Střevlík zlatý

Střevlík zlatý

Carabus auratus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 17-30 mm
Potrava: Hmyz, plži, žížaly
velikost písma:  A A A
25.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9243 zobrazení     3 komentáře

Střevlík zlatý nebo též střevlík zlatitý dorůstá velikosti 17-30 mm, zbarvení těla je kovově zlatolesklé v odstínech zelené až měděné. Na spodní straně černo-hnědý. Přívěsky jsou oranžové, tykadla jen z části. Nohy také oranžové.

Střevlík zlatitý je západoevropský druh, vyskytující se od severního Španělska do Francie, Švýcarska, Belgie, Holandska po Německo.

V České republice probíhá severovýchodní hranice výskytu tohoto druhu, výskyt je vázán především na oblast severních Čech a to v oblasti Šluknovského výběžku a také v nejbližším okolí České Lípy, Děčína, Ústí nad Labem. Areál výskytu v ČR je sice omezen, ale v místech výskytu není střevlík zlatý nikterak vzácný.

S dospělci se setkáme od dubna až do srpna, s maximem od května do července. Je to druh u nás vyskytující se v nížinách až pahorkatinách především na lučních enklávách, pastvinách, ale i polích a zahradách. Střevlík zlatý se vyhýbá lesním komplexům. Střevlík s denní aktivitou, ale málokdy je možnost se s ním setkat, jelikož se prodírá trávou a není vidět, nejčastěji k zastižení v opravdu slunných dnech. Loví drobné bezobratlé nebo měkkýše, ale často na mrtvých slimácích nebo hlemýždích. V noci odpočívá v drnech, nebo pod nejrůznějším materiálem. Samičky kladou vajíčka do půdy, larvy jsou dravé a loví na povrchu půdy. Larvy se krmí až do podzimu kdy se kuklí a ještě se stihnou vylíhnout dospělci. Dospělí brouci v zemi přezimují a vylézají na jaře.

Střevlík zlatý je druh uvedený ve vyhlášce jako kriticky ohrožený, v červeném seznamu pochopitelně jako zranitelný. Jeho vzácnost je dána omezeným rozšířením v ČR, ohroženost je však malá, na území kde se vyskytuje, je hojným druhem. Hlavní příčinou mizení by bylo rozorávaní, chemizace a ničení lučních enkláv, které tento druh obývá.

Střevlík zlatýNázvy ve světě

Dánsky: Stor guldløber, Francouzsky: Carabe doré, Německy: Goldlaufkäfer, Slovensky: Bystruška zlatistá

Foto: bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.05.2023, 20:56
Normalne ho potkavam na zahrade,napr. v pilinach.Lokalita Volary 650 m.n.morem.
25.08.2021, 19:48
Dnes pozorovan na hrebenovce z Obriho sedla na Snezku :-)
17.05.2020, 21:26
Pozorován 17. 5. 2020 u Petrovic (okr. Ústí nad Labem).