Střevlík fialový

Střevlík fialový

Carabus violaceus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 25-35 mm
Potrava: Hmyz a plži
velikost písma:  A A A
20.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     21110 zobrazení     4 komentáře

Střevlík fialový je u nás hojnější už pouze místy. Často tohoto střevlíka objevíte v blízkosti lidských sídel, ale i v kůlnách a sklepích. Vyskytuje se v červnu a červenci. Když tohoto, v dospělosti 25 až 35 milimetrů velikého brouka uchopíte do ruky, vypouští ostře páchnoucí tekutinu. Střevlík fialový je na první pohled protáhlý brouk s dlouhýma nohama. Zbarvení má tento druh matně černé, vnější okraj krovek a štítu je zlatavý s nádechem do modrofialova či modrozelena.

Brouci se přes den ukrývají pod kameny, v listí, pod kusy dřev, ve zbytcích stromů v lesích i mimo les od nížin do hor. Za soumraku a v noci loví hmyz a plže. Jsou nelétaví. Většina brouků z čeledi střevlíkovitých (Carabidae) je masožravých a pomáhají značnou měrou udržovat biologickou rovnováhu v přírodě. Střevlíkovití patří mezi největší čeledi brouků na světě, čítá kolem 30 000 druhů brouků. Většina druhů této čeledi má hnědou nebo černou barvu, některé však mohou být výrazně kovově zbarvené. Většina zástupců této čeledi jsou noční draví brouci, larvy jsou pak dravé vždy. Střevlíkovití v mírném podnebném pásu jsou nelétaví, protože mají srostlé krovky. Většinou se velmi rychle pohybují, což jim usnadňuje lov.

Střevlík fialovýNázvy ve světě

Anglicky: Violet Ground Beetle, Dánsky: Violetrandet Løber, Chorvatsky: ljubičasti trčak, Maďarsky: Kék futrinka, Německy: Goldleiste, Slovensky: Bystruška fialová

Foto: http://www.entomart.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.10.2021, 15:24
Střevlíka fialového potkávám nejčastěji v garáži pod mým domem, kde zřejmě loví "pancéřáky" svinky a mnohonožky, kterých tam je také požehnaně. Impozantní brouk.
27.06.2021, 22:58
Na obrázku je opravdu Violaceus, na Šumavě i jinde je tahle forma běžná ve smrkových lesích. Scheidlerii má vždycky v rýhování pauzy a není tak ostré.
16.02.2017, 22:07
https://www.youtube.com/watch?v=v0BG32L662Q
15.09.2016, 14:55
Dobrý den to co zde označeno je jako Carabus violaceus je ve skutečnosti na fotce carabus scheidleri Opravte si to v textu a nebo vyměňte fotku C.violaceus nemá takto rýhované krovky