuty čtení

Věděli jste, že přerostlé drápky psa mohou vést až k problémům s pohybovým aparátem nebo nesprávnému držení těla? Naši chlupatí parťáci vaší péči o své drápky mnohdy zrovna nakloněni nejsou, přesto je pravidelné stříhání důležité. Poradíme, jak na to a na co si dát pozor.

Stříhání drápků nepatří zrovna k činnostem, které by psi milovali. Sice nebolí, ale může být pro psa nepříjemnou záležitostí, a hlavně některým akčnějším plemenům dělá problém chvíli posedět. Správná „drápkúra“ je však velmi důležitá, protože má značný vliv na pohybový aparát pejska. „S přerostlými drápky se pohyb pro zvíře stává nepříjemný až bolestivý, špatná délka drápků se dokonce může podepsat na celkovém postavení psího těla, které je kvůli nim nerovnoměrně zatěžováno. V důsledku této nerovnováhy zatížení se mohou objevit problémy pohybového aparátu, bolesti kloubů, zvyšuje se riziko poranění drápků a tlapek,“ upozorňuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert.

U malých plemen se stříhání nevyhnete, velcí psi si je mnohdy obrousí chůzí

Na trhu existuje celá škála nástrojů určených ke stříhání drápků: nůžky, pilníky nebo kleště. Nástroj vybírejte dle vlastních preferencí a velikosti drápků. Na malé drápky nebo pro štěňátka jsou vhodnější nůžky nebo pilníky, naopak pro větší plemena vybírejte spíše kleště.

Drápky je nutné zkracovat tehdy, kdy se už dotýkají podlahy nebo se začínají kroutit. Interval mezi stříháním drápků je velmi individuální a záleží na tom, zda si pes sám pohybem drápy obrousí tak, že není potřeba je zkracovat. To se týká psů, kteří chodí často na procházky a pohybují se na betonu, asfaltu, dlažbě či na jiných tvrdých površích. Neplatí to však pro všechna plemena – malí a lehcí psíci si drápky většinou na tvrdém povrchu neobrousí a je nutné je zkrátit ručně.

Stříhání trénujte od štěněte, pomůže i veterinář

Drápky je vhodné stříhat pravidelně po malých částech. Samotné drápky jsou podobné lidským nehtům nebo kopytům, jsou tvořeny živou a neživou částí. „U psů se můžeme setkat s černými nebo bílými drápky. Bílé drápky jsou na údržbu jednodušší, jelikož je na pohled patrné, která část je živá. Naopak pozor si je potřeba dát u černých drápků, kde živá část není jasně viditelná. U nich je tak nutné stříhat opravdu opatrně,“ radí Denis Klinger.

Nezapomeňte, že je nutné drápek při stříhání vždy pevně držet, abyste psa omylem nestřihli do jiné části, když sebou během procedury škubne nebo se prudce pohne. Ideální je samozřejmě zvykat psa na manipulaci s packami a stříhání a pilování drápů již od štěněte, pokud jste ale učení zanedbali, nezoufejte, vše se dá s trpělivým přístupem natrénovat. Pracujte s pomocí pozitivního posilování, násilné držení psa není vhodnou volbou. Po každé této péči odměňte pejska pamlskem. Můžete také vyzkoušet různé nástroje a zjistit, jestli psovi nesedne lépe nějaký jiný než ten dosud používaný.

Pokud se na péči o psí drápky necítíte nebo vás čeká poprvé, můžete se svým chlupáčem zkusit navštívit psí salon nebo se obrátit na veterináře. Ten vám ukáže, jak správně na to, případně se o zastřižení drápků vašeho parťáka postará sám.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Lukáš Pololáník

Autorem od: 18.11.2023

Podobné články

Může vás také zajímat