Krunýřovec zlatý se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v Kolumbii (Rio Magdalena). V dospělosti dorůstá do 15 centimetrů. Dožívá se v průměru kolem deseti let.
Jedná se pouze o barevnou varietu ancistruse sp., takže i veškeré vlastnosti a zvláštnosti ryby jsou stejné. Ancistrus je ryba, která by neměla chybět v žádném akváriu už proto, že spolehlivě likviduje řasy. Navíc je i poměrně aktivní a tak je v akváriu pořád nějaký rozruch. Nádrž by měla být dobře provzdušněná s dostatkem úkrytů a nějakým kořenem. Ancistrus sp. je kříženec druhů Ancistrus cirrhosus, Ancistrus dolichopterus a Ancistrus multispinnis.
Krunýřovec zlatý se bude cítit dobře i v malém akváriu, o objemu 80 litrů. Obývá dna nádrží. Voda v chovné nádrži má dosahovat 22-28 stupňů Celsia, pH má být v rozmezí 6,5-7 a tvrdost vody 5-19 °dKH.
Samička se vytře do nějaké dutiny (díra v kořeni, květináč, kus novodurové trubky, atd.), kde potom sameček jikry oplodní. Od té chvíle samec téměř neopouští dutinu a hlídá jikry a následně i potěr až do té doby, než drobotina stráví žloutkový obal.
Krunýřovec zlatý je všežravec – zkonzumuje řasy, zeleninu, patentky, tablety pro obyvatele dna, vločkové krmivo, dřevo aj.
Komentáře ke zvířeti